Αέλ Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Η ομάδα μας έκανε το καθήκον της και με το παραπάνω εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στα ημιτελικά του κυπέλλου. Αυτό έγινε με τρόπο που μπορεί να χαρακτηριστεί και ηρωικός αφού οι παίκτες του Κρίστιανσεν έδειξαν χαρακτήρα.

Παίζοντας με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω της άδικης αποβολής του Βαντερ με δεύτερη κίτρινη αλλά και ξεπερνώντας με ανώδυνο τρόπο την αναγκαστική αλλαγή του Μπερτόλιο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν στον αγώνα πιο δυνατά και στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφεραν να φτάσουν δυο φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Πάρντο χωρίς όμως να εξελιχθεί σε τελική. Στη συνέχεια η ομάδα μας ισορρόπησε και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα.

Στο 9 χάθηκε η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου η οποία ήταν διπλή με τον Ρόμο να αποκρούει τα σουτ των Μπερτόλιο και Μοράις. Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνα ήταν κομμένος και ραμμένος στα μέτρα της ομάδας μας ήρθε η αναγκαστική αλλαγή του Μπερτόλιο στο 29 με τον Μπαράλ να περνά στη θεση του.

Ο Ισπανός επιθετικός είχε ένα περίεργο ρόλο κινούμενος μέχρι και το δικό μας μισό προκειμένου να πάρει μπάλα ενώ έδινε στηρίγματα και στον Σωτήριου. Το σκληρό παιχνίδι ήταν το κύριο χαρακτηριστικό όπως επίσης και τα νεύρα με τον Ψευδιώτη να αδυνατεί να ανταποκριθεί.

Όταν στο 42 η ομάδα μας έμεινε με δεκα λόγω δεύτερης κίτρινης του Βαντερ έγινε ξεκάθαρο ότι το η συνέχεια θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Ακόμα πιο αποθαρρυντικό όμως ήταν και το ότι ο Ψευδιώτης έκρινε λάθος τη φάση αφού ο Βραζιλιάνος δεν έπρεπε να κιτρινιστεί.

Πριν το ημίχρονο οι δυο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι αλλά ο Ψευδιώτης δεν πήρε άλλη δραστική απόφαση.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας αφού στο 51 πήραμε προβάδισμα στο σκορ. Η φάση ξεκίνησε από μια προσπάθεια του Σωτήριου και την μπαλα να καταλήγει στον Μπαράλ που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα της ΑΕΛ.

Το 0-1 έδωσε στην ομάδα μας το ισχυρό προβάδισμα και το ζητούμενο ήταν η σωστή διαχείριση του προκειμένου να ανταποκριθούμε και στο ότι παίζαμε με 10 παίκτες. Στο 74 η γηπεδούχος έκανε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Μαύρου βρέθηκε σε θεση βολής αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Η πίεση των γηπεδούχων έφερε την ισοφάριση στο 81 όταν ο Αρουαμπαρένα βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Κιτρινες: Μιλάνοφ, Γιαννιώτας, Πάρντο,

Κόκκινη: Βαντερ

Πάρντο, Μιλάνοφ, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Βάντερ, Γιαννιώτας (86′ Αρτυματάς), Μπερτόλιο (29′ Μπαράλ), Σωτηρίου (73′ Ντε Καμάργκο)