Αεζ Vs ΑΠΟΕΛ 1-4

Η διαφορά δυναμικότητας επιβεβαιώθηκε και στην πράξη οπότε το πέρασμα της ομάδας μας από το Παφιακό ήταν τόσο εύκολο όσο το ήθελαν όλοι και πριν τον αγώνα. Το γκολ του Μπερτόλιο στο όγδοο λεπτό αλλά και αυτό του Σωτήριου πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο αποδείχτηκαν καθοριστικά και αρκετά.

Ο τρόπος που εξελίχτηκε ο αγώνας επέτρεψε στους παίκτες μας να κάνουν οικονομία δυνάμεων αλλά και στον Κρίστιανσεν να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Αλωνεύτης και Μπρεσάν όπως ήθελε και πριν τον αγώνα.

Αν μπορεί να θεωρηθεί είδηση στο 90 η ομάδα μας δέχτηκε το πρώτο γκολ στοπρωτάθλημα!

Το πλανο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας δεν έβαλε νερό στο κρασί του και παράταξε την ομάδα με ότι καλύτερο αφού ο Πιέρος Σωτήριου ήταν στο αρχικό σχήμα. Η αμυντική τετράδα μπροστά από τον Βαντερμαν ήταν οι Μιλάνοφ, Λάγο, Αστίθ και Καρλάο ενώ λίγο πιο μπροστά από τους κεντρικούς ήταν όπως πάντα ο Μοράις.

Οι Βινίσιους και Μπερτόλιο κινούνταν στον κεντρικό διάδρομο, οι Γιαννιώτας και Βαντερ ήταν στα δυο άκρα ενώ ο Πιέρος στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που από το πρώτο λεπτό κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και όταν στο 8 ήρθε το γκολ έγινε ξεκάθαρο ότι κάναμε ένα ουσιαστικό βήμα για τη νίκη. Στο λπετό αυτό μετά από κόρνερ του Γιαννιώτα και λανθασμένη έξοδο του Χρυσοστόμου, ο Μπερτόλιο με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

To 0-1 έδωσε στους παίκτες μας ακόμα μεγαλύτερη άνεση και η εδαφική υπεροχή έφερε στο 21 και δεύτερο γκολ όταν και πάλι από στατική φάση φτάσαμε στο ζητούμενο. Και πάλι μετά από κόρνερ του Γιαννιώτα ο Σωτηρίου με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Το δεύτερο γκολ έκοψε τα πόδια των παικτών της Αεζ ενώ σταδιακά το σκορ επηρέασε και την απόδοση των δικών μας που δεν συνέχισαν το ίδιο καλά και αποτελεσματικά Η καλύτερη φάση αλλά μεμονωμένη έγινε στο 28 όταν ο Βινίσιους βρέθηκε σε θέση βολή αλλά η μπάλα μετά το γυρισμό του κατέληξε πάνω στο τερματοφύλακα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη γηπεδούχο να έχει περισσότερη κατοχή αλλά αυτή να είναι ανούσια ενώ ήταν η δική μας ομάδα που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία όταν στο 55 μετά από σέντρα του Γιαννιώτα και κεφαλιά του Μπερτόλιο, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Στο 60 άνοιξε ο χώρος των αλλαγών από τον Κρίστιανσεν με τον Εφραίμ να αντικαθιστά τον Γιαννιώτα ενώ η συνέχεια έγινε στο 65 με τον Αλωνεύτη να περνά στη θέση του Βαντερ.

Η είσοδος του Μπρεσάν στο 73 έγινε άμεσα αισθητή αφού τρία λεπτά αργότερα έκλεψε την μπαλα και έδωσε πάσα στον Σωτήριου ο οποίος έβγαλε με πασα μόνο τον Εφραίμ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα για να πετύχει το 0-3.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 84 όταν ο Μπρεσάν έδωσε ασίστ στον Εφραίμ που και πάλι με εύστοχο πλασέ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης και διαμόρφωσε 0-4.

Στο 90 μια ολιγωρία της άμυνας μας μετά από εκτέλεση κόρνερ έδωσε την ευκαιρία στον Πάγκαλο να πλασάρει από κοντά και να μειώνει σε 1-4.

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Μπερτόλιο (73 Μπρεσάν), Γιαννιώτας (60΄ Εφραίμ), Βάντερ (65΄ Αλωνεύτης), Σωτηρίου