Αγία Νάπα Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Με απόδοση που προκαλεί προβληματισμό η ομάδα μας κατάφερε με χίλια δυο ζόρια να κερδίσει την ουραγό ομάδα της Αγίας Νάπας και να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας. Το γκολ του Καβενάγκι με πέναλτι στα μεσα του πρώτου ημιχρόνου αποδείχτηκε χρυσό αφού η ομάδα μας στη συνέχεια εξακολούθησε να είναι νωθρή, νευρική και ασύνδετη.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ενάντια στις προβλέψεις ο Αρτυματάς ήταν ο εκλεκτός του Κετσπάγια για το κέντρο της άμυνας δίπλα από τον Αμορίν γεγονός που διατήρησε τον Μοράις στον κεντρικό διάδρομο μαζί με τον Βινίσιους. Με αυτά τα δεδομένα ο Στίλιτς επανήλθε στο αρχικό σχήμα έχοντας ρόλο συνδετικού κρίκου μεσαίας και επιθετικής γραμμής.

Στην κορυφή της επίθεσης πήρε θέση ο Καβενάγκι ενώ στα δυο άκρα ήταν οι Ντε Βινσέτι και Χαραλαμπίδης.

Η ομάδα μας όπως αναμενόταν είχε την εδαφική υπεροχή από το πρώτο λεπτό αφού η Αγία Νάπα έδωσε χώρους και αμυνόταν στο δικό της μισό. Παρά την κατοχή όμως ήταν η γηπεδούχος που έφτασε με περισσότερες αξιώσεις μέσα στην περιοχή στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μγκουνι να γίνεται σε δυο περιπτώσεις απειλητικός.

Η ομάδα μας με συνεχής εναλλαγές της μπαλας προσπαθούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα αλλά χωρίς ταχύτητα στις εναλλαγές και με καθόλου κἀθετες πάσες δεν μπορούσαμε να γίνουμε απειλητικοί. Η πιο αξιόλογη φάση έγινε στο 24 όταν ένα γυριστό του Ντε Βισνέτι πέρασε εξω.

Εκεί που όλες οι σέντρες ή και τα πολλά κόρνερ που κερδίσαμε έδειχναν και ήταν ακίνδυνα αυτό στο 28 οδήγησε στο γκολ αφού μετά από γέμισμα του Σέρτζιο η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Ρεινολτς και ο Σωτήριου έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι.

Ο Καβενάγκι ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και το 0-1 ήταν γεγονός και η καλύτερη εξέλιξη αφού μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα μας δυσκολευόταν αφάνταστα. Η Αγία Νάπα συνέχισε να λειτουργεί καλά ακόμα και μετά το γκολ αφού δεν παρασύρθηκε, συνεχίζοντας να προσέχει την αμυντική της λειτουργία.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ντε Βινσέτι να χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν από πλάγια θεση απέφυγε αμυντικό και βρέθηκε σε θεση βολής αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το ίδιο προβληματικό για την ομάδα μας όσον αφορά το μεσοεπιθετικό κομμάτι γεγονός που έφερε στο 55 την πρώτη κινηση από τον Κετσπάγια με τον Βάντερ να περνά στη θεση του Στίλιτς. Η αλλαγή έφερε την μετατόπιση του Ντε Βινσέτι στον κεντρικό άξονα με τους Βάντερ και Χαραλαμπίδη να καλύπτουν τα δυο άκρα.

Η κατάσταση πήγαινε από το κακό στο χειρότερο και η προσπάθεια του προπονητή μας να φρεσκάρει την ομάδα έφερε στο 63 την είσοδο του Μακρίδη στη θέση του Χαραλαμπίδη.

Η ομάδα μας ήταν σε έναν ακόμα ακόμα αγώνα ευάλωτη στις στατικές φάσεις στην περιοχή της γεγονός που στο 65 έφερε την ευκαιρία του αγώνα για την Αγία Νάπα όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω μετά από κεφαλιά του Φίλγκειτ.

Η τρίτη αλλαγή ήταν η αφορμή για να χαθεί μοναδική ευκαιρία όταν ο Πιατκόφσκι που μόλις Πέρασε στον αγώνα κατάφερε να στείλει την μπαλα έξω στο 83 όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από το τερμα.

Η αντίδραση της Αγία Νάπας ήταν μια φάση στο 87 όταν ο Βαντερμαν έδιωξε σε κόρνερ σουτ αντιπάλου.

Κίτρινες: Αλεξάνδρου, Αρτυματάς

Βάτερμαν, Μοράις, Αμορίν, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Αρτυματάς, Στίλιτς (55΄ Βάντερ), Χαραλαμπίδης (63΄ Μακρίδης), Ντε Βινσέντι, Καβενάγκι (83 Πιατκόφσκι).