ΑΠΟΕΛ Vs Δόξα 2-0

Η ομάδας μας κέρδισε τον κακό της εαυτό, την έλλειψη καθαρόαιμου επιθετική και την μαχητική Δόξα και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε μια υπερπολύτιμη νικη. Ήταν ενας αγώνας που ξεκίνησε στραβά με τον Σωτηρίου να μένει εκτός λίγο πριν την έναρξη ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα οι παικτές του Κρίστιανσεν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Η επιμονή και η κλάση του Εφραίμ έπαιξαν καταλυτικό ρόλο και όταν στο 83 ήρθε το πρώτο γκολ έγιναν όλα πιο εύκολα, ενώ και οι κινήσεις από τον πάγκο βοήθησαν για να δούμε ένα βελτιωμένο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Ο Σωτηρίου έστειλε το πρώτο ανησυχητικό μήνυμα όταν κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και αποχώρησε. Με αυτό το δεδομένο ο Κρίστιανσεν αναγκάστηκε να παρατάξει μια light εντεκάδα με τον Γιαννιώτα να παίρνει θέση βασικού αντί του επιθετικού μας.

Στο 4-1-4-1 ο Μπερτόλιο ήταν στην κορυφή της επίθεσης ενώ οι Γιαννιώτας και Εφραίμ κινούνταν στα δύο άκρα. Οι Αλεξάνδρου και Αστιθ ήταν οι άλλοι δυο που επέστεψαν στην εντεκάδα σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα.

Από την αρχή του αγώνα επιβεβαιώθηκε ότι θα είχαμε δυσκολίες αφού η Δόξα με διπλή ζώνη άμυνας έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του Νέγκρι. Οι Μπερτόλιο και Βαντερ εναλλάσσονταν στην κορυφή της επίθεσης σε μια προσπάθεια να δημιουργηθούν ρήγματα αλλά κάτι τέτοιο ήταν δύσκολο.

Οι ατομικές ενέργειες του Εφραίμ έδειχναν να είναι το πιο αξιόλογο στοιχείο και στο 15 χάθηκε η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία όταν βρέθηκε σε θεση βολής αλλά ο Νέγκρι απέκρουσε την μπαλα στο πλασέ του.

Η Δόξα επιχείρησε με αντεπιθέσεις να γίνει απειλητική και η μοναδική αλλά αξιόλογη φάση βγήκε στο  33 όταν μετά από ατομική ενέργεια του Περάλτα, έκανε το δυνατό σουτ με τον Βάτερμαν να αποκρούει.

Οι σέντρες προς την περιοχής της Δόξας αποκρούονταν εύκολα από τους αμυντικούς ενώ οι εναλλαγές θέσεων από τους μεσοεπιθετικούς μας δεν έφεραν ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η κατοχή της μπαλας και ένα επιθετικό ξέσπασμα οδήγησαν σε δυο καλές φάσεις στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημίχρονου αλλά τιποτε περισσότερο.

Ο Κρίστιανσνεν επέλεξε να κάνει τις πρώτες δυο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή. Οι Αρτυματάς και Μπρεσάν πέρασαν στη θεση των Βινίσιους και Μπερτόλιο.

Οι αλλαγές έδωσαν στον ΑΠΟΕΛ την επιπλέον ώθηση που του επέτρεψε να εξασκήσει πίεση και στο 56 δημιουργήθηκε η πρώτη καλή φάση όταν ο Αρτύματας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Η πίεση σταδιακά εξασθένησε και η κατοχή από μόνης της δεν οδηγούσε πουθενά έτσι στο 75 έγινε και η τρίτη κίνηση με τον Αλωνεύτη να αντικαθιστά τον Βάντερ.

Η λύτρωση για την ομάδα μας ήρθε στο 83 όταν μετά από λάθος του Φοφανά και ωραίο συνδυασμό η μπάλα κατέληξε στον Εφραίμ που μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Tο 1-0 ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα αλλά στο 89 ήρθε και δεύτερο γκολ όταν μετά από κόρνερ του Αλωνεύτη η μπαλα κατέληξε στον Γιαννιώτα που με κεραυνό έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Καρλάο, Αρτύματας

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους (46΄ Αρτυματάς), Μπερτόλιο (46΄ Μπρεσάν), Εφραίμ, Βάντερ (75 Αλωνεύτης), Γιαννιώτας