ΑΠΟΕΛ Vs HJK Elsinki 2-0

Ο αποτελεσματικός και σαφώς βελτιωμένος ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του επικρατώντας της Ελσίνκι με 2-0, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή στα play offs του Champions League. Το γρήγορο γκολ του Σιερινταν και το δευτερο του Ντε Βινσέτι λίγο πριν το ημίχρονο έκαναν την επικράτηση μας πιο έυκολη από ότι υπολόγιζαν οι αγχωμένοι. Ο ΑΠΟΕΛ με την πρόκριση του εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους ομίλους του Europa αλλά όλοι σκέφτονται την κλήρωση και την προοπτική των ομίλων του Champions League. Το πλάνο του Δώνη

Ο προπονητής μας επιβεβαίωσε όσα έλεγε και πριν τον αγώνα αφού προτίμησε τους έντεκα που ξεκίνησαν και στο Ελσίνκι. Έτσι η αμυντική τετράδα είχε τους Σέρτζιο, Αντωνιάδη στα άκρα και τους Καρλάο-Αμορίν στο κέντρο. Λίγο πιο μπροστά ήταν ο Μοράις με τον Βινίσιους σε ρόλο αμυντικών χαφ, ενώ η μεσοεπιθετική διαταξη ηταν διαφορετική και αποδοτικότερη σε σχέση με τον πρωτο αγωνα με τον Χαραλαμπίδη να κινείται αριστερά και τον Γκόμες δεξία ενω στον κεντρικό άξονα ηταν οι Σιερινταν και Ντε Βινσέτι.

Από το πρώτα λεπτα η ομαδα μας εκανε ξεκάθαρες τις προθέσεις της αφού ηταν αυτή που κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και να κρατά την μπάλα εκδηλώνοντας μάλιστα επιθέσεις που μύριζαν γκολ.

Η πρωτη καλή φάση έγινε στο 6 οταν μετά από μακρινό σουτ του Μοράις, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Κατι παρόμοιο έγινε δυο λεπτα αργότερα με πρωταγωνιστή τον Σιερινταν ενώ ο Ιρλανδός στο 15 με νεο σουτ αναγκασε τον Τόρνες σε απόκρουση.

Η επιμονή και η καλή προσπάθεια εφερε αποτέλεσμα στο 18 με ενα εξαιρετικό σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ. Στο λεπτο αυτό ο Ντε Βινσετι κερδισε την μπάλα και στο χωρο του κέντρου και με μαγική κάθετη πάσα έβγαλε τον Σιερινταν απέναντι από τον τερματοφύλακα με τον Ιρλανδό να πλασάρει άψογα την κατάλληλη στιγμή στέλνοντας την μπαλα στα δίκτυα.

Το γκολ εδωσε στην ομαδα μας το τεράστιο προβάδισμα που ήθελε και το ζητούμενο πλέον ηταν η σωστη διαχείριση του. Η Ελσίνκι προσπάθησε να αντιδράσει και κράτησε περισσοτερο στο επόμενο εικοσάλεπτο την μπαλα καταφέρνοντας μάλιστα να φτάσει σε κάποιες περιπτώσεις μεσα στην περιοχή μας, χωρίς ομως να χρειαστει να επέμβει ο Πάρντο.

Παρά το οτι ο ρυθμός της ομάδας μας έπεσε η κλάση του Ντε Βινσέτι ηταν αρκετή για να έρθει και το δευτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 42 ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή επικίνδυνα αναγκάζοντας αμυντικό να τον ανατρέψει και τον διαιτητή να δειχνει χωρίς δισταγμό το σημείο του πέναλτι. Η εκτέλεση του Ντε Βινσετι ηταν άψογη και το 2-0 γεγονός.

Με αυτά τα δεδομένα το δευτερο ημίχρονο είχε ακόμα πιο έντονο το χαρακτήρα της διαχείρισης του υπερ μας σκορ αφού ο ρυθμός δεν ηταν αυτός του πρώτου ημιχρόνου. Παρά το οτι στο 60 η μπαλα σταμάτησε στο δοκάρι μετα απο σουτ του Βινίσιους, η ομαδα έδειξε να θέλει φρεσκάρισμα γεγονός που οδήγησε στην πρωτη αλλαγη στο 66. Ο Εφραίμ πέρασε στη θεση του Χαραλαμπιδη με τη διαταξη να παραμένει η ίδια.

Η επόμενη αξιόλογη φάση είχε πρωταγωνιστή και πάλι τον Βινίσιους του οποίου το ανάποδο χτύπησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Δώνης έκανε τις δυο αλλαγές που είχε στο χέρι με τον Σωτηρίου να αντικαθιστά τον Ντε Βινσέτι στο 76 ενώ στο 81 ο Παπάζογλου πήρε το βάπτισμα του πυρός περνώντας στη θέση του Σιέρινταν που γνώρισε εκ νέου την αποθέωση.

Κίτρινες: Καρλάο

Πάρντο, Καρλάο, Αμορίν, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Βινίσιους, Μοράις, Γκόμες, Χαραλαμπίδης (68΄ Εφραίμ), Ντε Βινσέντι (76΄ Σωτηρίου), Σέρινταν (81΄ Παπάζογλου)