ΑΠΟΕΛ Vs Εθνικός Άχνας 2-0

Ο σημερινός αγώνας επιβεβαίωσε τον άγραφο κανόνα του ποδοσφαίρου και την ιστορική ατάκα ότι η μπαλα είναι πόρνη. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε με τη φωτιά αλλά λόγω τύχης ή ανικανότητας του αντιπάλου, όχι μόνο κατάφερε να μην καεί αλλά στο τέλος κέρδισε τον Εθνικό Άχνας. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν προκλητική με την απουσία των Μοράις και Καρλάο να βγάζει μάτια.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών στα πρώτα 50 λεπτά με τον Πάρντο να αποκρούει κάποιες φορές ενώ σε πολλές άλλες οι αντίπαλοι ολιγώρησαν.

Η ομάδα μας έχοντας τον Αλωνεύτη σε καλή μέρα κατάφερε να κλέψει τους βαθμούς με δυο γκολ του Σωτηρίου τα οποία έκριναν τον αγώνα.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας επιχείρησε ένα rotation μέτριας κλίμακας με τους Πάρντο, Αλεξάνδρου, Αρτυματά και Αλωνεύτη να παίρνουν θεση στο αρχικό σχήμα. Στο 4-1-4-1 ο Σωτηρίου ήταν και πάλι στην κορυφή έχοντας στηρίγματα στα δύο άκρα τους Γιαννιώτα και Αλωνεύτη με τον Μπερτόλιο να κινείται στον κεντρικό διάδρομο.

Από την αρχή φάνηκε ότι κάτι πήγαινε στραβά αφού από το δεύτερο λεπτό ο Εθνικός Άχνας έκανε την πρώτη καλή φάση όταν μετά  από λάθος στην άμυνα μας, ο Κατσιαράβα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα με τον Αστίθ να διώχνει σε κόρνερ. Η απάντηση μας ήταν άμεση όταν στο επόμενο λεπτό ο Σωτηρίου βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του δεν ήταν εύστοχο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν στα καρέ τους και με ορθόδοξο τρόπο κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα αλλά και να εκμεταλλευτούν τα τρομερά κενά που υπήρχαν στον κεντρικό διάδρομο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να φτάνουν με μεγάλη ευκολία στην περιοχή του Πάρντο, γεγονός που αποτέλεσε την πηγή τεράστιων ευκαιριών.

Με τον Μπερτόλιο να μην μπορεί να κρατήσει μπαλα και να οργανώσει αλλά και τον Γιαννιώτα να περνά απαρατήρητος, το βάρος έπεσε στον Αλωνεύτη ο οποίος ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου. Παρά το ότι δημιουργήθηκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες και για εμάς το πλέον ανησυχητικό ήταν οι κραυγαλέες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων.

Ο Πάρντο σε δυο φάσεις απέκρουσε σωτήρια ένωσε άλλες δυο το δοκάρι και το κεφάλι του Αλεξάνδρου γλίτωσαν τη βέβαιη παράβαση του τέρματος.

Η τραγική αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν το χαρακτηριστικό και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Αυτό έφερε στο 47 τη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Κατσιαράβα βρήκε τον Ζελάγια που πέρασε τον Πάρντο, έκανε το πλασέ με τον Μερκή να διώχνει μπροστά από τη γραμμή τέρματος. Στη συνέχεια ο Αλεξάνδρου, έκανε λάθος με τον Κατσιαράβα να κάνει το δυνατό σουτ και τον Πάρντο να αποκρούει και πάλι σωτήρια.

Από το πουθενά και ενάντια στη ροή του αγώνα ήρθε το γκολ και αυτό ήταν για την ομάδα μας. Στο 56 μετά από σέντρα του Μιλάνοφ η μπαλα κατέληξε στον Σωτηρίου που με γυριστό πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 1-0 ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να συμβεί αφού μετά που ο Εθνικός Άχνας έχασε τα άχαστα βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ. Το πλασματικό σκορ έφερε άμεσα και τις πρώτες αλλαγές όταν στο 60 οι Μπρεσάν και Εφραίμ αντικατέστησαν τους Μπερτόλιο και Γιαννιώτα αντίστοιχα.

Το γκολ αποδείχτηκε βαρόμετρο αφού στη συνέχεια ο Εθνικός Άχνας έδειξε να μην μπορεί να αντιδράσει ενώ η ομάδα μας μπόρεσε να περιορίσει τα λάθη της. Με τον Αλωνεύτη να μην κουράζεται και να είναι ο κορυφαίος ήρθε στο 75 το δεύτερο γκολ,

Ήταν μια φάση οπου ο Αλωνεύτης έκανε από αριστερά μια κούρσα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε παράλληλη μπαλιά και ο Σωτηρίου σωστά τοποθετημένος στην μικρή περιοχή έστειλε με πλασέ την μπαλα στα δίκτυα. Το 2-0 ήταν γεγονός και η εξέλιξη η οποία έκρινε και τυπικά τον αγώνα.

Η άμυνας μας με πρωταγωνιστή τον Μερκή συνέχισε να κάνει λάθη αλλά ο αγώνας είχε πλέον κριθεί ενώ στο 82 είχαμε και δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρεσάν. Στο επόμενο λεπτό ο Βραζιλιάνος έχασε τεράστια ευκαιρία όταν μετά από πάσα του Ντε Καμάργκο που πέρασε στον αγώνα δεν κατάφερε να στείλει την μπαλα στα δίκτυα.

Κίτρινες: Μπερτόλιο, Μιλάνοφ

Πάρντο, Μιλάνοφ, Μερκής, Αστίθ, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς, Μπερτόλιο (60΄ Μπρεσάν), Βινίσιους, Γιαννιώτας (60΄ Εφραίμ), Αλωνεύτης, Σωτηρίου (80΄ Ντε Καμάργκο)