ΑΠΟΕΛ Vs Copenhagen 1-1

Η ομάδα μας βρέθηκε κοντά στον στόχο της αλλά υπέκυψε μπροστά στην ανωτερότητα της Κοπεγχάγης αλλά και τα μεμονωμένα δικά του λάθη. Το γκολ του Σωτηρίου στο 69 έστειλε το μήνυμα ότι η ανατροπή θα ήταν εφικτή αλλά ένα λάθος του Βάντερμαν έφερε την ισοφάριση που έδωσε και την πρόκριση στους Δανούς.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας προτίμησε τους ίδιους έντεκα του πρώτου αγώνα έτσι στο 4-1-4-1 ο Σωτηρίου ήταν στην κορυφή με τους Εφραίμ και Γιαννιώτα να κινούνται στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής και τον Ορλάντι σε ρόλο συνδετικού κρίκου στον κεντρικό διάδρομο. Μπροστά από την αμυντική τετράδα των Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Καρλάο και Αστίθ ήταν ο Μοράις, ενώ ο Βάντερμαν ήταν κάτω από τα δοκάρια.

Το πλάνο της ομάδας να επιβάλει το ρυθμό της και να κερδίσει την μάχη του κέντρου φάνηκε από την αρχή οτι θα ηταν εξαιρετικά δυσκολο αφού η Κοπεγχάγη ηταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα. Οι Δανοί με τον Ντελενει ηγετική μορφή και τον Κορνιλιους να δημιουργεί νευρικότητα και ρήγματα στην αμυνα μας, φάνηκε οτι θα είχαμε θέματα.

Η υπέροχη της Κοπεγχάγης δεν εξαργυρώθηκε με ουσιαστικό τροπο αφου στην μοναδική αξιόλογη τελική της προσπάθεια στο 8 ο Βάντερμαν απέκρουσε το σουτ του Κορνιλιους. Με τον Ορλαντι να δυσκολεύεται αφανταστα να μας οργανώσει απο τον κεντρικό διάδρομο το βάρος έπεσε στους ακραίους αλλα οι πρωτοβουλίες του Γιαννιώτα δεν είχαν ουσιαστικό αποτελεσμα αφού ηταν και αυτός στενά μαρκαρίσματος.

Με τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορει να κρατήσει μπάλα ηταν αναπόφευκτο να μην μπορέσουμε να πλησιάσουμε την περιοχη τους με αξιώσεις ενώ υπήρξαν και φασεις όπου η νευρικοτητα οδήγησε σε εύκολα λάθη.

Η μοναδική φάση έγινε στο 41 οταν η κεφάλια του Αστιθ βρήκε σε ετοιμότητα τον Όλσεν που απεκρουσε. Με αυτά τα δεδομένα οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κοπεγχάγη να αισθάνεται άνετα αφού διαχειρίστηκε με σχετική ευκολία το πρωτο ημίχρονο.

Το δευτερο ημίχρονο σηματοδότησε την προσπάθεια του Κριστιανσεν να διορθώσει την κατάσταση. Η ομάδα μας δεν μπορούσε με τίποτε να κρατήσει την μπάλα και τα πρωτα δέκα λεπτά ηταν ενα ψυχοφθόρο κυνηγητό των παικτών της Κοπεγχάγης.

Στο 58 λοιπόν έγινε η αλλαγή με τον Βάντερ να αντικαθιστά τον Εφραίμ σε μια ξεκάθαρη προσπάθεια να αποκτήσουμε την εκρηκτικότητα και πρωτοβουλία των κινήσεων που μας έλειπε. Η κίνηση του Κριστιανσεν έδωσε την έξτρα ώθηση και δέκα λεπτά αργότερα το γκολ που θέλαμε οταν μετά από πάσα του Μοραις ο Σωτηρίου περασε τον Γιόχανσον και με πλασέ εστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Όλσεν.

Το σχεδόν απρόσμενο γκολ ηταν οτι καλύτερο μπορούσε να συμβεί στην ομάδα μας αφου το 1-0 αποτέλεσε την καλύτερη τονωτική ένεση. Στο 74 έγινε και η δευτερη κίνηση με τον Μπρεσαν να αντικαθιστά τον Ορλαντι. Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα πήγαινε στην παράταση δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης που μας σκότωσε. Σε μια φάση όπου δεν μύριζε γκολ ο Σανταντέρ, από διαγώνια θέση έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα στην κλειστή γωνιά του Βάτερμαν.

Κίτρινες: Ορλαντι, Βαντερ

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου (89΄ Ντε Καμάργκο), Μοράις, Βινίσιους, Ορλάντι (75΄ Μπρεσάν), Εφραίμ (59΄ Βάντερ), Γιαννιώτας, Σωτηρίου