ΑΠΟΕΛ Vs Νέα Σαλαμίνα 2-1

O  επιπόλαιος ΑΠΟΕΛ του πρώτου ημιχρόνου σοβαρεύτηκε στην επανάληψη και κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να διατηρεί πολύ καλές πιθανότητες για πρόκριση. Η νίκη της ομάδας μας ήρθε δίκαια αλλά και με κόστος αφού οι Μιλάνοφ και Βάντερ αποχώρησαν τραυματίες με την περίπτωση του πρώτου να δείχνει πιο σοβαρή.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα χωρίς όμως αυτή να μπορεί να μεταφραστεί σε κάτι ουσιαστικό έστω και αν μόλις στο 2 χάθηκε καλή ευκαιρία. Αυτό έγινε όταν ο Σωτήριου βρέθηκε σε θεση βολής αλλά του σουτ του ήταν άστοχο.

Το πρώτο εικοσάλεπτο πέρασε με τον τρόπο που ήθελαν οι γηπεδούχοι αφού μπόρεσαν να κόψουν την ομάδα μας στα δύο αναγκάζοντας την να κάνει πολλά λάθη στην τελική πάσα.

Τα πράγματα πήρα ανησυχητική τροπή στο 25 όταν η Νέα Σαλαμίνα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε απρόσεκτο παίξιμο από τον Μιλάνοφ και έξυπνη κίνηση από τον Κολοκούδια που βρέθηκε στο έδαφος. Ο ίδιος ανάλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπαλα στα δίκτυα του Πάρντο που για κάποιο λόγο δεν μπόρεσε ή δεν πρόλαβε να κινηθεί.

Το γκολ βοήθησε ακόμα περισσότερο τους ερυθρόλευκους που οπισθοχώρησαν και κατάφερναν να αποκρούουν με σχετική ευκολία τα γεμίσματα προς την περιοχή τους. Στη μόνη φάση που δεν τα κατάφεραν στο 42 η κεφαλιά του Βινίσιους δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να περνά εξω.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε το επιθυμητό ξεκίνημα αφού η ομάδα μας συνέχισε να έχει λανθασμένο τρόπο ανάπτυξης. Στο 61 ο Κρίστιανσεν έκανε τις πρώτες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο με τους Αλωνεύτη και Ορλάντι να αντικαθιστούν τους Γιαννιώτα και Βινίσιους αντίστοιχα.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η αναγκαστική αλλαγή αφού ο Μιλάνοφ αποχώρησε τραυματίας. Ο Εφραίμ πέρασε στη θέση του με τη διάταξη να γίνεται 3-5-2 σε μια ακόμα πιο έντονη προσπαθεί να αλλάξουν τα εις βάρος μας δεδομένα.

Ο οίστρος του Βάντερ έθεσε τις βάσεις για την ανατροπή όταν στο 74 με ένα ασύλληπτο  πλάγιο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-1. To γκολ έδωσε στην ομάδα μας το καθαρό μυαλό που της έλειπε.

Έτσι στο 74 μετά από πάσα του Εφραίμ ο Ορλάντι με σουτ και μετά που η μπαλα χτύπησε στον Σκοπελίτη και άλλαξε πορεία έγινε το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά τραυματίστηκε και ο Βαντερ με αποτέλεσμα να αναγκαστούμε να τελειώσουμε τον αγώνα με 10 παίκτες. Προτού γίνει αυτό προηγήθηκε το δοκάρι του Εφραίμ.

Πάρντο, Μιλάνοφ (66΄ Εφραίμ), Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους (61΄ Ορλάντι), Γιαννιώτας (61΄ Αλωνεύτης), Βάντερ, Ντε Καμάργκο, Σωτηρίου

Κίτρινες: Γιαννιώτας