Astana Vs ΑΠΟΕΛ 2-1

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε αφού παίζοντας με 10 παίκτες για 60 λεπτά δεν είχε τις λύσεις απέναντι στην επιμονή της Αστάνα και κάνοντας παιδαριώδη λάθη δέχτηκε δύο τέρματα που ακύρωσαν την γκολάρα του Εφραίμ. Ο Αστίθ άθελα του καταδίκασε τον ΑΠΟΕΛ με τη χαζή κόκκινη που δέχτηκε δύο λεπτά μετά που προηγηθήκαμε στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παθητική στάση της ομάδας μας έφερε τα λάθη που οδήγησαν στην ολική ανατροπή έτσι πλέον θα περιμένουμε το αποτέλεσμα του Ολυμπιακός – Young Boys ελπίζοντας σε νίκη των γαύρων.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Αστάνα να κρατά περισσότερο την μπαλα επιβεβαιώνοντας τις εκτιμήσεις που ήθελαν τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά σε μια προσπάθεια να ελέγξουν το ρυθμό και να σκοράρουν. Ο ΑΠΟΕΛ από την άλλη έδειξε ότι είχε σαν πρώτιστο στόχο να μην αιφνιδιαστεί και να ροκανίσει το χρόνο προκειμένου να εξοικειωθεί με τις ιδιαίτερες συνθήκες.

Παρά την κατοχή οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί έτσι το πρώτο 20λεπτο πέρασε χωρίς να απειληθούμε αλλά και χωρίς να μπορέσουμε να εκδηλώσουμε ουσιαστική επίθεση με καλές προϋποθέσεις. Η παρουσία των Ντε Καμάργκο και Σωτήριου δεν ήταν αρκετή για να επιτεθούμε σωστά ενώ στο 25 έγινε η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα όταν η μπαλα πέρασε έξω μετά από σουτ του Σόμκο.

Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στο 31 με το καταπληκτικό γκολ του Εφραίμ. Αυτό έγινε όταν μετά από μακρινή μπαλιά του Μοράις στον Αλωνεύτη, ο οποίος βρήκε τον Εφραίμ που από πλάγια θεση έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ με την πάλα να καταλήξει στα δίκτυα της Αστάνα.

Το απρόσμενο 0-1 ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να συμβεί αλλά στο 33 ο Αστίθ λειτουργώντας επιπόλαια φρόντισε να δημιούργησε νέα δεδομένα. Ο Ισπανός αρχικά έκανε λανθασμένη απόκρουση και στη συνέχεια ανέτρεψε ως τελευταίο παίκτης τον Καμπανάγκα για να δεχτεί την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η αποβολή ανάγκασε τον Κρίστιανσεν να κάνει την πρώτη αλλαγή με τον Αρτυματά να αποχωρεί και στη θεση του περνά ο Αρτυματάς που πήρε θέση στον κεντρο και τον Μόραις να μετακινείται δίπλα από τον Καρλάο. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας μπόρεσε να αμυνθεί και να λειτουργήσει σωστά παρά το ότι άρχισε να δείχνει το τι θα ακολουθούσε.

Η Αστάνα μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο και εξάσκησε έντονη πίεση την οποία δεν μπορούσαμε να απορροφήσουμε σωστά. Στο 55 ο Ντεσπότοβιτς έχασε τρομερή ευκαιρία όταν μετά από λάθος απόκρουση του Λαγο η μπαλα κατέληξε σε αυτόν που προ κενού τέρματος την έστειλε έξω.

Η τύχη δεν μας χαμογέλασε στη συνέχεια αφού στο 59 ήρθε το 1-1. Αυτό έγινε με ένα ηλίθιο τρόπο όταν μετά από κόρνερ ο Βαντερμαν απέκρουσε την μπάλα, όχι όμως σταθερά με αποτέλεσμα να κοντράρει στο κεφάλι επιθετικού, να στρωθεί μπροστά στον Άνιτσιτς που την έστειλε στα δίκτυα.

Με την κατάσταση να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο ο Κρίστιανσεν πέρασε στο 63 τον Βάντερ στη θεση του Ντε Καμάργκο σε μια προσπάθεια να μπορέσουν να κρατήσουμε λίγο την μπαλα.

Αυτό αποδείχτηκε ανέφικτο αφού η Αστάνα είχε το επιθετικό μονόλογο αφού οι παίκτες μας οπισθοχώρησαν μαζικά. Η ψυχοφθόρος συνέχεια είχε τον ΑΠΟΕΛ σε παθητικό ρόλο αφού αμυνόταν μαζικά αλλά σε πολλές περιπτώσεις στα τυφλά με αποτέλεσμα οι μέσοι να μην μπορούν να κρατήσουν μπαλα.

Η τελευταία κίνηση από τον πάγκο έγινε στο 81 με την είσοδο του Γιαννιώτα στη θέση του Εφραίμ.

Αυτή όμως δεν ήταν αρκετή αφού στην επομενη φάση η επιμονή και το αριθμητικό πλεονέκτημα έφεραν καρπούς. Αυτό έγινε όταν μετά από σέντρα και λανθασμένη εκτίμηση της μπαλας από τον Καρλάο ο Ντεσπότοβιτς έστειλε αρχικά την μπαλα στο δοκάρι και στην επιστροφή ανενόχλητος την έσπρωξε στα δίκτυα.

Κίτρινη: Μοράις

Κοκκινη: Αστίθ

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ (80΄ Γιαννιώτας), Αλωνεύτης (35΄ Αρτυματάς), Σωτηρίου, Ντε Καμάργκο (63΄ Βάντερ)