HJK Elsinki Vs ΑΠΟΕΛ 2-2

Η ομάδα μας έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε. Το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, προϊόν των αμυντικών μας κενών αλλά και ενός εγκληματικού πέναλτι που χάρισε ο διαιτητής έγινε 2-2 με την υπερπροσπάθεια στην επανάληψη. Η σωστή αντίδραση της ομάδας όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και οι διορθωτικές κινήσεις του Δώνη είναι τα στοιχεία που έκαναν τη διαφορά. Από την άλλη τα όσα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο πρέπει να προβληματίσουν ενόψει επαναληπτικού αφού κάποια προβλήματα στον τρόπο ανάπτυξης δεν μπορούν να χρεωθούν στο συνθετικό γρασίδι.

Το πλάνο του Δώνη

Ο προπονητής μας επέλεξε τους γνωστούς 11 με τον Χαραλαμπίδη να παίρνει τη θέση του Μαντούκα αλλά εφάρμοσε μια παράξενη διάταξη όσον αφορά τους ρόλους με τον Σιέρινταν να κινείται στο αριστερό άκρο και τον Ντε Βινσέτι να είναι στην κορυφή της επίθεσης. Αυτό έφερε τον Γκόμες στον άξονα με το σκεπτικό να δίνει βοήθειες στους Μοράις και Βινίσιους. Η αμυντική τετράδα είχε τους Αντωνιάδης και Σέρτζιο στα δυο άκρα και στο κέντρο της άμυνας του Καρλάο και Αμορίν.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν μόνο αναγνωριστικού χαρακτήρα αφού με τη συμπλήρωση του η Ελσίνκι πήρε προβάδισμα στο σκορ στέλνοντας το πρώτο μήνυμα για το πόσο δύσκολη βραδιά θα ήταν. Η δεξιά πτέρυγα που έμπαζε νερά έμεινε εκτεθειμένη όταν ο Σάβατζ μπήκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Πάρντο.

Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και παρόλο που έδειξε να μην πανικοβάλλεται δεν κατάφερε να επιτεθεί ορθόδοξα και με τρόπο που θα δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για γκολ. Παρόλα αυτά στο 21 χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία όταν μετά από σέντρα σουτ του Σέρτζιο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Προηγουμένως η Ελσίνκι έφτασε κοντά στο γκολ όταν μετά από λάθος απόκρουση του Πάρντο η μπάλα κατευθύνθηκε στα δίκτυα αλλά με δεύτερη προσπάθεια την έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Με την ομάδα να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά ο Δώνης πέρασε στην κορυφή τον Σιέρινταν και τον Ντε Βινσέτι. Στο 39 χάθηκε η πιο μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ ο Καρλάο έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο επιφύλαξε ένα δεύτερο και πιο ισχυρό σοκ στο 45 όταν ο διαιτητής ανακάλυψε πέναλτι σε μια φάση με τον Καρλάο να στέκεται απλά δίπλα από τον Άλο ο οποίος έπεσε στο έδαφος μόνος του. Ο Σάβετζ που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και το 2-0 ήταν γεγονός.

Η ανάπαυλα έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες μας να ξεπεράσουν το black out που έφερε η εξέλιξη του σκορ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έδειξαν διάθεση να επιτεθούν και να επιδιώξουν το γκολ.

Στο 49 τα αριθμητικά δεδομένα γύρισαν με το μέρος όταν ο Κάντζι δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Βινίσιους.

Με την εδαφική υπεροχή να μην φέρνει ουσιαστικό αποτέλεσμα στο 63 έγινε η πρώτη αλλαγή από πλευράς Δώνη με τον Εφραίμ να περνά στη θέση του Χαραλαμπίδη, με τον Γκόμες να παίρνει θέση πλέον στο δεξί άκρο.

Η επιμονή των παικτών καρποφόρησε στο 70 όταν ήρθε η μείωση του σκορ. Στο λεπτό αυτό ο Ντε Βινσέτι με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε γκολ τη σέντρα του Γκόμες αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας μας.

Το γκολ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Ντε Βινσέτι αυτή τη φορά σέντραρε με έδωσε έτοιμο γκολ στον Σιέρινταν που με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-2.

Η Ελσίνκι επηρεασμένη από τα μαζεμένα γκολ οπισθοχώρησε ενώ ο Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του βάζοντας μέσα τους Ιωάννου και Ατόρνο στη θέση των Αντωνιάδη και Σιέρινταν αντίστοιχα.

Στα λεπτά που απέμειναν η ομάδα μας διατήρησε τον έλεγχο χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει σε μια ευκαιρία ή γκολ με το τελικό σφύριγμα του Πολωνού διατητή να μας βρισκει στο 2-2 που οφείλει να εξελιχθεί σε πρόκριση στη Λευκωσία.

Κίτρινες: Αμορίν, Καρλάο, Αντωνιάδης, Σέρτζιο

Πάρντο, Καρλάο, Αμορίν, Σέρτζιο, Αντωνιάδης (75΄ Ιωάννου), Βινίσιους, Μοράις, Γκόμες, Ντε Βισνέντι, Χαραλαμπίδης (63΄ Εφραίμ), Σέρινταν (78΄ Ατόρνο)