Εθνικός Vs ΑΠΟΕΛ 1-3

Η ομάδα μας είναι και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας αφού επικράτησε δίκαια και άνετα του Εθνικού. Το σερί νικών έφτασε στις πέντε νίκες και η προσπάθεια που άρχισε μετά την ήττα από τη Δόξα φαίνεται να έχει το ποθητό αποτέλεσμα, χωρίς να έχει κριθεί οτιδήποτε …

Η νίκη πήρε σάρκα και οστά χάρη στην αποτελεσματικότητα του ΑΠΟΕΛ αφού τα δυο γκολ του Πιέρου στο πρώτο ημίχρονο έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη, η οποία σφραγίστηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με το γκολ του Καβενάγκι.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Με τον Σωτήριου στην κορυφή της επίθεσης και με δυο αλλαγές σε άμυνα και μεσαία γραμμή σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος παράταξε την ομάδα ο Κετσπάγια. Οι Αντωνιάδης και Βάντερ επανήλθαν θεση στο αρχικό σχήμα γεγονός που εφερε τον Μιλάνοφ στο δεξί άκρο της άμυνας, με τους Μερκή και Καρλάο να παραμένουν στο κέντρο της αμυνας.

Στη μεσαία γραμμή η Μοράις και Βινίσιους κινούνταν στον κεντρικό διάδρομο, οι Βάντερ και Γιαννιώτς στα δυο άκρα ενώ ο Ντε Βινσέτι ήταν το στήριγμα του Πιέρου στην επίθεση.

Ο αγώνας

Η ομάδα μας είχε από την αρχή την εδαφική υπεροχή αφού κρατούσε περισσότερο την μπαλα με τον γηπεδούχο να αμύνεται και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα μας. Τίποτε από αυτά όμως δεν έγινε αφού πίσω λειτουργήσαμε σωστά ενώ στην επίθεση φάνηκε να δυσκολευόμαστε να πάρουμε την μπαλα στην περιοχή με προϋποθέσεις.

Η λύση ήρθε όμως από μια στατική φάση στο 17 όταν μετά από κόρνερ ο Μερκής με γυριστή κεφαλιά σέρβιρε στον Σωτήριου που και αυτός με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα. Το 0-1 ήταν η καλύτερο αφού θα ανάγκαζε τον Εθνικό να ανοιχτεί περισσότερο κάτι που φάνηκε να γίνεται με την πάροδο του χρόνου αφού η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα.

Αυτό όμως έκανε πιο εύκολη την προσπάθεια των παικτών μας στο επιθετικό κομμάτι κάτι που εκμεταλλευτήκαμε με τον καλύτερο τρόπο στο 42 όταν η άψογη πασα του Βινίσιους στον Σωτήριου είχε ως αποτέλεσμα το δεύτερο γκολ με τον νεαρό να αποφεύγει τον τερματοφύλακα και να στέλνει την μπαλα στα δίκτυα.

Με αυτά τα δεδομένα το ζητούμενο για τον ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη ήταν να διαχειριστεί σωστά τα υπέρ του δεδομένα κάτι που επιχείρησε να κάνει κυρίως αμυνόμενο σωστά. Στο 56 ο Ντε Βινσέτι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ ο Αργεντινός που δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του ήταν η πρώτη αλλαγή.

Αυτό έγινε στο 61 όταν στη θέση του πέρασε ο Στίλιτς σε μια προσπάθεια του Κετσπάγια να λειτουργήσουμε καλύτερα. Ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε στο 67 όταν ο Καβενάγκι που μπήκε στον αγώνα το ίδιο λεπτό με οδηγίες του Κετσπάγια ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γιαννιώτας.

Το 0-3 έδωσε την ευκαιρία στον Κετσπάγια να κάνει ακόμα πιο έντονη διαχείριση ενόψει της συνέχειας με τον Σερτζιο να αντικαθιστά τον Μοράις που αντικαταστάθηκε για πρώτη φορά στη φετινή χρονιά. To μόνο που άλλαξε ήταν ότι στο 89 ο Ηλία με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Πάρντο για να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Κιτρινες: Καρλάο