Mallorca Vs ΑΠΟΕΛ 4-2

Το ΑΠΟΕΛ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και τίμησε την χώρα μας έστω και αν γνώρισε την ήττα από την Μαγιόρκα. Η εμφάνιση της ομάδας που είχε να αντιμετωπίσει σωρεία αγωνιστικών προβλημάτων λόγο τραυματισμών ήταν πολύ καλή έστω και αν ηττηθήκαμε με το βαρύ 4-2. Η ομάδα μας ήταν αυτή που προηγήθηκε στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου αλλά η αντίδραση της Μαγιόρκα ήταν άμεση έτσι ήρθε σχετικά νωρίς το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαγιόρκα με πιο πολλές δυνάμεις αλλά και με σαφή υπεροχή μπόρεσε να σημειώσει ακόμα 2 τέρματα με τον Καμερουνέζο Έτο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Εκτός από τις γνωστές απουσίες λόγω τραυματισμών προέκυψε και αυτή του Βόταβα ο οποίος παρόλο που ταξίδεψε στην Ισπανία δεν μπόρεσε να τεθεί στη διάθεση του Ούχριν αφού ο τραυματισμός του στον αγώνα με την ΠΑΕEΚ ήταν τελικά περισσότερο σοβαρός από ότι φάνηκε. Με αυτά τα δεδομένα ο Ούχριν δεν είχε και πολλές επιλογές και παρέταξε στο κέντρο της άμυνας τους Αμανατίδη και Δασκαλάκη ενώ τα δύο άκρα κάλυψαν οι Οκκαρίδης και Ηλία. Στο χώρο του κέντρου ήταν οι Πετκόφσκι και Χαραλαμπίδης με τον τελευταίο να έχει την ευθύνη για την οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ στα δύο άκρα ήταν οι Γεωργίου και Γερμανός.

Με την έναρξη του αγώνα οι παίκτες του Ούχριν ξάφνιασαν αφού με ορθόδοξη τακτική και με επιθετικούς προσανατολισμούς είδαν στα μάτια τους πολυδιαφημισμένους Ισπανούς. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Χαραλαμπίδη σε μεγάλα κέφια το ΑΠΟΕΛ αιφνιδίασε και έφτασε στο γκολ που τόσο ήθελε. ρυθμό ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ αφού κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό της

Στο 9′ ο Γερμανός έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από φάουλ που κέρδισε ο Χαραλαμπίδης και με σέντρα βρήκε στη περιοχή τον Οκκαρίδη ο οποίος με άψογο πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα κάνοντας το 0-1.

Η απρόσμενη εξέλιξη αφύπνισε τους παίκτες της Μαγιόρκα οι οποίοι προ του φάσματος της μεγάλης ανατροπής ανέβασαν την απόδοση τους και άρχισαν να πιέζουν την εστία του ΑΠΟΕΛ. Παρόλα αυτά και παρά την πίεση που δεχόταν η αριστερή κυρίως πλευρά η μεσοαμυντική γραμμή της ομάδας μας μπόρεσε να κρατήσει τους αντιπάλους μακριά από την εστία του Μορφή.

Η πρώτη και μεγάλη ευκαιρία από πλευράς Ισπανών χάθηκε στο 25′ από τον Μπρούκιν ο οποίος σε μια αντεπίθεση βρέθηκε σε θέση βολής το σουτ όμως πέρασε έξω. Δυστυχώς με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου ήρθε η ισοφάριση αφού η πίεση που εξάσκησε η Μαγιόρκα έφερε αποτέλεσμα. Ήταν ακόμα μια αντεπίθεση από πλευράς Ισπανών και η σέντρα που έγινε στην καρδιά της περιοχής βρήκε τον δαιμόνιο Έτο ανάμεσα σε δύο αμυντικούς να στέλλει την μπάλα στα δίκτυα και να κάνει το 1-1.

Η ισοφάριση ηρέμησε κάπως του Ισπανούς που έδειξαν να τα χάνουν με το γρήγορο γκολ του ΑΠΟΕΛ ενώ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν οποιεσδήποτε ευκαιρίες. Το 1-1 κάτω από αυτά τα δεδομένα ήταν φυσιολογικό και με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Πετκόφσκι και Χαραλαμπίδηςέκαναν καλή δουλειά στο χώρο του κέντρου ενώ αμυντικά ξεχώρισε στο διάστημα αυτό η ηγετική μορφή του Αμανατίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μαγιόρκα μπήκε πολύ δυνατά σε μια προσπάθεια να σημειώσει και δεύτερο τέρμα που θα τελείωνε τον αγώνα. Οι Ισπανοί κέρδισαν τη μάχη του κέντρου και οι επισκέψεις στην περιοχή του Μορφή ήταν συχνές με αποτέλεσμα να χρειαστούν 1-2 καλές επεμβάσεις από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Στο 61′ η Μαγιόρκα πέτυχε αυτό που ήθελε σε ακόμα μια αντεπίθεση και ενώ οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ βγήκαν μπροστά επιζητώντας το γκολ. Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε κόρνερ το οποίο έστειλε αρκετούς ποδοσφαιριστές μας στη περιοχή των Ισπανών. Οι αμυντικοί έδιωξαν ο Νενέ έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού προωθήθηκε έδωσε στον αμαρκάριστο Έτο που χωρίς δυσκολία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-1.

Η Μαγιόρκα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο και έξι λεπτά αργότερα ο Έτο σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Μετά από ένα λάθος του Αμανατίδη ο Καμερουνέζος επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας και την κατάλληλη στιγμή με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 3-1.

Το τρίτο τέρμα των Ισπανών αποσυντόνισε πλήρως τους παίκτες του Ούχριν που απογοητευμένοι και από την εξέλιξη έχασαν την συνοχή και αγωνιστική πειθαρχία που είχαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Η μπάλα δεν περνούσε με τίποτα στους δύο επιθετικούς ενώ και η μεσοαμυντική γραμμή είχε προβλήματα αφού κόπηκε στα δύο. Το ευχάριστο ήταν ότι και οι Ισπανοί έριξαν κάπως τον ξέφρενο ρυθμό που είχαν δώσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ενώ και το ότι ο Έτο έγινε αλλαγή έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Δύο λεπτά πριν το τέλος η Μαγιόρκα πέτυχε και τέταρτο γκολ όταν ο Λιγκουερα εκμεταλλεύτηκε πάσα του Νενε στέλλοντας την μπάλα στα δίκτυα του Μορφή. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Αμανατίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Μαγιόρκα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Μαγιόρκα νικήτρια και ταυτόχρονα να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Το ΑΠΟΕΛ έστω και με δύο ήττες φεύγει με το κεφάλι ψηλά αφού είχε και στους δύο αγώνες καλή απόδοση.

• Ο Αμανατίδης φόρεσε για πρώτη φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού αφού έλειψαν για πρώτη φορά οι Μαλέκος και Σατσιάς.
  • Με γαλάζιες φανέλες και άσπρα παντελονάκια εμφανίστηκαν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

Μορφής, Οκκαρίδης, Αμανατίδης, Δασκαλάκης, Ηλία Γερμανός, Πετκόφσκι, Γεωργίου, Χαραλαμπίδης, Παπανδρέου (Αλεξάνδρου), Βακουφτσής