Maribor Vs ΑΠΟΕΛ 0-0

Άδοξο και πρόωρο τέλος είχε η προσπάθεια μας για είσοδο στους ομίλους του Champions League αφού η πιο έτοιμη Μαριμπορ πήρε το χρυσό εισιτήριο για τον 4ο προκριματικό. Στον αγώνα της χρονιάς ο ΑΠΟΕΛ δεν τα κατάφερε αφού η υπεροχή του δεν μετουσιώθηκε ποτε στο ένα τουλάχιστον γκολ που θέλαμε. Η τεράστια ευκαιρία του Γκονσαλβες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και τον σπρώξιμο των γηπεδούχων από τον Λευκορώσο διαιτητή σημάδεψαν τον αγώνα. Η ομάδα μας στα τελευταία λεπτά έμεινε με 10 παίκτες λόγω άδικης και υπερβολικής αποβολής του Γκονσαλβες ενώ στη εξέλιξη και λόγω διαμαρτυριών αποβλήθηκε και ο προπονητής μας. Τον Σερτζιο περιμένει και γερό πρόστιμο αφού είχε την ατυχέστατη ιδέα να καυλιάσει το διαιτητή.

Ο Πάουλο Σέρτζιο έκανε μια αλλαγή σε σχέση με τον πρώτο αγώνα προτιμώντας τον Μπενασούρ αντί του Χαραλαμπίδη. Η απόφαση αυτή διαφοροποίησε και την όλα διάταξη της ομάδας αφού αυτή τη φορά είδαμε να προτιμάται η διάταξη 4-2-3-1 με τον Γκόμες να έχει ρόλο ανασταλτικού μέσου δίπλα από τον Μοράις και τον Μπένασουρ σε ρόλο οργανωτή στον άξονα. Όπως αναμενόταν η αμυντική τετράδα παρέμεινε η ίδια. Ενάντια στις προβλέψεις ο Αλεξάνδρου προτιμήθηκε αντί του Αλωνεύτη και μαζί με τον Μαντούκα ήταν οι παίκτες που κάλυψαν τα δυο άκρα, με τον Γκονσάλβες να είναι στην κορυφή.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα με την μπάλα να κινείται στο χώρο του κέντρου. Η Μάριμπορ επιβεβαίωσε τις προβλέψεις που την ήθελαν να αμύνεται για να μην αιφνιδιάστεί με ένα γρήγορο γκολ. Δίνοντας όμως χώρο στην ομάδα μας ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις αφού σε 2-3 περιπτώσεις κατάφερε να βρει εκτός θέσης τους παίκτες μας και να γίνει απειλητική.

Όλες οι αξιόλογες φάσεις από πλευράς Μάριμπορ είχαν πρωταγωνιστή τον Ταβάρες ο οποίος σε τρεις περιπτώσεις βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί και την ομάδα μας να δυσκολεύεται να γίνει δημιουργική, η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν αυτή που θέλαμε προκειμένου να έρθει το γκολ.

Ο Μαντούκα δυσκολευόταν να βοηθήσει από το δεξί άκρο έτσι το βάρος έπεσε στον Αλεξάνδρου που κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα. Στο 44 χάθηκε μάλιστα τεράστια ευκαιρία όταν ο Γκονσάλβες βρέθηκε στην καρδιά της μικρής περιοχής αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από αμυντικό προτού η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν ουσιαστικά η ίδια και σταδιακά πιο έντονη όσον αφορά την κατοχή της μπάλας από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Κατοχή που δυστυχώς για την ομάδα μας ήταν ανούσια αφού δεν καταφέρναμε να φτάσουμε με προϋποθέσεις στο γκολ. Η Μάριμπορ έδινε χώρο τον οποίο η ομάδα δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί έτσι ο Σέρτζιο αναγκάστηκε να ανακατέψει την τράπουλα του.

Αρχικά ο Μπουντιμίρ και στη συνέχεια ο Χαραλαμπίδης πέρασαν στη θέση των Αλεξάνδρου και Μπενασούρ αντίστοιχα σε μια προσπάθεια να γίνουμε πιο απειλητικοί. Η κατοχή έφερε ένα καλό σουτ του Μαντούκα στο 80 αλλά τίποτα περισσότερο.

Προηγουμένως η ομάδα μας διαμαρτυρήθηκε σε δυο φάσεις για πέναλτι αρχικά σε ανατροπή του Αλεξάνδρου και στη συνέχεια σε χέρι αμυντικού.

Όλα τέλειωσαν στο 86 όταν ο Λευκορώσος διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη στον Γκονσάλβες για λάκτισμα πάνω σε αντίπαλο στο κέντρο του γηπέδου. Μπορεί θεωρητικά ο κανονισμός να δικαιώνει τον διαιτητή αλλά ήταν χωρίς καμία αμφιβολία μια αυστηρή απόφαση που έδωσε αφορμές.

Στα 7 λεπτά της καθυστέρησης δεν άλλαξε κάτι έτσι ήρθε ο μοιραίος αποκλεισμός.

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Αλεξάνδρου, Μοράις,

Κόκκινες: Γκονσάλβες

Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Ντα Σίλβα, Μοράις, Γκόμες (82΄ Αλωνεύτης), Μπενασούρ (72΄ Χαραλαμπίδης), Αλεξάνδρου (66΄ Μπούντιμιρ), Μαντούκα, Γκονσάλβες.