Ολυμπιακός Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Η ομάδα μας πέτυχε σπουδαίας σημασίας νίκη που την καθιστά φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Το διπλό μέσα στο Καραϊσκάκη επί του Ολυμπιακού που ήταν άτυχος και επιπόλαιος ήρθε με ένα γκολ του Σωτήριου και στη συνέχεια με σωστή διαχείριση.

Ο Ολυμπιακός είδε την μπαλα να σταματά τρεις φορές στο δοκάρι της εστίας μας και ίσως δικαιολογημένα να τα έχει με την τύχη του αλλά αυτή είναι η μαγεία του ποδοσφαίρου.

Το πλανο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας δεν επιφύλαξε εκπλήξεις όσον αφορά τους παίκτες που στελέχωσαν την εντεκάδα και το 4-1-4-1. Ούτε η προτίμηση στον Βάντερ δεν εξέπληξε με τον Βραζιλιάνο να παίρνει τη θεση στο αριστερό άκρο και τον Γιαννιώτα στο δεξί. Ο Σωτήριου ήταν στην κορυφή της επίθεσης ενώ οι Μοράις και Βινίσιους κινούνταν στον κεντρικό διάδρομο με τον Βραζιλιάνο να κινείται λίγο πιο μπροστά από τον Πορτογάλο.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ήταν ίσως και αναμενόμενα η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα έχοντας περισσότερη κατοχή αλλά με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους. Στο λεπτό αυτό ο Γιαννιώτας βρήκε ωραία τον Μιλάνοφ, ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Σωτηρίου που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αφού πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα.

Το 0-1 ήταν ότι καλύτερο αφού όχι μόνο αποτρέψαμε τον αιφνιδιασμό εις βάρος μας αλλά τον πετύχαμε σκοράροντας εκεί που δεν το περίμενε κανείς. Το γκολ όμως δεν αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό που στο επόμενο διάστημα εξάσκησε έντονη πίεση και έχασε ξεκάθαρε ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι με 2-3 πάσες έφταναν σε θέση βολής έτσι στο 19 ο Ντε Λα Μπέγια έπιασε την κεφαλιά με τον Βάτερμαν να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Τα πολλά λάθη στη μεσοαμυντική γραμμή έφεραν νευρικότητα η οποία όμως δεν στοίχησε αφού οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν επιπόλαιοι.

Στο 28 χάθηκε ακόμα μια κλασική ευκαιρία όταν ο Ιντέγε πέρασε από τον Μερκή, γύρισε στον Φορτούνη που έκανε το πλασέ με τον Καρλάο να διώχνει σωτήρια και ενώ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίκτυα.

Σταδιακά ο καλός ρυθμός του Ολυμπιακού εξασθένησε ενώ ο ΑΠΟΕΛ μπόρεσε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Βάντερμαν και κυρίως στο κέντρο όπου δημιουργούνταν τα περισσότερα ρήγματα.

Με τον Πιέρο ξεκομμένο και τους μεσοεπιθετικούς να μην μπορούν να κρατήσουν την μπαλα το ζητούμενο ήταν να κρατήσουμε το υπέρ μας σκορ μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Προτού γίνει αυτό χάθηκε μια ευκαιρία στο 30 μετά από κεφαλιά του Βαντερ η οποία όμως ήταν αδύναμη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ανησυχητικά για την ομάδα μας. Στο 48 ο Σεμπά έβγαλε χαμηλή σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το πόδι του Καρλάο, ο Βάτερμαν αιφινιδιάστηκε, αλλά για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του και στην συνέχεια απομακρύνθηκε από τον Μιλάνοφ.

Η απάντηση μας ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία στο 53 όταν ο Σωτήριου βρέθηκε σε πλεονεκτική θεση αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από τον Λεάλι.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και Παρόλο που δεν ήταν τόσο απειλητικός όσο στο πρώτο ημίχρονο στο 64 ο Κρίστιανσνεν έκανε την πρώτη κίνηση από τον πάγκο με τον Αρτύματα να περνά στη θέση του Μπερτόλιο.

Ο Μερκής ήταν ο πρωταγωνιστής της επόμενης φάσης όταν στο 67 έδιωξε την μπαλα πριν καταλήξει στα δίκτυα μετά από κεφαλιά του Ιντέγε.

Σχεδόν άμεσα έγινε και η δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας με τον Εφραίμ να περνά στη θέση του Βαντερ με αφορμή τον τραυματισμό του Βραζιλιάνου.

Η ομάδα μας έδειχνε να απορροφά με ιδανικό τρόπο την κατοχή της μπαλας από τον Ολυμπιακό αλλά στο 79 χρειάστηκε και πάλι να ενεργήσει σωτήρια ο Βάντερμαν που απέκρουσε σε κόρνερ  πλασε του  Ελιουνούσι.

Στα λεπτά που έμειναν προέκυψε και η είσοδος του Αστιθ αντί του Γιαννιώτα σε μια ξεκάθαρη προσπάθεια να γεμίσει η άμυνα και να διατηρηθεί το σκορ. Αυτό έγινε εφικτό αφού μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν κινδυνέψαμε.

Κίτρινες: Σωτήριου, Εφραίμ