Porto Vs ΑΠΟΕΛ 2-1

Η ομάδα μας πάλεψε, προηγήθηκε στο σκορ αλλά δεν τα κατάφερε αφού δυο αβίαστα αμυντικά λάθη ήταν αρκετά για την Πόρτο να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει τη νίκη. Σε αντίθεση με τις προβλέψεις ή και φόβο ορισμένων ότι θα γνωρίζαμε τη συντριβή το ΑΠΟΕΛ όρθωσε το ανάστημα του και παρά τις δυσκολίες ανταποκρίθηκε θετικά παρά τις σοβαρές απουσίες. Η μικρή λεπτομέρεια του ότι στο τέλος ο τερματοφύλακας της Πόρτο δέχτηκε κίτρινη για καθυστερήσεις είναι ενδεικτική της προσπάθειας των παικτών του Γιοβάνοβιτς.

Όπως αναμενόταν ο προπονητής μας παράταξε την ομάδα μας αμυντική γραμμή ανάγκης αφού οι μέχρι πρόσφατα βασικοί αμυντικοί τέθηκαν νοκ αουτ. Η απουσία του Κόντη έφερε τον Σατσιά στο δεξί άκρο της άμυνας ενώ ο Ηλία μεταφέρθηκε στα αριστερά για να καλύψει το κενό του Χατζι.

Το πρώτο και καθοριστικό δεκάλεπτο έδειξε ότι τα πράγματα δεν θα ήταν άσχημα για την ομάδα μας αφού παρά την εδαφική περιοχή των γηπεδούχων στεκόμασταν πάρα πολύ καλά. Και αυτό γιατί η μεσοαμυντική γραμμή λειτούργησε σωστά ενώ ο Χαραλαμπίδης μπόρεσε να κρατήσει μπάλα. Σαν αποτέλεσμα οι παίκτες της Πόρτο δυσκολεύονταν αφάνταστα να δημιουργήσουν ευκαιρίες και τα μακρινά σουτ τους δεν ανησυχούσαν τον Χιώτη.

Η απόλυτη ανατροπή των προβλέψεων και δεδομένων έγινε στο 22’όταν σε μια αντεπίθεση η ομάδα μας πάγωσε το Ντραγκάο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Ο Πίντο από αριστερά έβγαλε μια σέντρα και ο Φερέιρα υπό την πίεση του Χαραλαμπίδη στην προσπάθεια του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-1 ήταν ένα ισχυρό σοκ για τους παίκτες της Πόρτο οι οποίοι όμως αντέδρασαν σωστά και εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σχετικά νωρίς.

Μετά από λάθος επιστροφή της μπάλας από τον Μιχαήλ ο Χουλκ βρέθηκε σε θέση βολής και το πλασέ του δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χιώτη. Το 1-1 αλλά και η αναγκαστική αλλαγή του Κοσόφσκι στη θέση του οποίου πέρασε ο Μπρέσκα επανέφεραν τις αρχικές ισορροπίες, ενώ οι κίτρινες που χρεώθηκαν σχετικά νωρίς οι Σατσιάς και Γκριτσάροφ μεγάλωσαν το βαθμό δυσκολίας.

Παρόλα που η ομάδα μας κατάφερε να πάει στο αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα, η επανάληψη ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο αφού μόλις στο 47′ κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χούλκ. Προηγήθηκε απόκρουση με το χέρι του Ηλία την οποία είδε με αρκετή προσπάθεια ο βοηθός.

Η ανατροπή του σκορ αλλά και ο τρόπος που ήρθε έφερε πλήρη αποσυντονισμό του ΑΠΟΕΛ το οποίο είχε παθητικό ρόλο και έβλεπε τον Χουλκ να μας κάνει ότι ήθελε. Η μάχη του κέντρου χάθηκε για τα καλά, ο Μπρέσκα δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου και η αμυντική γραμμή έμπαζε από παντού.

Με αυτά τα δεδομένα ο Γιοβάνοβιτς ρίσκαρε βάζοντας στο 60′ τον Αλεξάνδρου στη θέση του Μιχάηλ. Η προσπάθεια να τονώσει τη μεσοεπιθετική γραμμή σε συνδυασμό με το ότι ο ρυθμός των Πορτογάλων κόπασε, έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες μας να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα. Όταν στο 75′ η Πόρτο έμεινε με δέκα λόγω κόκκινης του Γκονζάλεζ, πέρασε στον αγώνα και ο Παπαθανασίου σε μια προσπάθεια να ανατρέψουμε τα δεδομένα.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε αφού μπορεί να κρατήσαμε περισσότερο την μπάλα αλλά δεν καταφέραμε να φτιάξουμε την ευκαιρία που θέλαμε έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έφερε ακόμα μια τιμητική ήττα.