Rosenborg Vs ΑΠΟΕΛ 2-1

Η τραγική απόδοση του πρώτου ημιχρόνου είχε το μικρότερο κόστος αφού ο σαφώς βελτιωμένος ΑΠΟΕΛ του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να πετύχει ένα γκολ που του δίνει καλές πιθανότητες ενόψει του επαναληπτικού. Οι επιλογές του Κρίστιανσεν και η απόδοση των παικτών έφεραν την ομάδα μας σε τρομερά δύσκολη θέση για 60 λεπτά. Ηταν ένα διάστημα όπου η ομάδα μας δεν μπόρεσε να κάνει τίποτε σωστά.

Οι αλλαγές και το γενικότερο ανέβασμα έφεραν την μείωση του σκορ ενώ τα πάντα θα μπορούσαν να γίνουν πιο εύκολα αν ο Ντε Καμάργκο ήταν πιο συγκεντρωμένος στο απίστευτο τετ α τετ στις καθυστερήσεις.

Το πλἀνο του Κρίστιανσεν

Η ξαφνική αδιαθεσία του Ντε Βινσέτι ανάγκασε τον Κρίστιανσεν να προσαρμόσει το πλάνο του γεγονός που έφερε τον Αρτύματα στο αρχικό σχήμα. Το ενισχυμένο κέντρο είχε τους Μοράις και Αρτύματα σε ρόλο αμυντικών μέσων ενώ λίγο πιο μπροστά τους πήρε θεση ο Βινίσιους. Στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής ήταν οι Βαντερ και Γιαννιώτας με τον Σωτηρίου στην κορυφή.

Η αμυντική τετράδα μπροστά από τον Βάντερμαν είχε τους Καρλάο και Αστίθ στον κεντρικό διάδρομο ενώ οι Μιλάνοφ και Αλεξάνδρου ήταν στα δυο άκρα.

Από την αρχή του αγώνα επιβεβαιώθηκε το σενάριο που ήθελε τη Ρόζενμποργκ να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ. Η ομάδα μας με ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς κατάφερε μέχρι το 20ο λεπτό να κρατήσει τους επιθετικούς μακριά από την εστία μας αλλά το πρώτο γκολ έφερε την κατάρρευση.

Το 1-0 έγινε μετά από παράλληλη μπαλιά του Σκιέλβικ στον Γκίτγερ, ο οποίος αμαρκάριστος μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπαλα στα δίκτυα. Το γκολ αποσυντόνισε πλήρως του παίκτες μας που βρέθηκαν πολύ κοντά σε δεύτερο σοκ όταν στο 24 ο Βαντερμαν απέκρουσε σωτήρια.

Με την ομάδα μας να μην μπορεί να κρατήσει μπαλα ήταν αναπόφευκτο να κοπούμε στα δύο αφού οι Αρτυματάς και Βινίσιους δεν μπορούσαν να οργανώσουν ενώ οι οποιες προσπάθειες των ακραίων ήταν ημιτελείς.

Η επόμενη δύσκολη φάση έγινε στο 29 όταν η Ρόζενμποργκ έχασε τριπλή ευκαιρία. Ντε Λάνλαϊ και Χέλαντ νικήθηκαν αρχικά από τον Βάτερμαν που απέκρουσε ασταθώς και τις δύο φορές και στην εξέλιξη της φάσης ο Καρλάο έδιωξε σωτήρια λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος.

Η ανωτερότητα των Νορβηγών εξαργυρώθηκε στις καθυστερήσεις όταν σαν σε προπόνηση ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 2-0. Η φάση ξεκίνησε από τον Μίτσγιε που μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή , έδωσε στον Σκιέλβικ, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Με αυτά τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έπρεπε να βρει τον τρόπο να αντιδράσει προκειμένου να σώσει την παρτίδα. Τα πρώτα 10 λεπτά δεν έδειξαν ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι ουσιαστικό γεγονός που έφερε την πρώτη αλλαγή.

Στο 57 η Ρόζενμποργκ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Κόνραντσεν, η μπάλα πέρασε έξω και ενώ δύο ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων δεν πρόλαβαν να κάνουν την προβολή.  Εννοείται ότι οι δικοί μας έχασαν τη φάση.

Στο 60 ο Ορλάντι πέρασε στη θεση του Αρτύματα σε μια προσπάθεια να λειτουργήσει πιο καλά η μεσαία γραμμή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εφραίμ αντικατέστησε τον Βάντερ.

Οι κινήσεις του προπονητή μας έφεραν στην πρώτη καλή φάση την μείωση του σκορ όταν στο 67 μετά από σέντρα του Γιαννιώτα, η μπαλα κατέληξε στον Εφραίμ ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για να στείλει την μπαλα στα δκτυα.

Η σχεδόν απρόσμενη μείωση του σκορ έδωσε τη ψυχολογία που έλειπε στους παίκτες μας οι οποίοι μπόρεσαν να φέρουν τον αγώνα στα μετρα τους και να διατηρήσουν το καλό υπό τις περιστάσεις σκορ. Οι αλλαγές ολοκληρώθηκαν στο 77 με την είσοδο του Ντε Καμαργκο στη θέση του Σωτηρίου.

Ο Βραζιλίανος έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 90 όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από το τέρμα αλλά δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίκτυα.

Κίτρινες: Αστίθ, Καρλάο

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ν. Αλεξάνδρου, Αστίθ, Καρλάο, Αρτυματάς (60΄ Ορλάντι), Μοράις, Βινίσιους, Βάντερ (65΄ Εφραίμ), Γιαννιώτας  Σωτηρίου (77΄ Ντε Καμάργκο)