ΑΠΟΕΛ Vs Bilbao 2-0

Ένας ΑΠΟΕΛ φτιαγμένος από τα καλύτερα έγραψε μια νέα χρυσή σελίδα στην ένδοξη ιστορία του. Η ομάδα μας έλιωσε στο καμίνι του ΓΣΠ και την τεράστια Αθλέτικ Μπιλμπάο. Ένα τρομερό δεκάλεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έφερε τα δυο γκολ ενώ στη συνέχεια έγινε σωστή διαχείριση.

Υπήρξε επίσης τρομερό πάθος και αυταπάρνηση αφού χρειάστηκε να παίξουμε με δέκα παίκτες για 30 λεπτά λόγω της αποβολής του Σωτήριου που πέτυχε ένα τρομερό γκολ.

Ο αγώνας

Η Αθλετικ ηταν η ομάδα που μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στον αγώνα και με επιθετικές διαθέσεις αφού κράτησε την μπάλα περισσοτερο. Παρά το γεγονός αυτό ηταν ο ΑΠΟΕΛ που είχε την πρωτη αξιόλογη τελική οταν στο 7 ο Εφραιμ έκανε ενα διαγώνιο σουτ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Στο 9 φανήκαμε άτυχοι αφού ο περίεργος Ρώσος διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι οταν ο Βινίσιους ανατράπηκε αντικανονικά από Βάσκο αμυντικό.

Η Αθλετικ στο 17 έκανε την πρωτη μεγάλη φάση οταν ο Γουίλιαμς μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο πλασέ με τον Βάτερμαν να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια.

Μέσα σε ένα πεντάλεπτο οι Βάσκοι δημιούργησαν ακόμα δυο επικίνδυνες φασεις ενώ από πλευράς ΑΠΟΕΛ η προσπάθεια να αναπτυχθούμε γινόταν με γεμίσματα στην περιοχή τους αφού ηταν ο μόνος τρόπος για να απορροφήσουμε την πίεση που εξ ασκούσαν από ψηλά.

Η συνέχεια είχε την Αθλετικ να κρατά περισσοτερο μπάλα αλλα την αμυντική μας γραμμή να λειτουργεί σωστά και να κρατά τους Βάσκους εκτός της περιοχής του Βάντερμαν.

Με αυτά τα δεδομένα ο μεγαλύτερος στόχος του πρωτου ημιχρόνου που ηταν μα διαφυλάξουμε το μηδέν παθητικό έγινε εφικτός.

Τα πρωτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ηταν ονειρικά για την ομάδα μας. Στο 46 μετα από σέντρα του Γιαννιωτα ο Σωτηρίου με μαγική προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κανει το 1-0. Το ηφαίστειο του ΓΣΠ είχε εκραγεί και η ψυχολογία πλεον ηταν με το μέρος μας.

Η Αθλετικ προσπάθησε να αντιδράσει αλλα πριν προλάβει έδρασε ο Γιαννιώτας. Στο 53 σε μια αντεπιθεση ο Γιαννιώτας ανατράπηκε από τον Μπαλενθιάγα με τον διαιτητή να δίνει αυτη τη φορα το πέναλτι. Ο Ελλαδίτης ανάλαβε την εκτελεση του και με εύστοχο χτύπημα εστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-0.

Στο 60 ο Ντε Καμαργκο περασε στη θεση του Μπαραλ αλλά πέντε αργότερα ηρθε η ανατροπή των αριθμητικών δεδομένων οταν ο Πιέρος Σωτηρίου αντίκρυσε τη δευτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο. Ηταν μια φάση όπου ο διαιτητής εξάντλησε την αυστηρότητα του.

Η δευτερη κίνηση από τον Κριστιανσεν έγινε στο 71 με τον Βαντερ να αντικαθιστά τον κουρασμένο από την υπερπροσπάθεια Εφραιμ. Στο 76 έγινε και η τρίτη αλλαγή η οποία ηταν αναγκαστική με τον Εμπεσιλιο να αντικαθιστά τον τραυματία και συγκλονιστικό Βινίσιους.

Η συνέχεια ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς αφου η Αθλετικ κράτησε μπάλα και πίεσε αφόρητα χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία έτσι το τελικό σφύριγμα έφερε την τεράστια νίκη.