Το πανόραμα του 3ου προκριματικού

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ απέκλεισε τον Βίτορ Περέιρα, με την Μονακό να επικρατεί με 3-1 της Φενέρμπαχτσε στο “Stade Louis II” και να παίρνει την πρόκριση στα play-offs του Champions League, καθώς ανέτρεψε τη νίκη των Τούρκων με 2-1 στο πρώτο ματς της Κωνσταντινούπολης.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Βαλέρ Ζερμέν και Ρανταμέλ Φαλκάο, με τον πρώτο να πετυχαίνει δύο γκολ και τον δεύτερο να έχει ασίστ και γκολ.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ράτζι, Ζέμερσον, Μεντί, Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό, Ντιράρ, Λεμάρ (82′ Μπερνάρντο Σίλβα), Ζερμέν (91′ Γκλικ), Φαλκάο (45′ Καρίγιο).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (5-3-2): Τασκιράν, Φαν ντερ Βιλ, Κιερ (36′ Τοπάλ), Σκρτελ, Νόιστεντερ, Καλντιρίμ (81′ Στοχ), Σόουζα (92′ Σαεσού), Ουτσάν, Τουφάν, Φερναντάο, Εμενίκε.

Λύτρωση στο 92′ για Σέλτικ

Η Σέλτικ λυτρώθηκε στο 92′ με πέναλτι του Μουσά Ντεμπελέ και πήρε τη νίκη-πρόκριση στην Γλασκώβη με 2-1 επί της Αστάνα. Με πέναλτι μάλιστα είχε ανοίξει και το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Λι Γκρίθιφς, ενώ είχε ισοφαρίσει στο 62′ ο Ιμπραΐμι (με 1-1 το ματς θα πήγαινε παράταση).

Νοκ-άουτ Άντερλεχτ & Σαχτάρ

Η Ροστόβ έκανε την έκπληξη, καθώς απέκλεισε την Άντερλεχτ, νικώντας 2-0 στις Βρυξέλλες, με σκόρερς τους Κριστιάν Νομπόα και Σερντάρ Αζμούν (2-2 το πρώτο ματς στην Ρωσία).

Ακόμη μεγαλύτερη έκπληξη ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα, καθώς η Γιουνγκ Μπόιςαπέκλεισε την Σαχτάρ στα πέναλτι. Με δύο γκολ του Ιάπωνα, Γιούγια Κούμπο, οι Ελβετοί επικράτησαν 2-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στα πέναλτι επικράτησαν με 4-2.

***δείτε τα groups δυναμικότητας

Οι ρεβάνς του 3ου προκριματικού:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Τρίτη

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 1-1 (29′ Μουαρέμ / 85′ Κρμέντσικ) [0-0]

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – Ρόσενμποργκ (Νορβηγία) 3-0 (91′ Γιαννιώτας, 96′ Βάντερ, 99′ Ντε Βινσέντι) [1-2]

Ντίναμο Τιφλίδας (Γεωργία) – Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-1 (8′ Ρογκ) [0-2]

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-4 [παρ.] (17′ Ντόναλντ, 62′ πέν. Λουίς Ιμπάνιες / 24′ Ζόναταν Καφού, 40′, 92′ και 97′ Βάντερσον) [2-2]

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) 3-0 (45′ και 60′ ΜακΜίλαν, 90′ Μπένσον) [0-1]

Τετάρτη

Κοπεγχάγη (Δανία) – Άστρα Τζούρτζου (Ρουμανία) 3-0 (15′ και 45′ Κορνέλιους, 34′ Σανταντέρ) [1-1]

Χαπόελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) – Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-0 (80′ Τζέντεκ) [0-0]

Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) – Παρτιζάνι Τιράνων (Αλβανία) 2-0 (76′ Σοριάνο, 81′ Βαμπέρτο) [1-0]

Σέλτικ (Σκωτία) – Αστάνα (Καζακστάν) 2-1 (45’+3 πέν. Γκρίφιθς, 92′ πέν. Ντεμπελέ / 62′ Ιμπραΐμι) [1-1]

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Τρέντσιν (Σλοβακία) 0-0 [1-0]

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Τετάρτη

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 2-0 (31′ Στάντσιου) [1-1]

Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία) – Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 2-0 [4-2 πέν.] (54′ και 60′ Κούμπο) [0-2]

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Άγιαξ (Ολλανδία) 1-2 (4′ Αθανασιάδης / 45’+1 πέν. και 87′ Κλάασεν) [1-1]

Άντερλεχτ (Βέλγιο) – Ροστόβ (Ρωσία) 0-2 (27′ Νομπόα, 47′ Αζμούν) [2-2]

Μονακό (Γαλλία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-1 (2′ και 65′ Ζερμέν, 18′ πέν. Φαλκάο / 53′ Εμενίκε) [1-2]

*σε αγκύλη το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα

**στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών περιμένουν στα play-offs οι Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία), Πόρτο (Πορτογαλία), Βιγιαρεάλ (Ισπανία), Γκλάντμπαχ (Γερμανία) και Ρόμα (Ιταλία)

***η κλήρωση για τα play-offs θα διεξαχθεί την Παρασκευή 5 Αυγούστου στη μία το μεσημέρι

****τα πρώτα ματς των play-offs θα διεξαχθούν 16-17 Αυγούστου και οι ρεβάνς 23-24 Αυγούστου

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 3-1

Άντερλεχτ – Ροστόβ 0-2

Γιούνγκ Μπόις – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-0 [4-2 πέν.]

Κοπεγχάγη – Άστρα Τζούρτζου 3-0

Στεάουα Βουκουρεστίου – Σπάρτα Πράγας 2-0

Ζάλτσμπουργκ – Παρτιζάνι Τιράνων 2-0

Λέγκια Βαρσοβίας – Τρέντσιν 0-0

Σέλτικ – Αστάνα 2-1