Εμείς εκεί…

Αναμένοντας  την αναχώρηση της εκδρομής για την Σλοβενία, θυμηθήκαμε τις πιο ιστορικές εκδρομές των οπαδών της ομάδας μας σε προκριματικούς αγώνες. Εκδρομές που όσοι τις έζησαν έχουν πολλά να θυμιθούν και πολλές ιστορίες για να πουν. Όπου και να παίζεις θα ‘μαι, δίπλα σου να τραγουδώ… 1992: ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ

Όταν ο ΑΠΟΕΛ κληρώθηκε να αγωνιστεί στα προκριματικά του κυπέλλου πρωταθλητριών το 1992, δεν μπορούσε να φανταστεί ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι θα ήταν ορόσημο για την ιστορία των οπαδών του. Με το πρώτο ματς να είναι στην Νέα Φιλαδέλφεια, υπήρχε η τέλεια αφορμή για  την πρώτη μαζική απόβαση των οπαδών του ΑΠΟΕΛ σε ευρωπαϊκό αγώνα. Παρόλα τα μεμονωμένα επεισόδια κατά την προσέλευση των φιλάθλων στο γήπεδο και τα αρνητικά για την Κύπρο συνθήματα από μερίδα οπαδών της ΑΕΚ, ο αγώνας  θα μείνει στην μνήμη όλων, τόσο για τα Εθνικά συναισθήματα που μας κυρίευαν όσο και για το γκολ ισοφάρισης (1-1) από τον Χατζηλούκα στο 2ο ημίχρονο.

2002: Φλόρα Ταλίν  – ΑΠΟΕΛ  (17.07.2002)

Η πρώτη οργανωμένη εκδρομή των πορτοκαλί «εκτός Ευρώπης». Μπορεί να χαρακτηριστεί ως η αρχή ενός μεγάλου ταξιδιού, αφού από την Εσθονία ξεκίνησε ο ΠΑΝΣΥΦΙ ΑΠΟΕΛ να οργανώνεται και να οργανώνει ταξίδια εκτός Κύπρου. Το παιχνίδι στην Εσθονία έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Μεγάλη εντύπωση είχε κάνει τότε το γεγονός ότι στις κερκίδες του γηπέδου απαγορευόταν το κάπνισμα! Στον επαναληπτικό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 1-0 στο ΓΣΠ και προκρίθηκε. Οι οπαδοί που ακολούθησαν την ομάδα έχουν να λένε για ένα μαγικό τριήμερο… από κάθε άποψη!

2002: Μάριμπορ – ΑΠΟΕΛ

Το πρώτο παιχνίδι έγινε στο Μαριμπορ. Βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-0 και αφού χάσαμε πέναλτι με τον Μαλέκκο στα τελευταία λεπτά ήρθε το γκολ από τον Σιράκοφ στις καθυστερήσεις που μας έκανε να πιστέψουμε στην πρόκριση! Στον επαναληπτικό του ΓΣΠ βρεθήκαμε να χάνουμε 0-1 με αυστηρό πέναλτι αλλά γυρίσαμε το παιχνίδι πριν το ημίχρονο και σε μια καθαρή περίπτωση πέναλτι υπέρ μας ο διαιτητής έδειξε 2η κίτρινη(κόκκινη) στον Αγαθοκλέους για πέναλτι. Στην επανάληψη αν και με 10 παίχτες κάναμε το 4-1 και οι Σλοβένοι απλά μείωσαν στα τελευταία λεπτά σε 4-2. Ήταν το έναυσμα για την σύγχρονη ευρωπαϊκή πορεία του ΑΠΟΕΛ.Ο διαιτητής σε συνέντευξη του λίγες μέρες μετά τον αγώνα είπε ότι πρώτη φορά στη ζωή του βίωσε τέτοιες αποδοκιμασίες όπως αυτές που του “προσφέραμε” στο ημίχρονο!

2002: ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ

Αν και χάσαμε στη Λευκωσία με 2-3 πολλοί πίστευαν ότι μπορούσαμε για την πρόκριση. Δεν τα καταφέραμε στον επαναληπτικό αφού χάσαμε με 1-0 στην Ν. Φιλαδέλφεια. Κακή ανάμνηση σε όλους μας το ντεμπούτο του Ορόσκο Ανονάμ αλλά και τα αντιεθνικά συνθήματα μερίδας βρώμικών οπαδών της ΑΕΚ. Περίπου 350 οπαδοί μας έδωσαν την μάχη της κερκίδας. Ανάμνηση τα μοβ λεωφορεία που μας μετέφεραν στο γήπεδο αλλά και ο αστυνομικός που μας συνόδευε με μοτοσυκλέτα και έκανε σούζες σε όλη την διαδρομή με την υπηρεσιακή μηχανή! Αχ αθάνατη ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!

Γκράτσε Αυστρίας – ΑΠΟΕΛ

Μετά το 2-0 του ΓΣΠ ο επαναληπτικός έμοιαζε εύκολος όμως καρδιοχτυπήσαμε! Οι Αυστριακοί μας προηγήθηκαν 1-0 και μας πίεσαν πολύ αλλά το γκολ του Δασκαλάκη προς το τέλος του αγώνα τελείωσε το θέμα πρόκριση! Λίγοι αλλά ηρωικοί οι οπαδοί μας σε εκείνο το ταξίδι!

2004: Σπάρτα Πράγας – ΑΠΟΕΛ

Αν και κερδίζαμε με 2-0 στο ΓΣΠ η απειρία και  η κακή διαχείριση-εξέλιξη του αγώνα(τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Βακουφτσής στο 80’ και παίξαμε με τον Μακρίδη επιθετικό), ισοφαριστήκαμε τα τελευταία 10 λεπτά σε 2-2. Η διαιτησία και πάλι προκλητικότατη!

Στον επαναληπτικό αν και χάναμε με 1-0 ισοφαρίσαμε με τον Χαραλαμπίδη και χάσαμε απίστευτη ευκαιρία για το 1-2 όταν το πλασέ του Βακουφτσή αποκρούστηκε στη γραμμή από αμυντικό. Σαν να μην έφτανε αυτό στην αντεπίθεση δεχτήκαμε το 2-1. Το παλέψαμε αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Πριν τον αγώνα οι οπαδοί μας δέχτηκαν επίθεση από τους τουρκόφιλους Τσέχους(στον αγώνα ύψωσαν πανό που έγραφε στα Ελληνικά «χαιρετούμε τους Τούρκους») και ήταν ίσως η πρώτη φορά που δώσαμε ένα γερό μάθημα σε αυτούς που νόμιζαν θα μας τρομάξουν! Τελικός απολογισμός: δεκάδες Τσέχοι στο νοσοκομείο!

2005: Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΑΠΟΕΛ

Τον Αύγουστο του 2005ο ΑΠΟΕΛ, μετά από το 1-0 στο ΓΣΠ απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, πήγε στο Ισραήλ για να πάρει την πρόκριση. Για πρώτη φορά στην ιστορία του, η οργανωμένη εκδρομή των πορτοκαλί δεν έγινε μέσω αέρος αλλά μέσω θαλάσσης αφού ο ΠΑΝΣΥΦΙ ναύλωσε κρουαζιερόπλοιο και σήκωσε άγκυρες φορτωμένο με τους τρελούς του οπαδούς. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί με 2 απανωτά γκολ του Μακρίδη και του Νεοφύτου σφράγισε την πρόκριση έστω αν και στη συνέχεια δέχθηκε γκολ. Ένα ταξίδι που όμοιο του δεν υπάρχει! Στο δείπνο ο σεφ του πλοίου ετοίμασε μια πελώρια τούρτα με το έμβλημα του ΑΠΟΕΛ! Δεν έφτανε μόνο αυτό οι οπαδοί μας άλλαξαν τη σημαία του πλοίο με μια πειρατική!

2006: Τρανζοσπόρ – ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το Γιαταρά, πέναλτι, στο ΓΣΠ για πρώτη φορά στην ποδοσφαιρική του ιστορία ταξίδευε στην Μικρά Ασία και στην ιστορική Τραπεζούντα για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα. Την αποστολή συνόδευαν καμιά 60αριά φίλοι της ομάδας οι οποίοι έγραψαν τη δική τους ιστορία αφού με ένα έξυπνο τρόπο σχημάτισαν πάνω στις κερκίδες του γηπέδου της Τραπεζούντας το μήνα Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ πιάνοντας στο ύπνο τους τούρκους που προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να λογοκρίνουν κάθε πανό που περνούσε πάνω στην κερκίδα. Όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο μιλούν για μια πραγματική κόλαση αλλά η επίσκεψη και μόνο στο μοναστήρι της Παναγίας της Σουμελά ήταν αρκετή για να τονώσει το εθνικό φρόνημα όλων όσων έκανα πέτρα την καρδιά και πήγαν να δουν την ομάδα μας στην Τουρκία.

2008: Ερυθρός  Αστέρας – ΑΠΟΕΛ

2-2 ο πρώτος αγώνας και η πρόκριση έμοιαζε χαμένη! Όχι για τον Ιβαν, τους ποδοσφαιριστές και τους 150 άρρωστους που πίστεψαν ι έκαναν το ταξίδι της πρόκρισης! Το 0-2 που βρεθήκαμε να κερδίζουμε έγινε, με κλοπή διαιτησίας, 2-2. Στην  παράταση μετά από γκέλα του Παρασκευά Χρίστου μείναμε με 10(κόκκινη  ο Χιώτης) και πίσω στο σκορ με 3-2. Στα τελευταία λεπτά ο Μίρο μετά από σέντρα του Πίντο, μας λύτρωσε αλλά η υπόνοια που υπήρχε για οφσάιντ τον έκανε να σταματήσει τον πανηγυρισμό και τότε όσοι ήταν στις κερκίδες έμειναν αγάλματα! Η τάξη επανήλθε, το γκολ μέτρησε κανονικά και οι καρδίες όλων μας επαναρχίσανε να λειτουργούνε! Απίστευτο συναίσθημα και συγκίνηση από την αδελφική αντιμετώπιση των αδελφών Σέρβων που αν και τους κερδίσαμε άνοιγαν τις πόρτες στα μαγαζιά να μας κεράσουν και σε κάθε ευκαιρία μας έδειχναν την υπέρμετρη αγάπη που τρέφει ένας ορθόδοξος λαός για έναν άλλο!

2009: Παρτιζάν – ΑΠΟΕΛ

Η ιστορικότερη και μαζικότερη μέχρι εκείνη την ημέρα, απόβαση οπαδών μας εκτός Ελλάδος! 1650 πωρωμένοι και έτοιμοι για όλα πορτοκαλί έδωσαν απίστευτη μάχη για 150 λεπτά στην κόλαση των αδελφών Γκρόπαρι ! Δεν υστέρησε κανείς και δεν λύγισε κανείς ούτε όταν βρεθήκαμε να χάνουμε στο 3’ με 1-0. Το 2-0 του 1ου αγώνα ήταν αρκετό και έδωσε για πρώτη φορά την πρόκριση στην ομάδα μας σε ομίλους του Ουέφα αλλά και την δυνατότητα να αγωνιστεί με την Κοπεγχάγη για τα προκριματικά του Τσου Λου όπου για πρώτη φορά εισήλθαμε στους ομίλους του Champions League!

2011: Σλόβαν Μπρατισλάβας – ΑΠΟΕΛ

Το 0-0 του ΓΣΠ άφηνε την πρόκριση ανοιχτή! Την θέλαμε πολύ όμως και στον επαναληπτικό της Μπρατισλάβας 850 οπαδοί δήλωσαν παρόν ενάντια σε κάθε οικονομικό κόστος! Η ποιότητα της ομάδος φοβερή και με γκολάρα του Αλμέιδα προηγηθήκαμε και αναγκάσαμε τους πάντες να υποκλιθούν! Το 0-2 στις καθυστερήσεις ο Μαντούκα μετά από δοκάρι του Σολάρι!