Και τώρα το break

Η ομάδα μας έκανε το καθήκον της απόψε στο Λευκόθεο αφού κέρδισε την Αεκ και έφερε τη σειρά των αγώνων στο 1-1. Όπως φάνηκε και στο δεύτερο ραντεβού των δυο ομάδων ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην καλή αγωνιστική παρουσία στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Κωνσταντινίδη παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι και η ισοφάριση δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να επιχειρήσουμε την Τρίτη την μεγάλη ανατροπή των δεδομένων σπάζοντας την έδρα της Αεκ Ο ομάδα μας με στυλοβάτη τον Στίγκερς ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά η Αεκ κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ αλλά και να παίρνει προβάδισμα σε καίρια διαστήματα.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο και ιδιαίτερα στα τελευταία πέντε λεπτά οι παίκτες μας κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα και με ένα καλό σερί πήραν μια καλή διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Με τον κόσμο να σπρώχνει όπως αυτός ξέρει ήρθε η νίκη που μας διατηρεί μέσα στο κόλπο και το ζητούμενο πλέον είναι η νίκη την Τρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-41, 59-55, 81-72

ΑΠΟΕΛ: Πόρτερ 17 (2), Μοκόγκο 9, Νεοφύτου, Τσαν 10, Κρέμεν, Στίγκερς 20 (2), Μόρισον 16, Γουέλς 5, Ντέιβις 4

ΑΕΚ: Τατ 8 (2), Ντίξον 2, Νέσοβιτς 3 (1), Τσβεντίνοβιτς 9, Σούμποτιτς 10, Ρούντι 1, Κακιούζης 16 (2), Φίσερ 8 (1), Παντελή 10 (1), Χάρισον 5.