Οι αγώνες που έκριναν πολλά

Η θριαμβευτική πορεία προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος δεν ήταν τόσο εύκολη όσο νομίζουν κάποιοι. Η ομάδα πέρασε και δύσκολες στιγμές και χρειάστηκε σε καθοριστικές στιγμές του μαραθωνίου να δείξει ότι είχε τις απαιτούμενες αρετές εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Παρόλο που κάθε βαθμός θεωρείται σημαντικός, κάποιοι αγώνες θεωρούνται πιο σημαντικοί. Πάμε να δούμε λοιπόν ποίους ξεχωρίσαμε.. 3η αγ. ΑΠΟΕΛ vs Ανόρθωση 2-1Η ήττα από την ΕΝΠ στη δεύτερη αγωνιστική έφερε μαύρα σύννεφα πολύ νωρίς στην ομάδα μας αφού φανερώθηκαν κάποια αγωνιστικά προβλήματα αλλά και το ότι κάποιοι στον Αρχάγγελο ακόμα σκέφτονταν τον αποκλεισμό από τη Χετάφε. Η νίκη με την Ανόρθωση που τότε δεν βρισκόταν στην πρώτη θέση ήταν μονόδρομος.. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με εκείνο το τέρμα του Οκκά, οι ποδοσφαιριστές βρήκαν τις δυνάμεις να αντιδράσουν ισοφαρίζοντας αρχικά πριν το ημίχρονο με τέρμα του Αλμέιδα. Στην επανάληψη οι αλλαγές του Ιβάν βοήθησαν και προς το τέλος το γκολ του Σολωμού έφερε τη σπουδαία νίκη. Match report

5η αγ. ΑΠΟΕΛ vs Ομόνοια 3-0Η ομάδα μας πηγαίνει με την πλάτη στο τοίχο σε ένα ακόμα ντέρμπι αφού μια εβδομάδα πριν χάνουμε (λόγω επιπολαιότητας) απρόσμενους βαθμούς στην Πάφο. Ο μετριότατος απολογισμός βαθμών στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές δημιουργεί άγχος και πίεση. Ο Γιοβάνοβιτς και οι ποδοσφαιριστές του ανταποκρίνονται άψογα. Τρία γκολ επί του παραρτήματος στα πρώτα 27 λεπτά στέλνουν τον ΑΠΟΕΛ στο παράδεισο και τον Λεμονή στην κόλαση. Match report

7η αγ. ΑΠΟΕΛ vs AEK 1-0Η πεντάρα επί του Απόλλωνα στο Τσίρειο μια εβδομάδα πριν αφήνει άφωνη όλη την Κύπρο αλλά ο ΑΠΟΕΛ έχει μπροστά του την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και την ομάδα που παίζει μέχρι στιγμής το καλύτερο ποδόσφαιρο. Ο τραυματισμός του Μαρσίνιο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου μας αποσυντονίζει ως ένα βαθμό, αλλά ο Τρισκόφσκι έχει τη λύση σε έναν ακόμα αγώνα. Η νίκη είναι καθοριστική και υπερπολύτιμη αφού για πρώτη φορά πιάνουμε κορυφή (δεν θα τη χάσουμε ποτέ). Match report

13η αγ. ΑΕΛ vs ΑΠΟΕΛ 2-2Σχεδόν όλοι θεωρούν ότι θα περάσουμε το εμπόδιο της Αελ που παραδοσιακά μας κάνει δύσκολη τη ζωή στο Τσίρειο. Το απίστευτο γκολ του Τρισκόφσκι μας βάζει μπροστά αλλά στην επανάληψη η Αελ με τη βοήθεια του Παναγή γυρίζει τον αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ σε μια απρόσμενη ήττα αλλά στις καθυστερήσεις ο Γκριτσάροφ διασκεδάζει τις εντυπώσεις και φεύγουμε από τη Λεμεσό με το βαθμό της ισοπαλίας. Match report

18η αγ. Ομόνοια vs ΑΠΟΕΛ 0-1Ίσως η πιο καθοριστική νίκη αφού ο ΑΠΟΕΛ καταφέρνει να επαναφέρει τη διαφορά στους 7 βαθμούς. Προηγήθηκε η ήττα από την Ανόρθωση και η ομάδα έπρεπε εκ νέου να αποδείξει πολλά. Το γκολ του Μαρσίνιο στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου έδειχνε αρκετό ιδιαίτερα όταν το παράρτημα του ακελ έμεινε με δέκα παίκτες. Η αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση δεν μας στοίχησε αφού στις καθυστερήσεις ο Αλωνεύτης προ κενής εστίας κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω. Match report

20η αγ. ΑΕΚ vs ΑΠΟΕΛ 1-2Μπορεί στην πορεία να δεχτήκαμε εκτός έδρας ήττα-σοκ από την Αλκή αλλά ο αγώνας με την Αεκ θεωρήθηκε από τους πιο δύσκολους και καθοριστικούς. Η διατήρηση του +7 περνούσε από το ΓΣΖ και παρόλο που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ τα καταφέραμε. Ο Μποαβεντούρα ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα και ο Αλμέιδα λίγο πριν το τέλος κάρφωσε τους μάντηδες και μαζί τις ελπίδες της ομόνοιας για ένα θαύμα. Match report