Ο ΑΠΟΕΛ στον τελικό!

Η ομάδα μας άλωσε για δεύτερη φορά τον Στρόβολο στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Αεκ έχοντας και πάλι μειονέκτημα έδρας. Η τεράστια νίκη απόψε στέλνει το μήνυμα ότι η ομάδα μας μπορεί να ανατρέψει τα προγνωστικά και στον τελικό. Το 54-63 ήρθε μετά από έναν αγώνα όπου το κυριότερο χαρακτηριστικό ήταν η νευρικότητα και από τις δυο ομάδες αλλά η γρανιτένια άμυνα έφερε τη νίκη-πρόκριση. Η εξέλιξη του αγώνα έδειξε ότι ο αγώνας θα κρινόταν στις λεπτομέρειες αφού οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ομάδα μας πιο ψύχραιμη και εύστοχη κατάφερε να χτίσει μια διαφορά που έφερε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-25, 43-47, 54-63

ΑΠΟΕΛ: Πόρτερ 15, Μοκόνγκο, Νεοφύτου 1, Τσαν 7, Κρέμεν 10, Στίγκερς 6, Μόρισον 10, Γουέλς 14, Ντέιβις