Τετέλεσται

Ο άψυχος και κακός ΑΠΟΕΛ άφησε στο Τσίρειο τις τελευταίες ελπίδες του για κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού σε έναν ακόμα αγώνα παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών. Η ήττα από τον Απόλλων θέτει πλέον σε κίνδυνο και τη δεύτερη θέση οπότε όταν και αν μαζέψουμε τα κομμάτια μας θα πρέπει να δούμε πως μπορούν να αποφευχθούν τα χειρότερα. Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά την τριάρα επί της Αελ αφήνει ανεπανόρθωτα εκτεθειμένο τον Δώνη που σε έναν ακόμα αγώνα απέτυχε να διαχειριστεί σωστά τα δεδομένα. Ούτε το γεγονός ότι προηγηθήκαμε στο σκορ ήταν αρκετό αφού ο Απόλλων ήταν η ομάδα που στη συνέχεια παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματική και μυαλωμένη.

Μερίδιο ευθύνης και μάλιστα μεγάλο έχουν και οι παίκτες. Ιδιαίτερα αυτοί που περιμένουν όλοι ότι θα σηκώσουν την ομάδα μας στους ώμους τους παρουσιάστηκαν αγνώριστοι.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο η ομάδα μας έδειξε να κερδίζει την κατοχή και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για το γκολ με την πρώτη καλή ευκαιρία να δημιουργείται στο 10 με σουτ του Μαντούκα. Στο 12 ο Βραζιλιάνος ήταν εκ των πρωταγωνιστών του γκολ όταν την κατάλληλη στιγμή έδωσε την ασιστ στον Μοράις που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 τόσο νωρίς ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας προκειμένου να φέρει τον αγώνα στα μέτρα της και να διαχειριστεί τη συνέχεια με μεγαλύτερη άνεση και καθαρό μυαλό. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε αφού με το πέρασμα του χρόνου οι γηπεδούχοι ισοζύγισαν ενώ στο 19 έγινε το πρώτο απρόοπτο με την αναγκαστική αλλαγή του Αντωνιάδη.

Ο Απόλλων στην πρώτη του καλή προσπάθεια κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα στέλνοντας το μήνυμα ότι τίποτε δεν θα έρθει εύκολα. Στο 26 μετά από σέντρα ο Γκίε βρέθηκε στην καρδιά της μικρή περιοχής και ανενόχλητος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο.

Το 1-1 αποσυντόνισε την ομάδα μας και έφερε την νευρικότητα που επηρέασε την καλή λειτουργία των γραμμών. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κατάσταση βελτιώθηκε και ήταν διάστημα στο οποίο χάθηκαν δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες αρχικά με τον Χαραλαμπίδη στο 36 όταν σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε ενώ στο 44 η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από προσπάθεια του Ντε Βινσέτι.

Η απάντηση του Απόλλων ήταν μια νέα κεφαλιά του Γκίε στις καθυστερήσεις η οποία ανάγκασε τον Πάρντο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας αφού η δυσκολία στο να κρατήσει την μπάλα άρχισε να αποκτά διαστάσεις. Η νευρικότητα άρχισε να οδηγεί σε αβίαστα λάθη και με τον Πιπίνη αδύναμο κρίκο ο Απόλλων άρχισε να δημιουργεί φάσεις. Στο 53 και 54 χάθηκαν δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους μετά από λάθη της άμυνας μας.

Με την ομάδα μας να τα έχει χαμένα ο Δώνης ρίσκαρε κάνοντας και τις δυο αλλαγές που του έμειναν στο 58 με τους Σαντίν και Γκόμες να περνούν στη θέση των Ντε Βινσέτι και Βινίσιους. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε αφού τα αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν παραπάνω από προβληματική.

Μοιραία στο 67 ήρθε η ανατροπή στο σκορ όταν σε μια αντεπίθεση του Απόλλων από αριστερά ο Γκιε έκανε την κούρσα και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Πάρντο στην κλειστή του γωνία για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Παρά το ότι υπήρχαν 20 λεπτά η ομάδα μας τα παράτησε αφού έδειξε να μην έχει τις αγωνιστικές και ψυχικές δυνάμεις για να αντιδράσει. Η νευρικότητα και η απογοήτευση ήταν παραπάνω από εμφανής και μοιραίο το τελικό σφύριγμα επισημοποίησε την καταδικαστική ήττα.

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Μοράις, Μαντούκα

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης (19′ Πιπίνης), Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους (58′ Γκόμες), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι (58′ Σαντίν), Μαντούκα.