Φωτογραφίες Red Star Vs ΑΠΟΕΛ

Αφιέρωμα:
Το έπος του Μαρακανά

Η 28η Αυγούστου θα μείνει βαθιά χαραγμένη στην μνήμη όλων των οπαδών του ΑΠΟΕΛ αφού οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς καταθέτοντας ότι είχαν και δεν είχαν απέσπασαν ισοπαλία 3-3 από τον Ερυθρό Αστέρας. Ήταν βράδυ της Πέμπτης και η ομάδα μας αντιμετώπισε στις 9.15 μ.μ μέσα στο ιστορικό Μαρακανά τον άλλοτε πρωταθλητή Ευρώπης σε ένα αγώνα που έσπασε καρδιές. Το σκορ του πρώτου αγώνα στη Λευκωσία είχε λήξει με το απογοητευτικό 2-2 και όλοι έκριναν πως οι πιθανότητες μας να περάσουμε στην επόμενη φάση ήταν ελάχιστες. Λίγο η καλή απόδοση των Σέρβων και λίγο η εντύπωση κάποιων ότι το ΑΠΟΕΛ δεν είναι της ίδιας δυναμικότητας με τους εντός της Κύπρου αντίπαλους του διαμόρφωσαν ένα σκηνικό που μας ήθελε το μεγάλο αουτσαιτερ. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε διαφορετική άποψη και ήταν ο μόνος που δήλωσε ότι η ομάδα μας μπορεί να πάρει την πρόκριση μέσα στο καυτό Μαρακανά.

Η πίστη του προπονητή μας μεταφέρθηκε και στους ποδοσφαιριστές οι οποίοι από το πρώτο λεπτό του αγώνα έδειξαν μια απίστευτη αποφασιστικότητα στις κινήσεις τους. Αγωνιστικά ο Σέρβος προπονητής μας έκανε τις δικές του κινήσεις αφού άλλαξε κατά το μίση την αμυντική του γραμμή βάζοντας στο αρχικό σχήμα τους Πουρσαϊτίδη και Χρίστου, αντί των Κόντη και Μπροέρς αντίστοιχα. Ο τραυματισμός σοκ του Παουλίστα στα πρώτα λεπτά δεν επηρέασε την ομάδα, αφού ο Πίντο που μπήκε στη θέση του ήταν συγκλονιστικός. ήταν ο παίκτης που με μια μαγική μπαλιά έφερε τον Κοσόφσκι σε θέση βολής και το 0-1 ήταν γεγονός.

Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να καταλάβουν τι τους βρήκε ο Πίντο σκόραρε για να στείλει στους εφτά ουρανούς τους απανταχού οπαδούς μας. Στο 58′ ο Πορτογάλος έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο και με ένα απίστευτο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-2.

Στο 64′ ο Γιοβάνοβιτς έριξε στον αγώνα τον Μιροσάβλιεβιτς στη θέση του Ζεβλάκοφ που έμεινε από δυνάμεις σε μια προσπάθεια του να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή. Ενώ ο αγώνας έδειχνε να είναι κομμένος ραμμένος στα μέτρα μας ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους στο 77′ για να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Σεγκιρί με κεφαλιά αντί να διώξει έστρωσε άθελα του την μπάλα στον Σούμπασιτς ο οποίος με ανάποδο ψαλίδι μείωσε στο σκορ.

Τα δεδομένα άλλαξαν αφού το γκολ ανέβασε τους Σέρβους οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν και ενώ δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία κατάφεραν στο 85′ να φέρουν το σκορ στα ίσα. Διαιτητής και βοηθός έκαναν ουσιαστικά δώρο στους γηπεδούχους αφού ενώ η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή τέρματος μετά από εκτέλεση φαουλ του Μιλίγιας ο βοηθός είχε διαφορετική άποψη.
Μοιραία ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση αφού ο στο 88′ ο Μιροσάβλιεβιτς δεν κατάφερε από πολύ καλή θέση να στείλει την μπάλα στα δίκτυα αφού η κεφαλιά του πέρασε έξω.

Η παράταση έμελλε να επιφυλάξει και άλλα απρόσμενα αφού χωρίς καλή ψυχολογία έγινε το τραγικό λάθος. Στο 103’ο Χρίστου έκανε τραγικό λάθος όταν στην προσπάθεια του να γυρίσει την μπάλα στον Χιώτη την έστειλε μπροστά σε αντίπαλο τον οποίο ο τερματοφύλακας μας ανέτρεψε. Ο Ισπανός διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι αλλά και κόκκινη κάρτα τιμωρώντας με τον πιο αυστηρό τρόπο την παράβαση. Ο Μορφής πέρασε εσπευσμένα στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ήρωας. Ο Μιλίγια ήταν εύστοχος και με τον πιο απρόσμενο τρόπο το 0-2 έγινε 3-2.

Παρά το ισχυρό σοκ το ΑΠΟΕΛ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ύστατη προσπάθεια για να απονεμηθεί δικαιοσύνη. Παρά το ότι αγωνιστήκαμε με δέκα παίκτες πιέσαμε, είχαμε ένα δοκάρι στο 114′ με τον Πουρσαϊτίδη και στο 117′ ο Μιροσάβλιεβιτς μας πήρε στους εφτά ουρανούς. Το πλασέ του Σέρβου αυτή τη φορά βρήκε στόχο και το 3-3 ήταν γεγονός.

Τίποτα δεν μπορούσε πλέον να μας σταματήσει και το τελικό 3-3 μας έδωσε την πιο αγχωτική και άξια πρόκριση στη σύγχρονη ιστορία μας.

Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Φλορέα, Σεγκιρί, Χρίστου, Μιχαήλ, Μοραίς, Κοσόφσκι, Χαραλαμπίδης, Παουλίστα (7′ Πίντο), Ζεβλάκοφ (64′ Μιροσάβλιεβιτς)