Ανόρθωση Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Η ομάδα μας παίζει με τη φωτιά και κινδυνεύει να καεί. Σε έναν ακόμα αγώνα παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και όπως στον αγώνα με τον Απόλλωνα έτσι και σήμερα χρειάστηκε ένα γκολ στο τέλος του αγώνα για να αποφύγει την ήττα. Η διαφορά από την ΑΕΚ έχει μειωθεί πλέον στους δυο βαθμούς και αν δεν αλλάξει κάτι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

Το πλάνο

Ο Κετσπάγια παρέταξε τον ΑΠΟΕΛ με τους αναμενόμενους αφού η τριάδα στο κέντρο θα αποτελείται από τους Μοράις, Βινίσιους και Αρτύματα. Η αμυντική τετράδα είχε τον Καρλάο στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Αστίθ, γεγονός που διατήρησε τον Αλεξάνδρου στο αριστερό άκρο.

Στο 4-2-3-1 ο Σωτηρίου ηταν στην κορυφή έχοντας τους Εφραιμ και Γιαννιωτα στα δυο άκρα.

Η νευρικότητα ηταν το κύριο χαρακτηριστικό στις κινησεις και των δυο ομάδων στα πρώτα στάδια του αγώνα γεγονός που έκανε ανέφικτη τη δημιουργία προϋποθέσεων για γκολ. Οπως αναμενόταν το βάρος από πλευράς ΑΠΟΕΛ έπεσε στους Εφραιμ και Γιαννιωτα αφού από τον κεντρικό διάδρομο δεν μπορούσε να προκύψει κατι αξιόλογο.

Στο 18 δημιουργήθηκε η μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Σωτηρίου ο οποίος με κοντινή κεφάλια έστειλε την μπάλα πάνω στον Κοπριβετς που απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ανορθωση ισορρόπησε αφού κατάφερε να περιορίσει πλήρως τους ακραίους μας ενώ κέρδισε και μέτρα καταφέρνοντας να φτάνει πιο εύκολα έξω απο την περιοχή του Παρντο, αλλά τίποτε περισσότερο. Από πλευράς μας ο Κετσπάγια αλλάξε πλευρές τους Εφραιμ και Γιαννιωτα χωρίς ομως αυτό να παίξει ουσιαστικό ρολο.

Τα πρωτα 15 λεπτά του δεύτερου ημίχρονο είχαν την ιδια εικόνα με την ομάδα μας να μην μπορει να οργανωθεί σωστά γεγόνος που στο 60 ανάγκασε τον Κετσπάγια να κανει την πρώτη αλλαγή με τον Βαντερ να περνά στη θεση του Βινίσιους.

Ο Βραζιλιάνος πήρε θεση πίσω από τον Σωτηρίου ενώ έξι λεπτά αργότερα έγινε και η δευτερη αλλαγή η οποία ομως φάνηκε να ηταν αναγκαστική αφού ο Μοραις αντικαταστάθηκε από τον Αντωνιάδη. Πριν προλάβει να λειτουργήσει η απέλπιδα προσπάθεια της ομάδας μας ήρθε το γκολ για την Ανόρθωση.

Στο 70 συγκεκριμένα ο Λαϊφης με ένα σουτ 30 μέτρα έξω από την περιοχή έπιασε στον ύπνο τον Πάρντο έτσι η μπαλα κατέληξε στα δίκτυα για να γίνει το 1-0. Προ του φάσματος της καταδικαστικής ήττας οι ατομικές προσπάθειες συγκεκριμένων παικτών έφεραν αποτέλεσμα στο 88.

Στο λεπτό αυτό με άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γιαννιώτας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κόπριβετς για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Κίτρινες: Μιλάνοφ, Αρτυματάς (2η)

Πάρντο, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις (66′ Αντωνιάδης), Βινίσιους (60′ Βάντερ), Αρτυματάς, Γιαννιώτας, Εφραίμ (82′ Πιατκόφσκι), Σωτηρίου