ΑΠΟΕΛ Vs Άεκ 2-0

Έχοντας του γνωστούς έξι χιλιάδες οπαδούς στο πλευρό της, η ομάδα μας πέτυχε την πιο εύκολη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα επί της ΑΕΚ. Το γρήγορο 2-0 με τέρματα των δυο κεντρικών αμυντικών (Μπρούσερ και Κόντη) έδωσε στο ΑΠΟΕΛ το προβάδισμα που ήθελε και ο οποίο διατήρησε εύκολα αφού η ομάδα της Λάρνακας ήταν ανύπαρκτη επιθετικά. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο αφού δημιουργήθηκαν και άλλες ευκαιρίες αλλά η τελική προσπάθεια ήταν κάπως επιπόλαια.

Με την απαιτούμενη αλλαγή παράταξε την ομάδα μας ο Γιοβάνοβιτς αφού ο Σατσιάς πήρε τη θέση του Μιχαήλ δίπλα από τον Μοραίς στο χώρο του κέντρου, ενώ ο Φλορέα προτιμήθηκε αντί του Ηλάι στο αριστερό άκρο της άμυνας. Οι υπόλοιποι ήταν αυτοί που αγωνίστηκαν και στον τελευταίο αγώνα στην Πάφο.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ότι το ΑΠΟΕΛ θα ήταν η ομάδα που θα καθόριζε τη ροή του αγώνα και αυτό επιβεβαιώθηκε πολύ νωρίς αφού στο 5′ πετύχαμε το πρώτο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπρούσερ καλά τοποθετημένος με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα και το 1-0 ήταν γεγονός.

Το γκολ βοήθησε τους παίκτες μας να αποβάλουν το όποιο άγχος μπορούσε να είχαν και όταν δέκα λεπτά αργότερα ήρθ ξαι το δεύτερο γκολ, όλα είχαν κριθεί. Ήταν μια φάση στην οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν αφού μετά από φαουλ του Μπρούσερ, ο Κόντης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται ότι ο τερματοφύλακας της αν και καθαρά μέσα από τη γραμμή τέρματος κατάφερε να κρατήσει μέρος της μπάλας εκτός γραμμής, αλλά ο βοηθός διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

Το δεύτερο τέρμα κάπου καθησύχασε του παίκτες του Γιοβάνοβις με αποτέλεσμα ο ρυθμός μας να πέσει και σε συνδυασμό με το ξύπνημα της ΑΕΚ, η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ και ανούσια στο χώρο του κέντρου.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια με την ομάδα μας να λειτουργεί πολύ καλά μεσοαμυντικά αλλά να έχει κάποια κενά οργανωτικά. Παρόλα αυτά δημιουργήθηκαν κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ των οποίων η απώλεια προβλημάτισε. Ο Ονουάτσι ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής σε μια κραυγαλέα ευκαιρία ενώ ο Αλεξάνδρου επιβεβαιώνει ότι αγωνίζεται με αχρείαστο άγχος.

Στα τελευταία 25 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πάλι έστω αν η ΑΕΚ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βέγκα. Στο διάστημα αυτό πέραν του Νεκτάριου που αντικατέστησε τον Ονουάτσι πέρασε στον αγώνα μετά από καιρό και ο Ζεβλάκοφ στη θέση του Χαραλαμπίδη.

Συμπερασματικά η νίκη μας μπορεί να κριθεί δίκαια αλλά και πάλι παρατηρήθηκαν μεταπτώσεις στην απόδοση της ομάδας, οι οποίες δεν πρέπει να α επαναληφθούν αν θέλουμε να κερδίσουμε την Ανόρθωση.

Χιώτης, Φλορέα, Πουρσαϊτίδης, Χαραλαμπίδης (78′ Ζεβλάκοφ), Κοσόφσκι, Μπρούρσε, Σατσιάς, Κόντης, Μοραΐς (86′ Πίντο), Μιροσάβλιεβιτς, Ονουάτσι (68′ Αλεξάνδρου).

Κίτρινες: Πουρσαϊτίδης

Ούτε η μείωση των τιμών ευαισθητοποίησε μια μεγάλη μερίδα οπαδών μας αφού ο κόσμος στις κερκίδες δεν ξεπέρασε τις έξι χιλιάδες.

Με ζεστό χειροκρότημα αντιμετωπίστηκε ο Δημήτρης Δασκαλάκης όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή.