ΑΠΟΕΛ Vs Αέλ 2-0

Ο ΑΠΟΕΛ πάτησε κορυφή στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος και αν κάνει λίγα περισσότερα από τα πολλά που μπορεί θα μείνει εκεί. Για ακόμα μια φορά η μέτρια εως κακή απόδοση περνά σε δεύτερη μοίρα αφού η ουσία είναι ότι κερδίσαμε την Αελ με 2-0 ενώ η Ανόρθωση που καταρρέει έμεινε στο 1-1 με την Αεκ. Τα γκολ του Αλεξάνδρου στο δεύτερο ημίχρονο πότισαν χιλιάδες οπαδούς μας με νέκταρ κορυφής και ήταν η λύση στις τρομερές δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Γιοβάνοβιτς επιφύλαξε κάποιες αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα τόσο σε άτομα όσο και στο αγωνιστικό πλάνο. Το 4-2-3-1 είχε τον Μπέκμαν σε ρόλο οργανωτή και τους Μαντούκα-Αλεξάνδρου στα δυο άκρα ως στηρίγματα του Μπιτόν. Οι Μοράις και Τζιόλης παρέμειναν στο κέντρο ενώ ο Σολωμού πήρε τη θέση του Σέρτχιο στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Κλουκόφσκι ήταν αριστερά ενώ ο Χιώτης προτιμήθηκε αντί του Κίσσα.

Η ομάδα μας για ακόμα μια φορά δεν ξεκίνησε καλα τον αγώνα αφού ήταν η Αελ αυτή που μπήκε πιο δυνατά καταφέρνοντας να κερδίσει την μαχη του κέντρου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να φτάνει με ευκολία έξω από την περιοχή του Χιώτη.

Αυτό μοιραία έφερε τις ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους με την πρώτη μόλις στο 7 όταν το σουτ του Μπεμπε σταμάτησε στο δοκάρι. Η νευρικότητα ηταν το κύριο χαρακτηριστικό της ομάδας μας με την αμυντικη γραμμή να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα. Σαν αποτέλεσμα η ομάδα κόπηκε στα δυο αφού η Αελ πίεζε ψηλά γεγονός που δεν μπόρεσε να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά. Οι ακραίοι δεν μπορούσαν να βοηθήσουν ενώ ο Μπέκμαν που είχε ρόλο οργανωτή δυσκολευόταν να έχει ενεργό και ουσιαστικό ρόλο.

Μετα το πρώτο εικοσάλεπτο καταφέραμε να κρατήσουμε περισσοτερο την μπάλα αλλά ούτε αυτό ηταν αρκετό αφού η Αελ εξακολούθησε να είναι πιο επικίνδυνη. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για την Αελ ήρθε στο 32 όταν ο Χιωτης απέκρουσε σωτηρία και εις διπλούν το σουτ του Βοου. Η απάντηση από πλευράς μας ήρθε στο 36 όταν ο Μπέκμαν βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Ουσιαστικά ο ΑΠΟΕΛ του πρώτου ημιχρόνου ήταν απογοητευτικός και είχε παθητικό ρόλο.

Τα πρώτα στάδια του δευτέρου ημιχρόνου είχαν την ίδια εικόνα με την ομάδα μας να δυσκολεύεται αφάνταστα να οργανωθεί σωστά. Παρόλα αυτά στο 51 ήρθε το γκολ που άλλαξε τη ροή του αγώνα και οδήγησε στη σπουδαία νίκη. Στο λεπτό αυτό η σέντρα του Σολωμού κατέληξε στον Αλεξάνδρου που με κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ντεκρά.

Το ανέλπιστο 1-0 ήταν γεγονός και το γκολ που θέλαμε για να πάρουμε μπρος ή καλύτερα να διαχειριστούμε τον αγώνα με πιο ορθολογιστικό τρόπο. Η Αελ προσπάθησε να αντιδράσει και η αλήθεια είναι ότι έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες αλλά ο Χιώτης ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 68 έγινε και η πρώτη κίνηση από τον Γιοβάνοβιτς με τον Μπουντιμίρ να περνά στη θέση του Μπέκμαν και να βοηθά με τον τρόπο του να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα. Στο 72 τους στείλαμε πίσω στο καρναβάλι όταν με απευθείας φαουλ του Αλεξάνδρου η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα αφού δεν την άγγιξε κανείς.

Το 2-0 δεν μπορούσε να ανατραπεί αφού η Αελ έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Ουόν χτύπησε εκτός φάσης τον Μπουντιμίρ και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Δεν χρειάζεται να σας πούμε τι έγινε όταν έληξε ο αγώνας στο Παπαδόπουλος.

Mοναδικό μελανό σημείο του αγώνα το άναμμα φωτοβωλίδων και η ρίψη μιας μέσα στο γήπεδο από τους γνωστούς ανεγκέφαλους που τυγχάνουν της προστασίας των οργανωμένων και της διοίκησης Ερωτοκρίτου.

Χιώτης, Κλουκόφσκι, Σολωμού, Μπόρδα, Ολιβέιρα, Τζιόλης, Μοράις, Μαντούκα (89΄ Χαραλαμπίδης), Μπέκμαν (68΄ Μπούντιμιρ), Αλεξάνδρου, Μπιντόν (78΄ Πίντο)

Κίτρινες: Σολωμόυ, Τζιόλης, Μοράις, Αλεξάνδρου