ΑΠΟΕΛ Vs Αέλ 3-0

Επιτέλους νίκη για την ομάδα μας σε αγώνα απέναντι σε έναν από αυτούς που νομίζουν ότι μπορούν να μας στερήσουν το 5ο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Κρίστιανσεν δεν έπιασαν την απόδοση που θα μπορούσαν αλλά πέτυχαν μια υπερπολύτιμη και δίκαιη νίκη απέναντι σε μια υποτονική ΑΕΛ.

Ο προπονητής μας έκανε πολλές και σημαντικές αλλαγές χρίζοντας μεταξύ άλλων βασικό τον Κανιας. Το ολιγόλεπτο ντεμπούτο έκανε επίσης ο Εμπεσίλιο.

Ο αγώνας

Τα πρώτα στάδια του αγώνα είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα ο οποίος όμως φάνηκε να διαρκεί περισσότερο από το κανονικό με την μπάλα να κινείται περισσότερο στο χώρο του κέντρου. Η ομάδα μας ήταν αυτή που στο 14 δημιούργησε την πρώτη καλή προϋπόθεση όταν ο Αλωνεύτης σέρβιρε στον Βινίσιους του οποίου όμως το σουτ ήταν άστοχο.

Η ΑΕΛ με τη σειρά της είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή μας. Παρά τη δυσκολία που υπήρχε στο να εξασκήσουμε πίεση ήρθε και δεύτερη καλή προϋπόθεση όταν μετά από λάθος του Λαφράνς, ο ντε Καμάργκο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

Με τους Βάντερ να δυσκολεύεται να κάνει αισθητή την παρουσία του ο αγώνας δεν εξελισσόταν καλά αλλά ο Νικολαΐδης φρόντισε να μας ξυπνήσει. Στο 31 μετά από κόρνερ ο Μερκής που προωθήθηκε βρέθηκε στο έδαφος και με τον Λαφράνς να τον εμποδίζει να σηκωθεί.

Ο διαιτητής λανθασμένα έδωσε κίτρινη και στους δυο γεγονός που ξύπνησε το ΓΣΠ. Η επόμενη φάση έφερε το γκολ όταν μετά από κόρνερ του Βαντερ ο Βινίσιους νίκησε τον Ρομό και με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 1-0 ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας που κατάφερε χωρίς να πιάσει καλή απόδοση να φτάσει στο ζητούμενο. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έγινε σωστή διαχείριση του σκορ με τον Αστιθ να έχει σωστή απόκρουση στο 45 και να στερεί από την ΑΕΛ τη δυνατότητα να γίνει επικίνδυνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να μην έχει καλό ρυθμό αλλά και να διαχειρίζεται σωστά μεσοαμυντικά το υπέρ του σκορ. Η ΑΕΛ δεν έδειξε ικανή να προκαλέσει σοβαρά ρήγματα αφού ο Πίτι περιορίστηκε πλήρως. Στο 76 οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή όταν ο Γεωργιάδης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό.

Η πονηριά και επιμονή του Βάντερ έφεραν στο 78 το γκολ που αποτέλειωσε τους Λεμεσιανούς. Ο Βραζιλιάνος με ένα σπριντ κέρδισε το λάθος γύρισμα του Λαφράνς στο Ρομό και έδωσε στον Μοράις που προ κενής εστίας έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 2-0 έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που δεν μπορούσε να ανατραπεί ενώ στις καθυστερήσεις ο Εμπεσίλιο που πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή έκανε αισθητή την παρουσία του όταν έδωσε εξαιρετική πασα στον Ντε Καμάργκο που ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα.

Ο Βραζιλιάνος που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.