ΑΠΟΕΛ Vs Αέλ 3-1

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε το ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ ξεπερνώντας ακόμα ένα δύσκολο εμπόδιο στην πορεία του για τον τίτλο. Η ομάδα ξεπέρασε σχετικά εύκολα τις δυσκολίες του ντέρμπι αφού ευτύχησε να κλείσει το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο με το υπέρ της 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε σχετικά νωρίς και το τρίτο γκολ και κάπου εκεί τα πράγματα ουσιαστικά τελείωσαν. Η νίκη συνοδεύτηκε και από τα αρνητικά αφού 3 παίκτες αποχώρησαν από τον αγώνα τραυματίες από δυνατά κτυπήματα των αντιπάλων. Μιχαήλ, Σατσιάς και Μαλέκος αποχώρησαν τραυματίες με τους δύο τελευταίους να φαίνεται να αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε σημεία που είχαν τραυματιστεί ξανά την περσινή χρονιά. Η διακοπή του πρωταθλήματος αναμένεται να έχει ευεργετικά αποτελέσματα αφού θα δοθεί ο απαραίτητος χρόνος για να επανέλθουν.

Ο Ντούσαν Ούχριν προτίμησε τον Οκκαρίδη στη θέση του Γεωργίου κίνηση που δικαίωσε τον Τσέχο αφού πέραν του γκολ ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ είχε πολύ καλή παρουσία. Κατά τα άλλα δεν υπήρξαν οποιεσδήποτε εκπλήξεις αφού Ηλία πήρε τη θέση του τραυματία Χαραλάμπους. Βόταβα και Αμανατίδης ήταν για ακόμα μια φορά το αμυντικό δίδυμο με το Τσέχο να κερδίζει τις εντυπώσεις για ακόμα μια φορά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν εναλλασσόμενη την υπεροχή και να προσπαθούν να φτιάξουν τις ευκαιρίες που θα έφερναν και το γκολ. Η ΑΕΛ με ενισχυμένο κέντρο προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Χρυσοστόμου ενώ έβγαινε μπροστά εκμεταλλευόμενη κάποιες πρωτοβουλίες του Λουτσιάνο. Από πλευράς ΑΠΟΕΛ ο Μαλέκος άρχισε τον αγώνα παίζοντας στο αριστερό άκρο αλλά στην πορεία πέρασε στο κέντρο σε μια προσπάθεια να δώσει τις απαραίτητες βοήθειες οργανωτικά. Ο Μιχαήλ περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα έτσι το περισσότερο βάρος έπεσε στον Χαραλαμπίδη που προσπάθησε από τη δεξιά πλευρά να δημιουργήσει κάτι καλό.

Το πρώτο εικοσάλεπτο πέρασε χωρίς καμία φάση αφού από το ΑΠΟΕΛ έλειπε η ταχύτητα ενώ ο τρόπος ανάπτυξης ήταν αρκετά προβλέψιμος. Όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου οι παίκτες του Ούχριν ανέβασαν την απόδοση τους και με πρωταγωνιστή τον Μαλέκο έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 23΄ήρθε το γκολ που έδωσε στην ομάδα αυτό που ήθελε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλαμπίδη ο Οκκαρίδης καλά τοποθετημένος πρόλαβε την έξοδο του Χρυσοστόμου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-0.
Η ΑΕΛ απάντησε έξι λεπτά αργότερα με μια μεγάλη ευκαιρία του Σέμποκ όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μορφή το πλασέ του όμως αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε στο 39′ σε θέση βολής όταν βγήκε πίσω από την άμυνα αλλά το πλασέ του αυτή τη φορά πέρασε έξω. Στο 39′ ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μαλέκος μπήκε μέσα στην περιοχή άργησε να σουτάρει και όταν το έκανε το σουτ αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε και το δεύτερο γκολ που έδωσε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στη ομάδα. Ο Μαλέκος ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής όταν εκτέλεσε φάουλ από πλάγια και έξω από την μεγάλη περιοχή. Η μπάλα φάνηκε να κτυπά πάνω στον Μισό και κατέληξε στα δίκτυα για να γίνει το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ προσπάθησε να πιέσει με την ελπίδα να πετύχει ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά μέσα στο παιχνίδι. Η μεσοαμυντική γραμμή του ΑΠΟΕΛ όμως έδειχνε να τα βγάζει πέρα χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες παρόλο που ο Λουτσιάνο βρισκόταν σε καλή μέρα και μοίραζε αρκετές μπαλιές. Στο 56′ ο Παπανδρέου μπήκε απειλητικά μέσα στη περιοχή αλλά το σουτ από πολύ καλή θέση πέρασε έξω. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε και πάλι από τον Σεμποκ στο 58′ όταν έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Ο Ούγγρος βρέθηκε μετά από μπαλιά του Λουτσιάνο μόνος του απέναντι από τον Μορφή αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έσωσε και πάλι την ομάδα από βέβαιο γκολ.

Όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις η αντίπαλη ομάδα απαντά με γκολ κάτι που έπραξε το ΑΠΟΕΛ. Στο 70′ ο Μαλέκος έβγαλε μόνο του τον Βακουφτσή απέναντι από τον Χρυσοστόμου και ο Έλλαδίτης άσσος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 3-0. Ο αγώνας είχε πλέον κριθεί αφού ήταν πάρα πολύ δύσκολο να μπορέσει να αντιδράσει η ΑΕΛ. Εν τω μεταξύ έγινε και η πρώτη αναγκαστική αλλαγή με τον Μιχαήλ να αποχωρεί και την θέση του να παίρνει ο Πετκόφσκι ενώ ακολούθησε και αυτή του Σατσιά που αντικαταστάθηκε από τον Γεωργίου.

Το ΑΠΟΕΛ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χαραλαμπίδη του οποίου το δυνατό σουτ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα ενώ δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΛ μείωσε στο σκορ. Ο Γαρπόζης μπήκε μέσα στην περιοχή ανατράπηκε από τον Αμανατίδη και ο διαιτητής έδειξε ο σημείο του πέναλτι. Ο Κωνσταντή νίκησε τον Μορφή και η ΑΕΛ μείωσε σε 3-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λουτσιάνο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω μετά από εκτέλεση φαουλ ενώ τραυματίας όπως είπαμε και πιο πριν αποχώρησε ο Μαλέκος.

Συμπερασματικά το ΑΠΟΕΛ άξιζε τη νίκη και την πήρε δίκαια όχι γιατί ήταν κατά πολύ καλύτερο της ΑΕΛ αλλά γιατί την ήθελε περισσότερο ενώ κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή του με 3 γκολ. Οι παίκτες του Ούχριν σε ακόμα έναν αγώνα έδειξαν μέρος των τεράστιων δυνατοτήτων τους ενώ η απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σαφώς καλύτερη σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα. Η ομάδα εξακολουθεί να βρίσκεται στη δεύτερη θέση, έχει όμως ολοκληρώσει μια σειρά 6 αγώνων που μπορούν άνετα να θεωρηθούν οι πιο δύσκολοι αγώνες που έχει δώσει οποιαδήποτε ομάδα Ο απολογισμός των 5 νικών και της 1 ισοπαλίας κρίνεται ως ικανοποιητικός ενώ με την απαιτούμενη σοβαρότητα η συνέχεια θα είναι ακόμα καλύτερη.

– Κάπως ευχάριστα μπορούν να θεωρηθούν τα τελευταία νέα για τους Σατσιά, Μιχαήλ και Μαλέκο αφού αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Ο Μαλέκος δεν φαίνεται να έχει κάτι ανησυχητικό παρά το ότι στην αρχή εκφράστηκαν κάποιοι φόβοι για πρόβλημα στο μετατάρσιο. Πιο σοβαρή δείχνει να είναι η περίπτωση του Χρύση που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αστράγαλο αφού η κλοτσιά που δέχτηκε του προκαλεί έντονους πόνους. Τόσο ο Μιχαήλ όσο και ο Σατσιάς τίθονται εκτός πλάνων του ομοσπονδιακού προπονητή για τον αγώνα της Εθνικής με τον πρώτο να συγκεντρώνει κάποιες ελπίδες να προλάβει τον αγώνα με τον Ονήσιλο. Ο Σατσιάς θα απουσίαζε σίγουρα λόγο καρτών αφού εναντίον της ΑΕΛ συμπλήρωσε 4 κίτρινες. Δυστυχώς, ο Μαρίνος Σατσιάς θα απουσιάζει τουλάχιστον για έξι εβδομάδες αφού υπέστη πήξη έξω πλαγίων συνδέσμων. Με επιτυχία εξάλλου ολοκληρώθηκε η χειρουργική επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε ο Χάρης Χαραλάμπους στο γόνατο από τον δρα Αθάνατο και η επάνοδος του στα γήπεδα υπολογίζεται σε 1,5 μήνα.

– Καλή ομάδα η ΑΕΛ αλλά οι παίκτες της προέκυψαν και κασάπηδες αφού τα δυνατά μαρκαρίσματα τους έφεραν τους πιο πάνω τραυματισμούς ενώ ο Κονναρής στο λίγο διάστημα που αγωνίστηκε σημάδευε μόνο πόδια και φυσιολογικά είδε την κόκκινη. Άξια αναφοράς και η αποβολή του Μαχράτζε που φεύγοντας για τα αποδυτήρια χειρονόμησε και ύβρισε την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ

– Δεν έγινε εφικτό το ρεκόρ στο οποίο στόχευσε ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ αφού κόπηκαν 8363 εισιτήρια αριθμός αρκετά πιο μικρός από τον αντίστοιχο εναντίον της Πάφου. Οι φίλοι της ΑΕΛ δεν ξεπέρασαν τους 200 ενώ και η τηλεοπτική κάλυψη φαίνεται ότι κράτησε κάποιους στο σπίτι.

Μορφής, Οκκαρίδης, Ηλία, Βόταβα, Αμανατίδης, Σατσιάς (77′ Γεωργίου), Μιχαήλ (55′ Πετκόφσκι), Μαλέκος, Χαραλαμπίδης, Παπανδρέου, Βακουφτσής (85′ Γερμανός)