ΑΠΟΕΛ Vs Αγία Νάπα 3-0

Με πρωταγωνιστή τον Βάντερ η ομάδα μας έκανε σήμερα το αναμενόμενο συνεχίζοντας το σερί νικών, επικρατώντας της ουραγού. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε από τα δυο γκολ του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο τα οποία είχαν τη σφραγίδα του Βραζιλιάνου. Ο Κετσπάγια δεν ρίσκαρε όσον αφορά την αρχική εντεκάδα αλλά στη συνέχεια έκανε όλα όσα ήθελε.

Οι Αλωνεύτης και Εστρέλα πήραν χρόνο συμμετοχής με τον πρώτο να σκοράρει και πάλι ενώ οι Εφραίμ, Αρτύματας και Γιαννιώτας αποχώρησαν αφού έκαναν αυτά που έπρεπε.

Το πλανο του Κετσπάγια

Μόνο στις αναγκαστικές αλλαγές προχώρησε τελικά ο Κετσπάγια γεγονός που προκάλεσε ερωτήματα έστω και αν σε προηγούμενους αγώνες οι μαζικές αλλαγές μας βγήκαν ξινές. Ο προπονητής μας επαναφέρει στο αρχικό σχήμα τους Αρτύματα και Βάντερ στη θεση των τιμωρημένων Μοράις και Ντε Βινσέτι.

Με αυτά τα δεδομένα οι Εφραίμ και Γιαννιώτας ήταν στα δυο άκρα λειτουργώντας ως στηρίγματα του Σωτήριου ήταν στην κορυφή της επίθεσης. Η τετράδα μπροστά από τον Πάρντο παρέμεινε αναλλοίωτη επίσης με τους Μιλάνοφ και Καρλάο στα δυο άκρα και τους Μερκή με τον Αμορίν στο κέντρο της άμυνας.

Η Αγία Νάπα από το πρώτο λεπτό επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις που την ήθελαν να αμύνεται μαζικά προκειμένου να μην δεχτεί νωρίς γκολ. Αυτό όμως δεν έγινε αφού στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση πήραμε προβάδισμα στο σκορ. Ο Εφραίμ χρίστηκε σκόρερ στο 12 όταν μετά από σέντρα του Βαντερ, σωστά τοποθετημένος στο ύψος του δεύτερου δοκαριού έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίκτυα.

Το γρήγορο γκολ απλοποίησε τα πράγματα αφού η ομάδα μας συνέχισε να επιτίθεται και να αναζητά το γκολ. Η Αγία Νάπα είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και ήταν για αυτό που χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες με τον τερματοφύλακα τους να κρατά το σκορ στο 1-0.

Η συντριπτική υπεροχή του ΑΠΟΕΛ καρποφόρησε στο 36 όταν ο Βαντερ πέτυχε ένα μοναδικό τέρμα όταν με εξαιρετική κίνηση απέφυγε έναν αντίπαλο και από πλάγια θεση και εκτός της μεγάλης περιοχής έπιασε ένα φαλτσαριστό πλάσε που έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 2-0 έδωσε ακόμα πιο ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα μας και το ζητούμενο ήταν η διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο. Προτού γίνει αυτό χάθηκε ακόμα μια ξεκάθαρη ευκαιρία όταν η μπαλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Βινίσιους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αλλαγή που επιβεβαίωσε ότι στο μυαλό και του Κετσπάγια ήταν πλέον η συνέχεια αφού ο Εφραίμ έπρεπε να προφυλαχθεί και ο Αλωνεύτης να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Η δεύτερη κίνηση του προπονητή είχε και χαρακτήρα πειράματος αφού στο 62 ο Αρτυματάς αποχώρησε για να πάρει τη θεση του στα χαφ ο Αλεξάνδρου.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 ένα λεπτό αργότερα όταν ο Αλωνεύτης εκμεταλλεύτηκε το λανθασμένο διώξιμο και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι αλλαγές ολοκληρώθηκαν στο 70 με τον Εστρέλα να παίρνει για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής αντικαθιστώντας τον Γιαννιώτα.

Στο διάστημα που απέμεινε ο Σωτήριου ήταν πρωταγωνιστής σε ευκαιρίες που θα μπορούσαν να γίνουν γκολ.

Κιτρινες: Μερκής

Πάρντο, Μιλάνοφ, Καρλάο, Αμορίν, Μερκής, Βινίσιους, Αρτυματάς (62΄ Αλεξάνδρου), Βάντερ, Γιαννιώτας (70′ Εστρέλα), Εφραίμ (46΄ Αλωνεύτης), Σωτηρίου