ΑΠΟΕΛ Vs Αλκή 4-0

Η ομάδα μας έκανε κάτι παραπάνω από το καθήκον της και παίζοντας σωστά, απλά και αποτελεσματικά ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο της Αλκής. Ο αγώνας κρίθηκε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Μοράις πέτυχε το δεύτερο γκολ ενώ με τη συμπλήρωση του 45λεπτου ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0.

Το θετικό ντεμπούτο του Πολιάκοφ, η επάνοδος μετά από έξι μήνες του Ιωάννου συγκαταλέγονται στα αξιοσημείωτα όπως επίσης και το ότι ο Εμπεσίλιο συνεχίζει να σκοράρει με συχνότητα που τον καθιστά υπερπολύτιμο.

Ο αγώνας

Με διάταξη 4-4-2 αλλά τον Μοράις δίπλα από τον Μερκή και τον Πολιάκοφ να καλύπτει το δεξί άκρο, επέλεξε να παρατάξει την ομάδα ο Δώνης. Ο αγώνας είχε την εικόνα που ανέμεναν όλοι με την Αλκή να έχει ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς και τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να τη διασπάσει.

Όλα πήραν το δρόμο τους όταν στο 9 έγινε το 1-0 μετά που ο Εμπεσίλιο επιχείρησε ένα σουτ βολίδα έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα. Το γρήγορο γκολ επέτρεψε στους παίκτες του Δώνη να φέρουν το αγώνα στα μέτρα τους και όλα κρίθηκαν όταν στο 28 κερδίσαμε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ντε Καμάργκο. Ο Μοράις που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και το 2-0 γεγονός.

Στη συνέχει η ομάδα μας ήταν καταιγιστική αφού πέραν των ευκαιριών πέτυχε μέσα σε ένα διάστημα πέντε λεπτών ακόμα δύο τέρματα. Στο 32 ο Σαλάι εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Πολιάκοφ και με πλασέ έκανε το 3-0.

Στo 37 o εξαιρετικός συνδυασμός των Εμπεσίλιο, Ζαχίντ και Ντε Καμάργκο έφερε τον τελευταίο σε θέση βολής που με πλασέ διαμόρφωσε το 4-0.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια εξαιρετική επέμβαση του Πέρεθ ενώ στην επανάληψη ο ρυθμό του αγώνα έπεσε αφού οι παίκτες μας έδειξαν να αρκούνται με το σκορ και να κάνουν συντήρηση.

Το ζητούμενο πλέον ήταν να πάρουν χρόνο συμμετοχής όσοι τον είχαν ανάγκη έτσι έγιναν τρεις κινήσεις με πιο σημαντική την είσοδο στον αγώνα του Ιωάννου όταν στο 70 πέρασε στη θέση του Λάγο. Προηγουμένως και πιο συγκεκριμένα στο 60 ο Εφραίμ αντικατέστησε τον Σαλάι.

Οι αλλαγές έφεραν και τις δοκιμές προσώπων και σχημάτων αφού στα τελευταία λεπτά αγωνιζόμασταν χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό με τους Εφραίμ και Αλωνεύτη να έχουν ρόλο προωθημένων στη γραμμή κρούσης.