ΑΠΟΕΛ Vs Απόλλων 1-1

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να πάρει το ζητούμενο και θα χρειαστεί μια υπέρβαση στον επαναληπτικό προκειμένου να προκριθεί στον τελικό. Τα λίγα αλλά τραγικά αμυντικά λάθη στοίχησαν αφού έδωσαν την ευκαιρία στον Απόλλωνα να προηγηθεί στο σκορ ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Πέδρο έκανε σωστή διαχείριση και με σχετική άνεση πήρε το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Ο ΑΠΟΕΛ υστέρησε αφού σε έναν ακόμα αγώνα δεν μπόρεσε να λειτουργήσει σωστά και αποτελεσματικά στο επιθετικό κομμάτι. Είναι χαρακτηριστικό ότι ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο αναλώθηκε σε προσπάθειες που ήταν ημιτελείς και όχι οι ενδεδειγμένες.

Οι αλλαγές που επιχείρησε ο Κετσπάγια από το 60 και μετά δεν βοήθησαν έστω και πέρασαν διαδοχικά στον αγώνα οι Βινίσιους, Στιλιτς και Πιατκόφσκι.

Το πλανο του Κετσπάγια

Ο Κετσπάγια επιβεβαίωσε με τον πιο έντονο τρόπο ότι είναι ένας προπονητής με ακραίες απόψεις οι οποίες ενίοτε εξελίσσονται και σε εμμονές. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια ο Αντωνιάδης πήρε θέση και σήμερα στη μεσαία γραμμή αφού το πείραμα που άρχισε από την περασμένη εβδομάδα συνεχίστηκε και στον πρώτο ημιτελικό!

Στο 4-2-3-1 ο Σωτήριου ήταν στην κορυφή έχοντας στηρίγματα από τους Εφραίμ και Γιαννιώτα που κινούνταν στα άκρα ενώ ο Αντωνιάδης πήρε θεση λίγο πιο μπροστά από τον Μοράις. Όπως αναμενόταν ο Μιλάνοφ επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ενώ ο Αλεξάνδρου παρέμεινε στο αριστερό άκρο.

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα με την μπάλα να κινείται σχεδόν άσκοπα στο χώρο του κέντρου. Ο Απόλλων χωρίς να είναι απειλητικός ήταν αυτός που έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν στο 12  μετά από ασυνεννοησία των Αλεξάνδρου και Πάρντο, ο Πέδρο έκανε το πλασέ, όμως ο Αλεξάνδρου πρόλαβε και με προβολή, απέτρεψε το γκολ.

Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση με τον Εφραίμ στο επόμενο λεπτό να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπαλα να περνά μόλις έξω. Εκεί που η ομάδα μας άρχισε να αποκτά καλό ρυθμό και στο 20 να βλέπει την μπάλα να σταματά στο δοκάρι μετά από γυριστό σουτ του Εφραίμ ήρθε η ψυχρολουσία.

Στο 21 το τραγικό λάθος του Μερκή που δεν βρήκε σωστά την μπαλα έδωσε την ευκαιρία στο Γκιε να σκοράρει σε κενή εστία. Το 0-1 ήταν ότι χειρότερο για την ομάδα μας αφού το γκολ και ο τρόπος που ήρθε έκανε ακόμα πιο νευρικούς τους παίκτες μας. Σταδιακά και σχετικά νωρίς ήρθε το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 29 μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Λόπες, η μπάλα έφτασε στον Αντωνιάδη που έκανε το σουτ με τον Βάλε να αποκρούει με τα πόδια και στην επαναφορά ο Σωτηρίου από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 1-1 αποκατέστησε ως ένα βαθμό τις ισορροπίες αλλά ο Απόλλων ήταν αυτός που εξακολουθούσε να είναι πιο ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και να απορροφά αποτελεσματικά και εύκολα τη δική μας εδαφική υπεροχή.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Μόραις να χάνει καλή ευκαιρία όταν βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο Απόλλων ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη όταν στο 47 ο Παρντο απέκρουσε το σουτ του Γκιε που μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή. Με το πέρασμα του χρόνου το παιχνίδι άνοιξε με την μπαλα να φτάνει με μεγάλη ευκολία μπροστά στην περιοχή των δυο ομάδων.

Με πρωταγωνιστή τον Ντε Σίλβα τον οποίο οι δικοί μας δεν μπορούσαν να αναχαιτίσουν ο Απόλλων ήταν αυτόν που έφτασε πιο κοντά στο γκολ με κορυφαία ευκαιρία αυτήν στο 62 όταν η μπαλα πέρασε μόλις έξω μετά από πλασέ του Βραζιλιάνου.

Η ροή του αγώνα ανάγκασε τον Κετσπάγια να Κάνει την πρώτη κίνηση με τον Βινίσιους να περνά στη θέση του Αντωνίαδη στο 60. Με την εικόνα να παραμένει αναλλοίωτη ο προπονητής μας έκανε και τη δεύτερη του κίνηση στο 74 με τον Στίλιτς να αντικαθιστά τον Αρτύματα.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Απόλλωνα αφού η κατοχή της μπαλας από πλευράς ΑΠΟΕΛ δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα έτσι στο 80 ο Πιατκόφσκι αποτέλεσε την 3η και τελευταία αλλαγή αντικαθιστώντας τον Σωτηρίου.

Η ομάδα μας δεν μπορούσε να απειλήσει έτσι οι φιλοξενούμενοι με σχετική ευκολία μπόρεσαν να υπερασπιστούν το θετικό για αυτούς αποτέλεσμα. Στο τέλος είδαμε επίσης και τον Μερκή να χάνει τη ψυχραιμία του και να αποβάλλεται.

Κίτρινες: Καρλάο, Βινίσιους

Κοκκινη: Μερκής

Πάρντο, Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Αρτυματάς (74΄ Στίλιτς), Αντωνιάδης (60΄ Βινίσιους), Γιαννιώτας, Εφραίμ, Σωτηρίου (Πιατκόφσκι 80′)