ΑΠΟΕΛ Vs Άρης 5-0

Η ομάδα μας είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας αφού στο δεύτερο τεστ σοβαρότητας και αποτελεσματικότητας ανταποκρίθηκε στον καλύτερο δυνατό βαθμό. Τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη ήταν αυτά που έφεραν τη δίκαιη νίκη.

Σταρ της βραδιάς ο Πιερος Σωτήριου που έβαλε τέρμα στο σερί χωρίς γκολ με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο αφού σημείωσε τρία τέρματα με ένα από αυτά να είναι από το σημείο του πέναλτι.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και με επιθετικούς προσανατολισμούς σε μια προσπάθεια να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα έκανε πιο εύκολο το έργο του. Η πίεση που εξάσκησε απορροφήθηκε από το διαιτητή ο οποίος σε δυο περιπτώσεις στα πρώτα 8 λεπτά φοβήθηκε να καταλογίσει πέναλτι υπέρ μας.

Αρχικά στο 4 ο Μάρτινς κλώτησε τον Μπερτόλιο στην κοιλιά και τον ανέτρεψε αλλά ο Νικόλας Αθανασίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στη συνέχεια στο 8 δεν υπέδειξε πάλι πέναλτι όταν ο Μαραγκουδάκης πήρε από το λαιμό και έριξε κάτω τον Σωτηρίου ο οποίος προσπάθησε να πάρει καλύτερη θέση για κεφαλιά.

Στο 21 ο Πιέρος με κεφαλιά ανάγκασε τον τερματοφύλακα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ αλλά στο 24 ήρθε το ζητούμενο όταν μετά από σέντρα του Εφραίμ ο επιθετικός μας με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-0 ήταν απλά η αρχή αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο σε μια πανομοιότυπη φάση. Ο Μπερτόλιο αυτή τη φορά έκανε τη σέντρα και ο Σωτήριου με νέα κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Τα δυο γκολ ουσιαστικά έκριναν τον αγώνα και όταν στο 37 ήρθε και το τρίτο με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ έγινε ξεκάθαρο ότι το ζητούμενο θα ήταν ο δείκτης του τελικού σκορ. Πριν το ημίχρονο χάθηκαν ακόμα δυο μεγάλες ευκαιρίες για ακόμα ένα γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αλλαγή με τον Αστίθ να αποχωρεί με ενοχλήσεις και τον Αρτύματα να περνά στη θέση του και τον Μοράις να παίρνει θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα από τον Μερκή.

Μια εξαιρετική ατομικό προσπάθεια του Μπερτόλιο στο 54 ανάγκασε ανυντικό να τον σταματήσει αντικανονικά και τον διαιτητή αυτή τη φορά να δίνει το πέναλτι. Ο Σωτηρίου ανάλαβε την εκτέλεση και το 4-0 ήταν γεγονός.

Η εξέλιξη του σκορ οδήγησε και στις άλλες δυο αλλαγές με τους Βαντερ και Ορλάντο να αντικαθιστούν τους Αλωνεύτη και Μπερτόλιο αντίστοιχα. Σταδιακά και αναπόφευκτα ο ρυθμό του αγώνα έπεσε αφού οι παίκτες μας έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 88 όταν ο Βαντερ έδωσε ασιστ στον Εφραίμ που με άψογο πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το τελικό 5-0.

Κίτρινη: Ιωάννου

Βάτερμαν, Μερκής, Αστίθ (46΄ Αρτυματάς), Μιλάνοφ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους, Μπερτόλιο (67 Ορλάντι), Αλωνεύτης (63 Βάντερ), Εφραίμ, Σωτηρίου