ΑΠΟΕΛ Vs Άρης 5-0

Η εντέκατη αγωνιστική ανήκει δικαιωματικά στο ΑΠΟΕΛ αφού όχι μόνο κέρδισε αλλά αύξησε τη διαφορά και από τους δυο διώκτες του. Το ευρύ 5-0 επί του Άρη συνοδεύτηκε από την ισοπαλία της Ομόνοιας στην Πάφο και την ήττα της Ανόρθωσης από τη Σαλαμίνα γεγονός που αύξησε τη διαφορά από τους κινέζους στους έξι βαθμούς και από τους Ανορθωσιάτες στους εννέα. Επιστρέφοντας στον αγώνα του ΑΠΟΕΛ, Η νίκη που ήταν ο μοναδικός στόχος συνδυάστηκε με την καλή απόδοση του πρώτου ημιχρόνου ενώ στην επανάληψη δόθηκε βαρύτητα στο να ξεκουραστούν οι κάποιοι παίκτες και να δοθεί χρόνος συμμετοχής σε άλλους. Με το Φερνάντες καθοδηγητή και δημιουργό το ΑΠΟΕΛ πέτυχε τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο κλείνοντας έτσι πολύ νωρίς το θέμα της νίκης. Νίκη που διατηρεί τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την Ομόνοια ενώ αύξησε στους εννιά αυτή με την Ανόρθωση και στρέφει την προσοχή όλων τώρα στο ντέρπι της επόμενης αγωνιστική στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Με το γνωστό και δοκιμασμένο 4-5-1 παρέταξε τη ομάδα ο Ουζουνίδης. Οι Οκκαρίδης και Κόντης αποτέλεσαν το αμυντικό δίδυμο, ενώ στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Σατσιάς μαζί με τον Μιχαήλ στα αμυντικά χαφ, ενώ ο Φερνάντες που επανήλθε είχε το γνωστό του οργανωτικό ρόλο. Ο Σολάρι ήταν ο μοναδικός προωθημένος ενώ ο Μαχλάς ήταν εκτός αποστολής αφού μια γαστρεντερίτιδα τον ταλαιπώρησε αρκετά τις τελευταίες μέρες.

Το ΑΠΟΕΛ όπως αναμενόταν μπήκε στον αγώνα δυνατά επιδιώκοντας το γρήγορο γκολ που θα έφερνε τον αγώνα στα μέτρα του. Ο Άρης προσαρμόστηκε στα δεδομένα και αμυνόταν μαζικά και σε συνδυασμό με την απουσία του Μιχαλτσέα δεν κατάφερε καν να βγει μπροστά. Σχετικά νωρίς το ΑΠΟΕΛ πέτυχε τον αντικειμενικό του στόχο γεγονός που στην πορεία έκανε τα πράγματα εξαιρετικά εύκολα. Αφού χάθηκε μια καλή ευκαιρίας στο 6 με τον Μιχαήλ στη συνέχεια άρχισε ο χορός τερμάτων. Την αρχή έκανε ο Γκόμεζ στο 13′ και στη συνέχεια ο Σολάρι σκόραρε δυο φορές μέσα σε πέντε λεπτά για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Άρης έδειχνε και ήταν ανήμπορος να αντιδράσει αφού η αμυντικογενής του τακτική διατηρήθηκε και κάτω από αυτά τα δεδομένα. Το ΑΠΟΕΛ με κινητήριους μοχλούς τους Φερνάντες και Μακρίδη συνέχισε να πιέζει και να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Αν και δεν έφτιαξε ευκαιρίες κατάφερνε αυτές που δημιουργούσε να τις μετατρέπει με σχετική ευκολία σε γκολ, έτσι στο 41′ ο Μακρίδης έκανε το 4-0.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ αφού το 4-0 επέτρεπε στον Ουζουνίδη να ξεκουράσει κάποιους και να δοκιμάσει άλλους. Με αυτά τα δεδομένα οι Μακρίδης και Μιχαήλ αντικαταστάθηκαν απο τους Λουκά και Κυριάκου αντίστοιχα. Ο ρυθμός του αγώνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο έπεσε κατακόρυφα αφού το ΑΠΟΕΛ αν και διατήρησε τον έλεγχο δεν αναζήτησε έντονα το γκόλ.

Ο Άρης με τη σειρά του βλέποντας πως δεν έχει να χάσει και πολλά πράγματα άρχισε να βγαίνει από τα καρέ του σε μια προσπάθεια να αρχίσει σιγά σιγά να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για κάτι καλό. Στο 68’δημιούρησει την πρώτη και μοναδική του ευκαιρία η οποία μάλιστα ήταν κλασική αφού ο Στέρε έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μορφή.

Το δυνατό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και η διάθεση τους να βγουν μπροστά ξύπνησε και τους δικούς μας παίκτες. Ο Νεοφύτου μπήκε ορεξάτος στη θέση του Σολάρι και στο 72′ κέρδισε φαουλ σε πολύ καλή θέση. Ο κόσμος θέλοντας να ενθαρρύνει τον αναπληρωματικό φέτος Νεοφύτου φώναζε ρυθμικά το όνομα του αλλά την εκτέλεση ανάλαβε ο Πορτογάλος σπεσιαλίστας ο οποίος την έστειλε συστημένη στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Άρη.

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ που ήταν κοντά στις οκτώ χιλιάδες έφυγε ευχαριστημένος από το γήπεδο ενώ πολύ νωρίς το ενδιαφέρον και τα σχετικά συνθήματα-προτροπές επικεντρώθηκαν στον επικείμενο αγώνα με την Ανόρθωση.

Γκολ
13′
εκτέλεση φαουλ του Φερνάντες και ο Γκόμεζ με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0
24′ νέα εκτέλεση φαουλ του Φερνάντες στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Κόντης έδωσε έτοιμο γκολ στο Σολάρι που και αυτός με εξ επαφής κεφαλιά έκανε το 2-0
29′ Μακρίδης ανατράπηκε αντικανονικά και ο Δημητρίου έδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Σολάρι με άψογη εκτέλεση διπλασίασε τα τέρματα του ανεβάζοντας και το δείκτη του σκορ στο 3-0
41′ Ο Μακρίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0
72′ Ο Φερνάντες με άψογη εκτέλεση φαουλ έκανε το 5-0

Μορφής,Οκκαρίδης, Κόντης, Ηλία, Σαμψών, Σατσίας, Μιχαήλ (46′ Κυριάκου),Μακρίδης (46′ Λουκά), Γκόμεζ, Φερνάντες, Σολάρι (70′ Νεοφύτου)