ΑΠΟΕΛ Vs Άρης 5-2

Η επιπολαιότητα και τα ατομικά λάθη του πρώτου ημιχρόνου δεν στοίχισαν στην ομάδα αφού ο σοβαρός και αποτελεσματικός ΑΠΟΕΛ του δευτέρου επικράτησε άνετα και δίκαια. Το ισόπαλο 2-2 στο πρώτο μισό και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε έστειλε ανησυχητικά μηνύματα τα οποία όμως επισκιάστηκαν στην επανάληψη.

Όπως και στον προηγούμενο αγώνα έτσι και σήμερα το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για την ομάδα μας αφού μόλις στο 2ο λεπτό πήραμε προβάδισμα στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Φράγκου κράτησε αντικανονικά τον Σαλλάι και ο Νικολαίδης υπέδειξε πέναλτι.

Ο Μοράις που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και το 1-0 έστειλε το πιο ενθαρρυντικό μήνυμα ενόψει της συνέχειας. Παρά το γκολ τα δεδομένα δεν εξελίχθηκαν όπως θα θέλαμε αφού η χαλάρωση των δικών μας και το πείσμα των αντιπάλων έφερε ανατροπές.

Αφού χάθηκαν δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες από τους Ντε Καμάργκο και μοράις ο Άρης ισοφάρισε στο 24 με μακρινό σουτ του Εγκολοκ. Το 1-1 δεν κράτησε για περισσότερο από πέντε λεπτά αφού η αντίδραση μας ήταν άμεση όταν μετά από σέντρα του Ορ ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Το νέο προβάδισμα όμως δεν κράτησε ούτε αυτή τη φορά όσο θα έπρεπε αφού η έλλειψη ενέργειας από πλευράς μας και τα ατομικά λάθη έφερε την ισοφάριση. Στο 35 μετά από παράλληλη μπαλιά του Μουλόπουλο και λανθασμένη εκτίμηση από τον Πέρεθ, ο Ιονίτσα με προβολή στην κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 2-2  ήταν ακόμα πιο ισχυρό σοκ το οποίο δεν ήταν αρκετό για να συνεφέρει τους παίκτες μας και ιδιαίτερα τον Πέρεθ ο οποίο στο 44 έκανε μια έξοδο στο πουθενά και για καλή μας τύχη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ντε Καμάργκο να χάνει ακόμα μια ευκαιρία από πλεονεκτική θέση, ενδεικτική της γενικότερης επιπολαιότητας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπερτόλιο να αντικαθιστά τον Αντωνίου σε μια προσπάθεια του Δώνη να λειτουργήσουμε καλύτερα. Αυτό οδήγησε και σε αλλαγή της διάταξης με το 4-4-2 να τίθεται σε εφαρμογή.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ξεκινήσαμε με γκολ όταν στο 46 ο Ντε Καμάργκο έκανε αυτή τη φορά τη σωστή κίνηση και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να μας δώσει εκ νέου προβάδισμα.

Το 3-2 έτυχε σωστής διαχείρισης από τους παίκτες του Δώνη οι οποίοι λειτούργησαν καλύτερα και όταν στο 68 κερδίσαμε νέο πέναλτι κρίθηκε και ο αγώνας. Στο λεπτό αυτό ο Σάλαι με ωραία κοφτή ντρίπλα ανάγκασε τον Εγκολοκ να τον ανατρέψει και ο Νικολαΐδης σφύριξε την εσχάτη των ποινών. Ο Μοραίς ήταν και πάλι εύστοχος και το 4-2 γεγονός.

Το +2 έφερε στο 74 και τη δεύτερη αλλαγή από τον Δώνη με τον Εφραίμ να αντικαθιστά τον Ζαχίντ ενώ στο 80 έγινε και η τρίτη με τον Αλεξάνδρου να αντικαθιστά τον Σάλαι.

Η επιμονή του Εμπεσίλιο και η καλή του παρουσία έφερε στο 82 το γκολ όταν το δυνατό σουτ του Ολλανδού έξω από την περιοχή είχε ως αποτέλεσμα να καρφωθεί η μπάλα στα δίκτυα για να διαμορφωθεί το τελικό 5-2.

Κίτρινες: Εμπεσίλιο

Πέρεθ, Μοράις, Βούρος, Μερκής, Αντωνίου (46΄ Μπερτόλιο), Ορ, Σόουζα, Ζαχίντ (74΄ Εφραίμ), Εμπεσίλιο, Σάλαϊ (80 Αλεξάνδρου), Ντε Καμάργκο