ΑΠΟΕΛ Vs Astana 2-1

Ένας αποφασισμένος και κατά κράτος ανώτερος της Αστάνα κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει τεράστια νίκη. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου αλλά με τεράστια ψυχικά αποθέματα και σωστές διορθωτικές κινήσεις στην επανάληψη μπόρεσε να φέρει τα πάνω κάτω. Η ισοφάριση στο 76 από τον Βινίσιους σήμανε συναγερμό ενώ το γκολ του Ντε Καμάργκο στο 87 έφερε την απόλυτη δικαίωση.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας διατήρησε τον Λάγο στο αριστερό άκρο της άμυνας ενώ το νέο πρόσωπο σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα ήταν ο Εφραίμ που πήρε θεση βασικού αντί του Βάντερ. Στο 4-1-4-1 ο Σωτήριου ήταν στην κορυφή έχοντας στα δύο άκρα τους Γιαννιώτα και Εφραίμ ενώ ο Βινίσιους με τον Ορλάντι κινούνταν στον κεντρικό διάδρομο.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα πολύ καλά αφού κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της, κερδίζοντας την μάχη του κέντρου. Μόλις στο 3 χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία όταν η μπάλα πέρασε μόλις έξω μετά από κεφαλιά του Σωτήριου. Η θετική ενέργεια έφερε την πίεση αλλά οι παίκτες της Αστάνα κατάφερναν να την απορροφούν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Η Αστάνα με ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς έδωσε χώρο και αρκέστηκε σε αντεπιθέσεις οι οποίες όμως δεν ήταν τόσες και τέτοιες που μπορούσαν να δημιουργήσουν ανησυχίες.

Με την πάροδο του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ έδειξε να μην μπορεί να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο ενώ ο Σωτήριου ήταν αποκομμένος αφού οι περιφερειακοί επιθετικοί δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν σωστά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς αλλαγή στο σκορ έγινε το κακό. Σε μια φάση στο 45 η μπαλα κατέληξε στον Μάξιμοβιτς ο οποίος με ένα σουτ έκτος περιοχής κατάφερε να στείλει την μπαλα στα δίκτυα.

Το 0-1 στην πρώτη ευκαιρία της Αστάνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί στην ομάδα μας και μια εξέλιξη που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας αφού η νευρικότητα ήταν πλέον το κύριο χαρακτηριστικό στις κινήσεις των παικτών του Κρίστιανσεν. Αυτό ανάγκασε τον προπονητή να κάνει στο 56 την πρώτη κίνηση από τον πάγκο με τον Μπερτόλιο να περνά στη θέση του Ορλάντι που υστέρησε.

Η είσοδος του Αργεντινού δεν βοήθησε σε ουσιαστικό βαθμό παρόλο που γίναμε Κάπως πιο απαιτητικοί, έτσι στο 70 ο Κρίστιανσεν πήρε την απόφαση να ρίξει και δεύτερο επιθετικό. Ο Ντε Κάμαργκο αντικατέστησε τον Εφραίμ σε μια προσπάθεια να έρθει το γκολ.

Αυτό ήρθε στο 74 όταν μετά από σέντρα του Αστίθ και κεφαλιά του Ντε Καμάργκο, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και ο Βινίσιους με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίκτυα. Το 1-1 ήταν η καλύτερη τονωτική ένεση για την ομάδα μας που κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Η είσοδος του Βαντερ στο 78 αντί του Γιαννιώτα ήταν η επόμενη κίνηση από τον Κρίστιανσεν σε μια προσπάθεια να έρθει η ανατροπή. Αυτό έγινε στο 86 όταν μετά από σέντρα του Λαγο ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά κάρφωσε κυριολεκτικά την μπαλα στα δίκτυα αφού ο τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Κιτρινες: Βίνισιους, Μοράις, Βάντερ

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Ορλάντι (56΄ Μπερτόλιο), Βινίσιους, Εφραίμ (70΄ Ντε Καμάργκο), Γιαννιώτας (78΄ Βάντερ), Σωτηρίου