ΑΠΟΕΛ Vs Δόξα 2-1

Η αποκαρδιωτική απόδοση του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε καταδικαστικές συνέπειες για την ομάδα μας αφού η αντίδραση στην επανάληψη έφερε την ανατροπή του σκορ. Το 2-1 μας δίνει ελαφρύ προβάδισμα αλλά η όλη παρουσία της ομάδας μας ήταν άκρως προβληματική και θύμισε έντονα την προ Τραμετσάνι εποχή.

Το μαζικό rotation και η απόδοση κάποιων παικτών ήταν κάτω του μέτριου γεγονός που θα προβληματίσει τον προπονητή μας. Η είσοδος του Ζαχίντ στην επανάληψη και η αποχώρηση του Ρέζα επέτρεψαν να δημιουργηθούν οι φάσεις που έφεραν τα γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και τελείωσε για τον ΑΠΟΕΛ μόλις στο 3’ που χάθηκε η ευκαιρία του Αλωνεύτη όταν βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα της Δόξα. Δεν κάναμε απολύτως τίποτα άλλο αφού στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Δόξα.

Στο 12’ ήρθε το προμήνυμα για το τι θα ακολουθούσε όταν ακυρώθηκε γκολ της Δόξας για οφσάιντ. Στο 20’ ο Ρομό έκανε τραγικό λάθος και οι παίκτες της Δόξας ενώ αστόχησαν στην πρώτη τους προσπάθεια, ευστόχησαν στη δεύτερη αφού κατάφεραν να σκοράρουν με τον μικρόσωμο Κάρλος να μας καρφώνει με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Μετά το γκολ δεν υπήρχε καμία αντίδραση. Η Δόξα μάλιστα συνέχιζε να βρίσκει ευκαιρίες. Ευτυχώς στην πιο μεγάλη έβαλε το πόδι του ο Βούρος και έδιωξε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ σοβαρεύτηκε και κατάφερε να κλείσει τη Δόξα μέσα στα καρέ της. Σε αυτό βοήθησαν και η δύο αλλαγές του Τραμεζάνι. Στο ημίχρονο ο προπονητής μας άλλαξε τον Μηνά Αντωνίου με τον Ζαχίντ που έγινε ο κινητήριος μοχλός για τις επιθετικές μας ενέργειες. Δεν δίστασε μάλιστα, πριν καν συμπληρωθεί ένα δεκάλεπτο στο β’ ημίχρονο, να βγάλει τον Ρέζα και να ρίξει στο παιχνίδι τον Νατέλ.

Μέσα σε 5 λεπτά ο Νατέλ ισοφάρισε το παιχνίδι. Ο Εφραίμ με ωραία συρτή σέντρα βρήκε τον Νατέλ μόνο του. Το σου το βραζιλιάνου αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι στον Νατέλ που με συρτό σουτ ισοφάρισε.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Τραμεζάνι έριξε τον Μπαλόγκ στη θέση του Εφραίμ. Σε λίγα λεπτά και αυτό χρίστηκε σκόρερ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής. Προηγήθηκε ασίστ με τακουνάκι από τον Αλωνεύτη.

Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος αφού μάταια η Δόξα προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να ισοφαρίσει. Χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες που μπορούσαν να καθάριζαν τον αγώνα και την υπόθεση πρόκριση, όπως το δοκάρι του Καζού στο 85’.

Στα τελευταία στάδια φανήκαμε και τυχεροί που δεν ισοφαριστήκαμε, ιδιαίτερα σε 2 περιπτώσεις μετά από ατομικά λάθη των Ρομό και Γκέντσογλου οι οποίοι που στην εξέλιξη των φάσεων διόρθωσαν τα λάθη τους.