ΑΠΟΕΛ Vs Ερμής 3-0

Η ομάδα μας πήρε το ζητούμενο που ήταν η νίκη σε έναν αγώνα που επιβεβαίωσε ότι η προσπάθεια μας για κατάκτηση του πρωταθλήματος δεν θα είναι εύκολη. Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολεύτηκε αφάνταστα αφού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν ασύνδετος, επιπόλαιος και με πολλά λάθη. Παρόλα αυτά η κλάση κάποιων παικτών έφερε τη νίκη που είναι το μόνο θετικό.

Άξια αναφοράς είναι και η πρώτη συμμετοχή του Μπερτόλιο στον οποίο όλοι εναποθέτουν τις ελπίδες τους για να υπάρξει βελτιώση. Ο Αργεντινός πήρε ένα δεκάλεπτο και στην πρώτη του επαφή με την μπαλα κέρδισε το πεναλτι που οδήγησε στο δεύτερο γκολ ενώ στις καθυστερήσεις έδωσε ασιστ στον Εφραίμ.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Σε αντίθεση με τις εκτιμήσεις που έκαναν λόγο για rotation προκειμένου να πάρουν χρόνο συμμετοχής παίκτες που τον είχαν ανάγκη, ο προπονητής μας δεν έπραξε κάτι τέτοιο. Η μόνη αλλαγή σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα ήταν αυτή του Βάντερ που πήρε τη θέση του Εφραίμ.

Στο 4-1-4-1 o Μοράις ήταν μπροστά από την αμυντική τετράδα των Αλεξάνδρου, Καρλάο, Αστιθ και Μιλάνοφ. Στο μεσοεπιθετικό κομμάτι ο Σωτηρίου ήταν ο προωθημένος με τους  Βάντερ και Γιαννιώτα να κινούνται στα άκρα και τους Ορλάντι και Βινίσιους να κινούνται στον άξονα.

Το σκηνικό ήταν από το πρώτο λεπτό του αγώνα αυτό που ανέμεναν όλοι αφού ο Ερμής αμυνόταν στο δικό του μισό και ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που είχε την κατοχή και προσπαθούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή. Αυτό αποδείχτηκε εξαιρετικά δύσκολο αφού η ομάδα μας δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις που θα έφερναν την ευκαιρία και στη συνέχεια το γκολ.

Πολὐ νωρίς οι Γιαννιώτας και Βάντερ άλλαξαν πλευρές με τον Βραζιλιάνο να κινείται στο δεξί άκρο αλλά ούτε και αυτό οδήγησε σε κάτι ουσιαστικό. Η πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας έγινε στο 4 όταν ο Ορλάντι βρέθηκε σε καή θεςη αλλά το σουτ ήταν πάνω στον Στυλιανού.

Παρά την αμυντικογενή τακτική του ο Ερμής έστειλε κάποια ανησυχητικά μηνύματα όταν σε δυο φάσεις οι Καρλάο και Αστίθ βρέθηκαν εκτός θέσης και χρειάστηκε να λειτουργήσει σαν τελευταίος αμυντικός ο Βάντερμαν.

Στο 24 και στο 36 δυο καλές προϋποθέσεις με τον Σωτηρίου πέρασαν ανεκμετάλλευτες με αποτέλεσμα να αρχίσουν όλοι να συμβιβάζονται ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Ο Μοράις όμως είχε διαφορετική άποψη και μεςα από μια στατική φάση ήρθε η λύση. Στο 39 μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορλάντι ο Πορτογάλος σωστά τοποθετημένος με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα του Στυλιανού που έχασε την εξοδο.

Το γκολ δεν βοήθησε την ομάδα μας να παρουσιαστεί καλύτερη στην επανάληψη αφού ο Ερμής ήταν η ομάδα που έκανε αισθητή την παρουσία της. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 56 όταν ο Σωτηρίου με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπαλα στο δοκάρι. Η συνέχεια όμως ήταν κάκιστη αφού ένα νεκρό δεκάλεπτο έφερε λάθη και τους φιλόξενους να φτάνουν πολύ κοντά στην ισοφάριση.

Στο 63΄ ο Ντε Μέλο έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ πάνω από τον Βάτερμαν, με τον Αλεξάνδρου να προλαβαίνει και να διώχνει μπροστά από τη γραμμή τέρματος. Στη συνέχεια και μετά από κόρνερ ο Βάντερμαν έκανε έξοδο στο πουθενά αλλά δεν μας στοίχησε.

Η κατάσταση ανάγκασε τον Κρίστιανσεν να επιχειρήσει διορθωτικές κινήσεις έτσι αρχικά στο 60 και στη συνέχεια στο 68 οι Ντε Καμάργκο και Εφραίμ αντικατέστησαν τους Σωτηρίου και Βάντερ αντίστοιχα.

Η τελευταία κίνηση για να αποφύγουμε τα χειρότερα έγινε στο 77 όταν μη έχοντας άλλη επιλογή ο Κρίστιανσεν έριξε στον αγώνα τον Μπερτόλιο στη θεση του Ορλάντι. Το τελευταίο μας μεταγραφικό απόκτημα έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του αφού στο 79 κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε αντικανονικά από αμυντικό.

Ο Εφραίμ ανάλαβε την εκτέλεση η οποία όμως ήταν κακή και έδωσε την ευκαιρία στον Στυλιανού να αποκρούσει προσωρινά αλλά στην επιστροφή της μπαλας ο Γιαννιώτας έστειλε με πλασέ την μπαλα στα δίκτυα.

Το 2-0 έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα αφού στο χρονικό διάστημα που έμεινε δεν μπορούσε να ανατρέψει ο Ερμής. Στις καθυστερήσεις το σκορ πήρε διστάσεις όταν ο Μπερτόλιο έδωσε έτοιμο γκολ στον Εφραίμ που έστειλε με πλασε την μπάλα στα δίκτυα.

Κίτρινες: Βάντερ

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Ορλάντι (77 Μπερτόλιο), Βινίσιους, Γιαννιώτας, Βάντερ (68΄ Εφραίμ), Σωτηρίου (60΄ Ντε Καμάργκο)