ΑΠΟΕΛ Vs Borussia Dortmund 1-1

Η ομάδα μας πέτυχε έναν άθλο και όλοι στον Αρχάγγελο μπορούν και πρέπει να αισθάνονται δικαιωμένοι για την πίστη τους. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν κάτι παραπάνω από άτυχος έστω και αν οι Γερμανοί είχαν δυο δοκάρια με το τελευταίο στο 93. Οι αναγκαστικές αλλαγές των Ντε Καμάργκο και Βάτερμαν ήταν τεράστιες απώλειες αλλά οι υπόλοιποι όρθωσαν ανάστημα και πέτυχαν κάτι που πριν τον αγώνα έμοιαζε ακατόρθωτο.

Η Ντορτμουντ ηταν η ομάδα που κατάφερε από την αρχή να επιβάλει το ρυθμό της και έχοντας κατοχή σε βαθμό που με δυσκολια μπορούσαμε να τους κλέψουμε την μπάλα. Η υπέροχη ομως θα μπορούεσε να χαρακτηριστεί και ανούσια αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Βάντερμαν.

Η ομάδα μας εστω και ανορθόδοξο τροπο απορροφούσε την πίεση ενώ στο 16 έφτασε στη πρωτη αξιόλογη τελική φάση αλλά το πλασέ του Ντε Καμαργκο ηταν άστοχο.

Το βάρος στο οργανωτικό κομμάτι έπεσε στους Αλωνεύτη και Εμπεσιλιο των οποίων οι πρωτοβουλίες δεν ηταν αρκετές. Στο 30 αρχισε να στραβώνει το πράγμα οταν σε μια διεκδίκηση την μπάλας στο χώρο του με κέντρου ο Ντε Καμαργκο έπεσε άτσαλα στο έδαφος.

Οι πόνοι στον ώμο ηταν τέτοιοι που έγινε αμέσως αλλαγή με τον Ποτε να τον αντικαθιστά. Τα χειρότερα ομως ηταν μπροστά μας και ήρθαν στο 40 οταν μετά απο μια έξοδο ο Βατερμαν ηταν αυτός που σωριάστηκε στο έδαφος. Η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή εφερε τον Γκουτινιο στον αγώνα και τη ψυχολογία όλων σαφώς επηρεασμένη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ιδια εικόνα με το πρωτο αλλά μια καλή επίθεση μας στο 62 εφερε το πολυπόθητο γκολ. Αυτό έγινε οταν μετά από σουτ του Εμπεσιλιο και ασταθή απόκρουση του Μπουρκι η μπάλα κατέληξε στον Ποτε που περασε τον τερματοφύλακα και με πλασέ εκανε το 1-0.

Το γκολ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία στην ομάδα μας αλλα αυτο δεν κράτησε πολύ.λ αφου πέντε λεπτά μετά ηρθε η ισοφάριση. Μια ολιγωρία των κεντρικών αμυντικών και του Γκουτινιο επέτρεψε στον Παπασταθόπουλο να πετύχει με εύκολη κεφάλια το 1-1.

Η επόμενη φάση είχε ένα τρομερό δοκάρι για τους Γερμανούς ενώ ο Δώνης στην μοναδική αλλαγή τακτική πε´ρασε στον αγώνα τον Σαλάι στη θέση του Εμπεσίλιο.

Στα τελευταία λεπτά και οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ με τον Ζαχίντ να χάνει πολύ καλή ευκαιρία στο 90 και στη συνέχεια το δοκάρι του Ομπαμπεγιέ μας έδωσε το χρυσό και δίκαιο βαθμό.

Κίτρινες: Εμπεσίλιο, Σαλάι, Ποτέ

Βάτερμαν (45΄ Κουτίνιο), Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (71΄ Σάλαϊ), Ζαχίντ, Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο (30΄ Ποτέ)