ΑΠΟΕΛ Vs Ομόνοια 2-1

Το σερί νικών συνεχίστηκε με μια σπουδαία ανατροπή επί της Ομόνοιας. Η απόδοση του ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν ήταν αυτή που έπρεπε αλλά η κλάση των παικτών ήταν αρκετή για να έρθουν τα χρυσά γκολ. Η πρώτη ανατροπή και μάλιστα σε ντέρμπι μας διατηρεί στο +3 αφού η ΑΕΚ κέρδισε την Ανόρθωση.

Το πλανο του Κετσπάγια

Η παραφιλολογία κάποιων οπαδών μας για εντεκάδα χωρίς τον Σωτήριου αποδείχτηκε αβάσιμη αφού ο προπονητής μας δεν άλλαξε την επιθετική διάταξη του ΑΠΟΕΛ. Το 4-2-3-1 είχε τον νεαρό επιθετικό στην κορυφή με στηρίγματα στα δυο άκρα τους Εφραίμ και Γιαννιώτα ενώ ο Ντε Βινσέτι ήταν στον κεντρικό διάδρομο.

Η επάνοδος των Μερκή και Μοράις στο αρχικό σχήμα ήταν δεδομένη με τον πρώτο να ζευγαρώνει στο κεντρο της άμυνας με τον Αστιθ που προτιμήθηκε αντί του Αμορίν. Στα δυο ἀκρα πήραν θεςη οι Μιλάνοφ και Καρλάο, ενώ λίγο πιο μπροστά οι Βινίσιους και Νουνο.

Ο ΑΠΟΕΛ ηταν η ομάδα που έδειχνε από την αρχή οτι μπορούσε να δημιουργήσει πιο εύκολα τις προϋποθέσεις για το γκολ αφού μόλις στο 1′ Ο Εφραίμ έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Παναγή. Η νευρικοτητα ηταν έντονη στις κινησεις των παικτών μας γεγονός που εκανε δύσκολη την προσπάθεια ενώ στο 23 ο Κετσπάγια αναγκάστηκε να διαφοροποιήσει το πλάνο του οταν ο Καρλάο αποχώρησε με ενοχλήσεις και στη θεση του πέρασε ο Αλεξάνδρου.

Με την ομάδα μας να συνεχίζει να ελέγχει αλλα να ειναι και επιπόλαιη η Ομονοια κατάφερε από το πουθενα να παρει προβάδισμα στο σκορ οταν στο 35 εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μοραις και ο Μπεμπέ με πλασέ νίκησε τον Παρντο και έκανε το 0-1.

Το γκολ έκανε ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια αλλά οι παίκτες μας αντέδρασαν σωστά και στο 42 μπόρεσαν να φέρουν τον αγώνα στα ίσα. Η φάση ξεκίνησε από πλαγιά όπου ο Γιαννιώτας πέρασε την μπάλα μεσα από το βελόνι, δίνοντας την στον Μιλανοφ ο οποίος Μέντη σειρά του εκανε την παράλληλη πάσα στον Εφραιμ που πλάσαρε εύστοχα για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-1 πριν το ημίχρονο ηταν η καλύτερη δυνατή εξέλιξη για την ομάδα μας αφού κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Στην επανάληψη τα δεδομένα στα πρωτα λεπτά δεν άλλαξαν σε ουσιαστικό βαθμό αφού η ομάδα μας είχε τον έλεγχο χωρις να μπορεί ομως να την εξαργυρώσει με γκολ. Στο 54 χάθηκε ξεκάθαρη ευκαιρια οταν ο Ντε Βινσετι βρέθηκε σε θεση βολής αλλά ο Παναγη απέκρουσε την μπάλα στο πλασέ του.

Στο 72 ο Κετσπάγια έκανε την πρωτη αλλαγή τακτικής με τον Βαντερ να περνά στη θεση του Εφραιμ σε μια προσπάθεια να δώσει την εκρηκτικότητα και επιθετικότητα που μας έλειπε.  Οι κινήσεις ολοκληρώθηκαν στο 78 με την είσοδο του Αρτύματα στη θέση του Βινίσιους που υστέρησε.

Στα λεπτά που απέμειναν έγινε μία υπερπροσπάθεια που στο 84 έφερε το γκολ της νίκης όταν ο κεραυνός τους Ντε Βινσέντι σταμάτησε στο δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας ο Βάντερ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 2-1 ήταν γεγονός και το τελικό σκορ αφού η Ομόνοια ήταν ανήμπορη να αντιδράσει.

Κίτρινες: Ντε Βινσέτι, Γιαννιώτας

Πάρντο, Μιλάνοφ, Καρλάο (23′ Αλεξάνδρου), Μερκής, Αστίθ, Μοράις, Βινίσιους (78΄ Αρτυματάς), Εφραίμ (72΄ Βάντερ), Γιαννιώτας, Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου.