ΑΠΟΕΛ Vs Rosenborg 3-0

Ο ΑΠΟΕΛ μονάχα ξέρει. Η ομάδα μας μέχρι το 90 βρισκόταν προ του φάσματος του αποκλεισμού και με τρία γκολ στις καθυστερήσεις πέτυχε την τεράστια νίκη που ήθελε. Το απίστευτο 3-0 δημιούργησε θύελλα πανηγυρισμών αφού κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει την εξέλξη του αγώνα. Ο Γιαννιώτας άνοιξε το σκορ στο 92 και στη συνέχεια γράφτηκε ιστορία με άλλα δυο γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά θα συμμετάσχει σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης αφού κλείδωσε τη συμμετοχή στο Europa League και πλέον έχει στόχο την πρόκριση σε αυτούς του Champions League.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

O προπονητής μας έκανε τις δυο αναμενόμενες αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα αφού οι Ντε Βινσέτι και Εφραίμ ήταν στην εντεκάδα ενώ ο Βινίσιους διατηρήθηκε αντί του Ορλάντι. Στο 4-1-4-1 ο Σωτηρίου ήταν στην κορυφή έχοντας λίγο πιο πίσω του τον Ντε Βινσέτι ενώ στα δύο άκρα τοποθετήθηκαν οι Εφραίμ και Γιαννιώτας.

Ο Μοράις ήταν ο άσος μπροστά από την αμυντική τετράδα των Αλεξάνδρου, Μιλάνοφ, Καρλάο και Αστίθ ενώ ο Βάντερμαν ήταν ο εκλεκτός κάτω από τα δοκάρια.

Ο αγώνας

Τα πρωτα δέκα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα με την ομάδα να δείχνει πιο νευρική στις μεταβιβάσεις αλλά πολύ νωρίς κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα μέτρα της κυριαρχώντας στο χώρο του κέντρου. Οπως ηταν φυσικό από τα πόδια του Ντε Βινσετι ξεκινούσαν οι πιο καλές προσπάθειες. Στο 12  χάθηκε τεράστια ευκαιρια με πρωταγωνιστή τον Εφραίμ οταν δεν πλάσαρε σωστά τον τερματοφύλακα και μετα που ειχε προηγηθεί μαγική πάσα από τον Αργεντινό.

Η επόμενη και φάση ηταν και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ οταν ο Γιαννιώτας έπιασε ενα σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Κβαράσεϊ έδιωξε σε κόρνερ. Η Ροζενμποργκ αμύνονταν και προσπαθούσε σε αντεπιθεσεις να κανει τη ζημιά και στο 22΄ έχασε τη δίκη της και ευκαιρια οταν μετα απο σέντρα σουτ του Χέλαντ που βγήκε επικίνδυνα από δεξιά, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρά τη διάθεση των παικτών μας η νευρικοτητα αλλά και η καλή αμυντική συμπεριφορά των Νορβηγών δεν έφεραν τη φάση που θα οδηγούσε στο γκολ. Ο Γιαννιώτας επιχείρησε να παρει πρωτοβουλίες αφού ο Ντε Βινσετι χαθηκε στα τελευταίο δεκαπεντάλεπτο αλλα οι προσπάθειες του από τα δεξιά δεν μπόρεσαν να ολοκληρωθούν με ιδανικό τροπο.

Με αυτά τα δεδομένα το πρωτο ημίχρονο αναλώθηκε με την ομάδα μας να εχει την κατοχή αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει στο ζητούμενο ενώ οι παικτες της Ροζενμποργκ όποτε μπορούσαν έκαναν καθυστέρηση δείχνοντας τις προθέσεις τους και ενόψει της επανάληψης.

Η ομάδα μας μπήκε το ίδιο επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51 είδε να χάνεται νέα μεγαλη ευκαιρια οταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε σουτ του Αλεξάνδρου από πλαγιά θεση. Το επόμενο δεκάλεπτο αναλώθηκε σε προσπάθειες που δεν είχαν ουσιαστική κατάληξη αφού εν μπορούσε να φτάσει με προϋποθέσεις η μπάλα στην περιοχη, γεγονός που οδήγησε τον Κριστιανσεν στο να αλλάξει πλευρές τους Εφραιμ και Γιαννιωτα.

Η κατάσταση δεν έδειχνε να αλλαζει παρά την ευκαιρια του Πιερου στο 66 ενώ δυο Λέτα αργότερα οι Νορβηγοί έχασαν τεράστια ευκαιρια οταν ο Βάντερμαν έδιωξε σωτηρία σε κόρνερ πλασέ αντιπάλου επιθετικού.

Στο 70 ο Κριστιανσεν εκανε δυο αλλαγές με τους Βαντερ και Ορλάντι να περνούν στη θεση των Εφραιμ και Βινισιους. Πέντε Λέτα αργότερα έγινε και η τελευταία αλλαγή με την ελπίδα οτι θα άλλαζε κατι και θα ερχόταν το γκολ με την είσοδο του Ντε Καμαργκο στη θεση του Σωτηρίου.

Εκεί που όλα έδειχναν να οδηγούν στον αποκλεισμού ήρθε η έκρηξη. Στο 92 ο Βαντερ έδωσε μαγική πασα στον Γιαννιώτα που με προβολή έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-0.

Το σκορ πρόκρισης έφερε την κατάρρευση των Νορβηγών έτσι σε μια αντεπίθεση στο 96 ο ΒΑΝτερ με άψογο πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο κόσμος στις κερκίδες τρελάθηκε και πριν ο διαιτητής προλάβει να σφυρίξει τη λήξη ο Ντε Βινσέτι με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το απίστευτο 3-0.