ΑΠΟΕΛ Vs Σπάρτα Πράγας 1-3

Τα αμυντικά λάθη δεν ήταν πολλά αλλά αποδείχτηκαν καθοριστικά για να γνωρίσουμε την ήττα σε έναν ακόμα ευρωπαϊκό αγώνα. Ο στόχος για βαθμολογικό κέρδος που θα είχε τα γνωστά οφέλη αποδείχτηκε ανέφικτος έστω και αν προηγηθήκαμε στο σκορ με το γρήγορο γκολ του Καβενάγκι.

Η τελευταία θεση σε έναν όμιλο οπου είχαμε βλέψεις για πρόκριση στους 32 του Europa League  έρχεται να διαψεύσει με το χειρότερο τρόπο τις εκτιμήσεις των υπευθύνων για τις δυνατότητες της ομάδας. Το λέμε όσο καταθλιπτικό και αν ακούγεται γιατί είναι τα ίδια άτομα που θεωρούν ότι στην Κύπρο δεν θα έχουμε πρόβλημα.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ο προπονητής μας παρέταξε ένα επιθετικογενές πλάνο αφού ο Στίλιτς έσπασε τη γνωστή τριάδα, με τον Βινίσιους να μένει στον πάγκο. Στο 4-2-3-1 ο Καβενάγκι ήταν στην κορυφή της επίθεσης με τους Ντε Βινσέτι και Βάντερ να είναι τα δυο στηρίγματα και τον Βόσνιο να έχει ρόλο συνδετικού κρίκου μεσαίας και επιθετικής γραμμής.

Οι Μοράις και Αρτυματάς ήταν τα δυο αμυντικά χαφ ενώ η τετράδα μπροστά από τον Βατερμαν αποτέλεσαν οι Σερτζιο, Αλεξάνδρου, Αμορίν και Καρλάο

Το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για την ομάδα μας αφού από το 6 πήρε προβάδισμα στο σκορ εκμεταλλευόμενο την εκτελεστική δεινότητα του Καβενάγκι. Στο λεπτό αυτό μετά από λάθος του Κονάτε, η μπάλα έφτασε στον Αργεντινό, ο οποίος έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και ακολούθως στα δίκτυα.

Το 1-0 τόσο νωρίς ήταν ότι καλύτερο για τον ΑΠΟΕΛ που μπόρεσε χωρίς να χρειαστεί να πιέσει να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αξίζει να πούμε ότι πριν το γκολ ο Ούγγρος διαιτητής πρόλαβε να δείξει τις προθέσεις του όταν έκλεισε τα μάτια σε δυο φάουλ της Σπάρτα που σταμάτησαν παίκτες μας σε προϋποθέσεις για γκολ.

Η Σπάρτα πολύ νωρίς κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα κρατώντας περισσότερο την μπάλα και σταδιακά άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες κάποιες από τις οποίες ήταν ξεκάθαρες. Στο 18 ο Γιούλις εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βάντερ, έφτασε απέναντι από τον Βάτερμαν, έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα έξω.

Η δυσκολία της μεσαίας γραμμής να λειτουργήσει σωστά στο αμυντικό κομμάτι έκανε τη ομάδα μας ευάλωτη ενώ στο 34 ο Κετσπάγια αναγκάστηκε να αλλάξει το πλανο του όταν ο Καρλάο αποχώρησε τραυματίας με τον Βινίσιους να περνά στη θεση του. Με αυτά τα δεδομένα ο Αρτυματάς πήρε θεση δίπλα από τον Αμορίν.

Παρά την αδυναμία να αμυνθούμε καλά καταφέραμε να κλείσουμε το ημίχρονο με μια ξεκάθαρη ευκαιρία όταν ο Βάντερ βρέθηκε σε θεση βολής αλλά ο Στεχ απέκρουσε την μπαλα σε κόρνερ.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου επιβεβαιώσαν ότι θα είχαμε τις δυσκολίες του πρώτου έτσι στο 60 ο Κετσπάγια έκανε αλλαγή βάζοντας τον Εφραίμ στη θέση του Βάντερ.

Πριν προλάβει να λειτουργήσει η ομάδα ήρθε το γκολ της ισοφάρισης όταν στο 63 ο Γιούλις με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-1. Το γκολ των Τσέχων βραχυκύκλωσε ακόμα περισσότερο την ομάδα μας ενώ η ολική ανατροπή ήρθε στο 77 όταν ο Κονάτε έδωσε έτοιμο γκολ στον Λάφατα που με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-2.

Τα νέα δεδομένα ανάγκασαν τον Κετσπάγια να αποσύρει τον Καβενάγκι προκείμενου να προφυλαχθεί και τον Πιατκόφσκι να περνά στη θέση του.  Η ομάδα μας χωρίς δυνάμεις έμελλε να δεχτεί και τρίτο γκολ με τον Λαφατα στο 88 να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Κίτρινες: Βάντερ, Εφραίμ

Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αμορίν, Καρλάο (34΄ Βινίσιους), Αλεξάνδρου, Αρτυματάς, Μοράις, Στίλιτς, Ντε Βινσέντι, Βάντερ (60΄ Εφραίμ), Καβενάγκι (80΄ Πιατκόφσκι)