ΑΠΟΕΛ Vs Tottenham 0-3

Σε έναν περίεργο με τον τρόπο που εξελίχθηκε το σκορ αγώνα η ομάδα μας δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει την μεγάλη προσπάθεια που έκανε αφού έχασε ξεκάθαρες ευκαιρίες και ταυτόχρονα είδε τον Κέιν να την τιμωρεί με το χειρότερο τρόπο.

Το σκορ δεν είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα αλλά επιβεβαιώνει ότι το ζητούμενο στο ποδόσφαιρο είναι η αποτελεσματικότητα που δυστυχώς μας λείπει. Και επειδή πλέον πρέπει  όλοι να στραφούμε στο πρωτάθλημα πρόκειται για ένα πρόβλημα που κοστίζει και στις εγχώριες διοργανώσεις.

Το πλάνο της ομάδας μας δεν λειτούργησε οπως θα ήθελε ο προπονητης μας αφου η ανάγκη για δημιουργική κατοχή της μπάλας δεν έγινε πράξη. Η Τοτεναμ ηταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να επιβάλει πλήρως το ρυθμό της με την ομάδα να περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα.

Το σκηνικό αρχισε να διαφοροποιείται μετα το πρωτο δεκάλεπτο, οχι σε ουσιαστικό βαθμο αλλά με τροπο που μας επέτρεψε να εκδηλώσουμε επιθέσεις. Μάλιστα στο 19 χάθηκε τεράστια ευκαιρια οταν ο Ντε Καμαργκο βρέθηκε σε θεση βολής αλλα το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λορις.

Η τεράστια ευκαιρια έδωσε καυτερή ψυχολογία στους παικτες μας ενώ η Τοτεναμ συνέχισε να παίζει σοβαρά και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, χωρις ομως να μπορει να δημιουργήσει επικίνδυνες φασεις.

Στο 37 έγινε η επόμενη μεγάλη φάση στη περιοχή της Τοτεναμ οταν ο Λορις εστειλε την μπάλα στο σώμα του Σάντσες αλλά περασε λιγο έξω και σε κόρνερ.

Το κακό έγινε στο 39 σε μια ανύποπτη φάση οταν δημιουργήθηκε ασυνεννοησία στην αμυνα μας και τον Κειν να σπάζει την προσπάθεια για οφσάιντ και με εύκολο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Βατερμαν.

Το 0-1 ηταν μια άδικη εξέλιξη αφου η κατοχή των Εγγλέζων δεν ηταν τετοια που να δικαιολογεί το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχισε με την ομάδα μας να εκδηλώνει επιθέσεις και να επιδιώκει το γκολ και στο 48 έγινε αξιόλογη φάση οταν το σουτ στην κίνηση από τον Σαλάι, απέκρουσε δύσκολα ο Λορις.

Στο 55 χάθηκε νέα μεγαλη ευκαιρια οταν το τρομερό σουτ του Αλωνεύτη ανάγκασε τον Λορις να διώξει την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η πίεση και η καλή επιθετική ανάπτυξη της ομάδας ηταν αξιοπρόσεκτη αλλά αντι να εξαργυρωθεί με ενα γκολ οδήγησε στο 0-2 που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα.

Στο 62 ο Σισοκό βρήκε τον Κέιν, ο οποίος με πλασέ ακριβειας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η άδικη εξέλιξη επηρέασε τους παίκτες μας που δεν είχαν πλέον τις ψυχικές δυνάμεις να παλέψουν ετσι στο 66 ο Κειν έφτασε στο χατ τρικ όταν με εύκολη κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-3.

Στα λεπτά που απέμειναν ο Δώνης έκανε αλλαγές με φόντο το πρωτάθλημα και την ανάγκη να πάρουν ανάσες κάποιοι παίκτες έτσι οι Μακρής, Φαρίας και Αλεξάνδρου αντικατέστησαν τους Σαλάι, Αλωνεύτη και Μοράις αντίστοιχα.

Κίτρινες: Βατερμαν, Βινίσιους

Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις (84΄ Αλεξάνδρου), Βινίσιους, Σαλάι (63΄ Μακρής), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75΄ Φαρίας), Ντε Καμάργκο