Απόλλων Vs ΑΠΟΕΛ 2-0

O άνευρος και με κακό αγωνιστικό πλανο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα με την οποία δημιουργείται νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα την κατάκτηση του οποίου δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένη. Η ομάδα μας ήταν κακή και χωρίς την απαιτούμενη ένταση ενώ η προσπάθεια στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση δεν έφεραν το ποθητό αποτέλεσμα αφού οι αμυντικοί του Απόλλωνα απέκρουαν τα πάντα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν στον αγώνα πιο δυνατά και με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς σε αντίθεση με τη δική μας που έδωσε χώρο και προσπάθησε να οργανωθεί στην κόντρα. Παρά το μεσοαμυντικά λειτουργήσαμε καλά το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα με τρόπο δημιουργικό.

Οι Αλωνεύτης και Βάντερ από τα άκρα δεν μπορούσαν να βοηθήσουν με τρόπο ουσιαστικό ενώ οι Κάνας και Μοράις ήταν προσανατολισμένοι και απορροφημένοι στα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Οι συχνές διακοπές από τα πολλά φάουλ ήταν το άλλο χαρακτηριστικό που έκανε ανέφικτο να πάρει καλό ρυθμό ο αγώνας γεγονός που βόλευε περισσότερο τον ΑΠΟΕΛ. Αυτό επιβεβαιώθηκε μετά το πρώτο 25 λεπτό όταν μπορέσαμε να κρατήσουμε και λίγο περισσότερο την μπάλα.

Ο Μάγκλιτσα και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτιαξαν την πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία στο 11 όταν ο Κροάτης από θέση βολής έστειλε την μπάλα έξω. Η πρώτη και μοναδική αξιόλογη φάση για την ομάδα μας έγινε στο 39 όταν μια παράλληλη μπαλιά του Αλωνεύτη δεν μπόρεσε να εξελιχθεί σε τελική αφού ο Ντε Καμάργκο δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίκτυα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς αλλαγή στο σκορ ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα. Στο 43 μετά από σέντρα του Πέδρο ο Αστίθ έδιωξε κάπως άτσαλα την μπάλα η οποία κατέληξε στον Μάγκλιτσα ο οποίος προσποιήθηκε του Μίλανοφ και πλάσαρε εύστοχα τον Βάντερμαν για να κάνει το 1-0.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και στο 52 είδε την μπάλα να σταματά στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού. Οι κινήσεις από το πάγκο ξεκίνησαν από το 46 με τον Γιαμπερέ να αντικαθιστά τον Αστίθ ενώ στο 68 ο Γιαννιώτας πέρασε στη θεση του αρνητικού Αλωνεύτη.

Στα τελευταία 10 λεπτά η πίεση της ομάδας μας ήταν έντονη αλλά σταθήκαμε άτυχοι αφού σε δυο περιπτώσεις οι αμυντικοί σταμάτησαν την μπαλα στη γραμμή του τέρματος ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέδρο με πλασέ έκανε το 2-0.