Απόλλων Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Δεν αντέξαμε την πίεση του Απόλλωνα και αφήσαμε δύο βαθμούς στο Τσίρειο. Το γκολ των λεμεσιανών στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 1-1 αφού το γκολ του Μερκή δεν ήταν αρκετό για να μας χαρίσει την σημαντική νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε περισσότερες ευκαιρίες και η ομάδα μας, αν και ελαφρώς βελτιωμένη, είχε μια μέτρια εμφάνιση. Ο Μπέλετς ήταν ο κύριος λόγος που κρατήσαμε το μηδέν παθητικό αφού οι επεμβάσεις του ήταν και πάλι σωτήριες.

Στο β’ ημίχρονο ψάξαμε περισσότερο το γκολ και στο 54′ ανοίξαμε το σκορ. Ο Βιντικάλ εκτέλεσε δυνατό σουτ από κτύπημα φάουλ εκτός περιοχής. Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απόκρουσε και ο Μερκής στο ριμπάουντ σκόραρε με πλασέ.

Στην αμέσως επίθεση μας ο Άλεφ φάνηκε άτυχος αφού το σουτ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα.

Η συνέχεια άνηκε στον Απόλλωνα αφού ο Ντολ απόσυρε τους ακραίους του Βιντικάλ και Ταμάρι μαζί με τον επιθετικό του Πάβλοβιτς για να κρατήσει το 0-1. Η πίεση του Απόλλωνα σε συνδυασμό με την κούραση από το παιχνίδι της Πέμπτης είχαν ως αποτέλεσμα την ισοφάριση.