Απόλλων Vs ΑΠΟΕΛ 5-4

Η ομάδα μας κατάφερε να πάρει τον αγώνα στα πέναλτι αλλά δεν είχε δυνάμεις και πλανο για κάτι περισσότερο. Αυτή είναι πικρή πραγματικότητα έστω και αν στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι το παλέψαμε. Το πλανο του Κετσπάγια απλά δεν λειτούργησε στο βαθμό που έπρεπε, ο Βινίσιους εγκλημάτησε και στο τέλος αποκλειστήκαμε.

Το πλανο του Κετσπάγια

Ο Κετσπάγια έκανε την έκπληξη όσον αφορά τους παίκτες που πήραν θέση στο κέντρο της άμυνας αφού η αναμενόμενη επιστροφή του Μερκή άφησε εκτός τον Καρλάο, αφού ο δεύτερος ήταν ο Αστιθ, γεγονός που διατήρησε τους Αλεξάνδρου και Μιλάνοφ στα άκρα.

Στο 4-2-3-1 ο Σωτήριου ήταν στην κορυφή έχοντας στηρίγματα στα δύο άκρα τους Εφραίμ και Γιαννιώτα, ενώ οργανωτικό ρόλο στον κεντρικό άξονα είχε ο Στιλιτς. Στο αρχικό σχήμα επέστρεψε και ο Αρτυματάς πήρε θέση δίπλα από τον Μοράις αντί του Βινίσιους, ο οποίος στους τελευταίους αγώνες υστέρησε.

Ο αγώνας

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας περισσότερο παθητικό ρόλο αφού έδωσε χώρο στον Απόλλωνα ο οποίος κρατούσε περισσότερο την μπαλα και έφτανε με ευκολία μπροστά στα καρέ του Πάρντο. Παρά την εδαφική του υπεροχή ο Απόλλων δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάση για γκολ αλλά το μεγαλύτερο ήταν η δική μας δυσκολία να οργανωθούμε σωστά. Αυτό ήταν ανέφικτο αφού ο Γιαννιώτας δεν μπορούσε να μπει στο παιχνίδι ενώ η μπαλα δεν περνούσε καν από τα πόδια του Στίλιτς αφού τα γεμίσματα από την άμυνα μας αποκρούονταν εύκολα.

Παρόλα αυτά ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που έφτιαξε την πιο αξιόλογη ευκαιρία όταν στο 34 η κεφαλιά του Αρτύματα ανάγκασε τον Βάλε να διώξει σωτήρια σε κόρνερ. Το ίδιο όμως έγινε και ένα λεπτό αργότερο στην αντίθετη πλευρά με τον Πάρντο να διώχνει το πλασέ του Τουράμ.

Ο Κετσπάγια άλλαξε πλευρές τους Εφραίμ και Γιαννιώτα σε μια προσπάθεια να αλλάξει κάτι αλλά ο Απόλλων ήταν αυτός που έφτασε πρώτος στο ζητούμενο εκμεταλλευόμενος την ικανότητα του Ντα Σολβα στα στημένα. Με τον αγώνα να ανοίγει στα τελευταία λεπτά ήρθαν μαζεμένα τα γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο 45+1΄ ο Ντα Σίλβα με απευθείας φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πάρντο, για να γίνει το 1-0. Για καλή μας τύχη με τη σέντρα ήρθε η ισοφάριση αφού μετά από ασιστ του Μόραις στον Εφραίμ ο τελευταίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βαλέ και με πλασέ έκανε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δυο αλλαγές για την ομάδα μας που έδειχναν επιβεβλημένες με τους Καρλάο και Βινίσιους να αντικαθιστούν τους Αλεξάνδρου και Στίλιτς αντίστοιχα. Παρά την εδαφική υπεροχή του Απόλλων ήταν η δική μας ομάδα που έχασε μοναδική ευκαιρία στο 58 όταν μετά πασα του Σωτηρίου που κέρδισε έξυπνα την μπαλα, ο Μόραις από καλή θέση πλάσαρε άστοχα.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η ομάδα μας δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και με κανένα τρόπο έτσι ο Σωτήριου δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός αφού ήταν ξεκομμένος. Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρη γεγονός που οδήγησε και σε μια ευκαιρία στο 73 όταν ο Πάρντο απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Τουράμ. Τα τελευταία λεπτά επιβεβαιώσαν ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά και να γίνει απειλητικός έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Η παράταση άρχισε με αναγκαστική αλλαγή και τον Αντωνιάδη να αντικαθιστά τον Καρλαό. Τα αριθμητικά δεδομένα έγειραν πολύ νωρίς υπερ του Απόλλωνα όταν στο 95 ο Βινίσιους πάτησε τον Σακέτι που του έκλεψε την μπαλα για να δεχτεί την κόκκινη από τον Τράττο.

Το πρώτο μισό κύλησε με τον Απόλλων να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητικός ενώ πλέον η ομάδα μας προσπαθούσε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να απειλήσει χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά είχαν την ίδια εικόνα αφού η ομάδα μας δεν είχε τον τρόπο, τις δυνάμεις και το πλάνο που θα της επέτρεπε να πετύχει το γκολ που θα έφερνε και την πρόκριση.