Bordeaux vs ΑΠΟΕΛ 2-1

Η ομάδα μας πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο τα τραγικά αμυντικά της λάθη και με γκολ στο 89 γνώρισε την ήττα που μάλλον βάζει ταφόπλακα στα όνειρα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa. Η Bordeaux δεν ήταν καλύτερη αλλά τις κάναμε δώρο δυο γκολ στα οποία τόσο ο Πάρντο όσο και οι αμυντικοί έδειξαν απίστευτη ολιγωρία. Ο Δώνης προχώρησε σε πολλές και σημαντικές αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος σε μια προσπάθεια να δώσει στην ομάδα τη δυναμική που της έλειπε. Έτσι επιβεβαιώθηκαν οι προηγούμενες μας αναφορές που έφεραν τους Αμορίν και Αλεξάνδρου να παίρνουν θέση στην άμυνα πλαισιώνοντας τους Σέρτζιο και Ολιβέιρια. Το ανακάτεμα της τράπουλας έφερε ριζικές αλλαγές και στη μεσαία γραμμή με τον Βινίσιους να παίρνει θέση δίπλα από τον Μοραίς αλλά και τον Ντα Σίλβα να επιστρέφει σε ρόλο όμως οργανωτή. Στα δύο άκρα πήραν θέση οι Αλωνεύτης και Χαραλαμπίδης με τον Γκονσάλβες και είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε νωθρά και για τις δυο ομάδες με την Bordeaux να κρατά περισσότερο την μπάλα αλλά να μην μπορεί να φτάσει στην περιοχή μας με αξιώσεις. Η ομάδα μας στο διάστημα αυτό ήταν νευρική αλλά όπως φάνηκε υπήρχαν προοπτικές για να δημιουργήσουμε ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή.

Οι γηπεδούχου στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν στο 24 και για μια ακόμα φορά η άμυνα μας κοιμήθηκε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ οι Ντα Σίλβα και Βινίσιους δεν λειτούργησαν σωστά και ο Σανέ με κεφαλιά πρόλαβε τον Πάρντο για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ και η προβληματική εικόνα της ομάδας μας ανάγκασε τον Δώνη να αλλάξει διάταξη με τον Αλωνεύτη να προωθείται δίπλα από τον Γκονσάλβες και τον Νεκτάριο να προωθείται και τον Ντα Σίλβα να καλύπτει το αριστερό άκρο της άμυνας.

Μέχρι να ξεπεραστεί το σοκ του γκολ χρειάστηκε να γίνουν δυο σωτήριες επεμβάσεις από τον Πάρντο για να έρθει το γκολ στο 45. Ο Αλωνεύτης από αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Βινίσιους δεν πρόλαβε να πλασάρει και ο Γκονσάλβες με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκυτα.

Το 1-1 στην εκπνοή του ημιχρόνου ήταν η καλύτερη δυνατή εξέλιξη αφού επέτρεψε να μπούμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο αγώνας άνοιξε αφού και οι δυο ομάδες επιδίωξαν το γκολ με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάνει με μεγάλη ευκολία μπροστά στις αντίπαλες εστίες. Ο Γκονσάλβες από πλευράς ΑΠΟΕΛ έχασε την πιο σημαντική ευκαιρία στο 57 όταν με ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Η πρώτη κίνηση από πλευράς Δώνη έγινε στο 61 με τον Μαντούκα να περνά στη θέση του Αλεξάνδρου ενώ στο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Μπουντιμίρ να περάσει στη θέση του Γκονσάλβες.

Οι ευκαιρίες σε ένα άναρχο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες συνέχισαν έτσι πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους από ένα δοκάρι. Με το πέρασμα του χρόνου η ομάδα μας έδειξε ότι θα ήταν ικανοποιημένη αν έφευγε με το βαθμό της ισοπαλίας. Η είσοδος του Γκόμες στο 79 στη θέση του Αλωνεύτη δεν βοήθησε αφού σε συνδυασμό με την κούραση επέτρεψε στους γηπεδούχους να κερδίσουν χώρο.

Εκεί  που φάνηκε ότι θα αντέχαμε ήρθε στο 89 ένα γελοίο γκολ με τον Χαραλαμπίδη να κάνει ένα αχρείαστο φαουλ και στη συνέχεια ο Ενρικε με την πιο εύκολη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

ΑΠΟΕΛ Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Αλεξάνδρου (61′ Μαντούκα), Μοράις, Βινίσιους, Ντα Σίλβα, Αλωνεύτης (79 Γκόμες), Χαραλαμπίδης, Γκονσάλβες (71′ Μπούντιμιρ)