Ερμής Vs ΑΠΟΕΛ 0-4

Με δυο γκολ, ένα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα στις αρχές του δεύτερου κρίθηκε το αποτέλεσμα και κερδίσαμε σχετικά άνετα τον Ερμή. Τα δύο άλλα γκολ σημειώθηκαν στο τέλος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 88′ και στο 89′. Με κλειστή διπλή ζώνη στην άμυνα του ο Ερμής ξεκίνησε το παιχνίδι και δυσκόλεψε τις προσπάθειες μας μέχρι το σημείο που άνοιξε το σκορ ο Ποτέ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε την κατοχή αλλά κατάφερε να δημιουργήσει 4 φάσεις μπροστά από την εστία του Ερμή. Η ομάδα της Αραδίππου έκλεισε σωστά όλους τους διαδρόμους εκτός σε εκείνες τις 4 φάσεις. Στο 8′ ο Αλωνεύτης έφυγε πίσω από την άμυνα του Ερμή αλλά το δυνατό σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα η εξαιρετική μπαλιά του Αλωνεύτη βρήκε σε απόσταση βολής τον Εμπεσίλιο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Μια κεφαλιά του Μερκή αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Στο 39′ κερδίσαμε φάουλ από τη δεξιά πλευρά το οποίο εκτέλεσε ο Αλωνεύτης. Η μπάλα αποκρούστηκε προσωρινά αλλά ο Ποτέ με δυνατό αριστερό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα του Ερμή.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει την κατοχή και πάλι. Στο 52′ ο Εμπεσίλιο έστρωσε ωραία στον Αντωνίου από τη δεξιά πλευρά. Ο νεαρός βρήκε έξυπνα τον αμαρκάριστο Αλωνεύτη στην καρδιά της άμυνα του Ερμή και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας.

Γελοία φάση έγινε 5 λεπτά αργότερα που η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα του Ερμή. Ο Μοράις κινήθηκε προς την μπάλα και ο τερματοφύλακας του Ερμή τον τράβηξε από τα πόδια. Ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια και έδωσε κόρνερ. Ολοκάθαρο πέναλτι και αποβολή!

Στο 71′ ο Δώνης φράσκαρε την επιθετική του γραμμή και με διπλή αλλαγή έβγαλε τους 2 του σκόρερς, Ποτέ και Αλωνεύτη, Στις θέσεις τους πέρασαν οι Ορ και Ντε Καμάργκο. Στο 77′ ο Δώνης έκανε και την τελυταία του αλλαγή με τον Μπερτόλιο να περνά στη θέση του Εμπεσίλιο.

Με τα 2 γκολ που πετύχαμε οι παίκτες μας πάγωσαν το παιχνίδι και έδωσαν χώρο στον Ερμή που απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις. Βρήκαμε κάποιες κλασικές ευκαιρίες αλλά τόσο ο Ορ όσο και ο Μπερτόλιο δεν σκόραραν.

Το παιχνίδι όμως είχε άλλα 2 γκολ αφού ο Λάγο στο 88′ μετά από εξαιρετική ασίστ του Ντε Καμάργκο πλάσαρε και σκόραρε ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αντωνίου άνοιξε λογαριασμό και με κεφαλιά έκανε το τελικό 0-4.

Ο Παρασκευά δεν πιέστηκε ιδιαίτερα σε ολόκληρο το παιχνίδι αλλά σε 2 περιπτώσεις έκανε ισάρυθμα λάθη.