Flora Tallinn Vs ΑΠΟΕΛ 2-0

Μετά τους Λιθουανούς ήταν η σειρά των Εσθονών να μας κερδίσουν και να μας στείλουν το μήνυμα ότι ο ΑΠΟΕΛ μικραίνει. Ο τρόπος που προσέγγισαν τον αγώνα παίκτες και προπονητής δείχνει ότι υπάρχει σοβαρό θέμα έστω και αν το 5-0 του πρώτου αγώνα έφερε σε όλους μας κάποια χαλάρωση.

Οι εξαγγελίες πριν τον αγώνα ήταν σαφέστατες και σωστές. Καμία από αυτές όμως δεν τηρήθηκε αφού είδαμε μια ομάδα που δεν είχε τη διάθεση αλλά και τον τρόπο να φύγει από το γήπεδο με τη νίκη. Τα γκολ των Εσθονών άφησαν εκτεθειμένη την άμυνα μας και όχι μόνο και το ότι στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση βελτιώθηκε και αποφεύχθηκαν τα μεγαλύτερα ρεζιλίκια δεν είναι παρήγορο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και βρήκε και 2 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Εκεί που περίμεναν όλοι να μπει το γκολ ήρθε στο άλλο τέρμα.

Στο 32’ ο επιθετικός της Φλόρα βρέθηκε μόνος του από πλάγια θέση και πλάσαρε τον Βάντερμαν στην κλειστή του γωνία. Το γκολ δεν έδειξε να επηρεάζει τους παίκτες μας.

Πέντε λεπτά αργότερα οι εσθονοί σκόραραν και δεύτερο γκολ με κάθετη μπαλιά στο κέντρο της άμυνας. Τα παιδαριώδη λάθη εκνεύρισαν τον Μπαλταζάρ που δεν πίστευε στα μάτια του αφού, από την τηλεοπτική κάμερα, τραβούσε την φανέλα του.

Στο ημίχρονο ο προπονητής μας έριξε τους Ρέζα και Βούρο στις θέσεις των Εφραίμ και Καρλάο προσπαθώντας να αλλάξει την όλη εικόνα της ομάδας.

Στο 53’ ο Ρέζα χόρεψε τους αντιπάλους μέσα στην περιοχή τους και κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μοράις και απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Φλόρα.

Στο 59’ ο Μπαλταζάρ έκρινε ότι πρέπει να παίξει με 3 αμυντικά χαφ και απέσυρε τον Ζαχίντ για να βάλει στη θέση του τον Γκέντσογλου.

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού πέρασε με 2 ευκαιρίες για την ομάδα μας. Ένα τετ-α-τετ του Ντελατόρε που απόκρουσε ο τερματοφύλακας και στο ριμπάουντ ο Τάμαρι καθυστέρησε και στις καθυστερήσεις ο Ταμάρι πλάσαρε έξω.

Κίτρινες: Μιλάνοφ

Waterman, Carlao (Βούρος 46’), Tavares, Ιωάννου, Milanov, Morais, Souza, Tamari, Εφραίμ (Reza 46’), Zahid (Γκέντσογλου 59’), Dellatorre.