Για γερά στομάχια

Η πιο πάνω γραφική παράσταση δείχνει σε το 15λεπτο που σημειώθηκαν τα γκολ μας φέτος στο πρωτάθλημα. Με μια γρήγορη ματιά κάποιος θα πει ότι σκοράρουμε περισσότερο το τελευταίο μισάωρο. Για τον ΑΠΟΕΛίστα αυτό μπορεί να μεταφραστεί σε “πονούμε τα στομάχια μας ώσπου να βάλουμε γκολ”.

Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε μέχρι σήμερα 19 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 30 στο δεύτερο. Σκόραρε τα μισά του γκολ (24) στο τελευταίο μισάωρο και τα άλλα μισά (25) στην πρώτη μία ώρα. Ιδιαίτερη εντύπωση κάνει το πρώτο τέταρτο που μέχρι στιγμής σκοράραμε μόλις τρεις φορές (Σαλαμίνα, Ανόρθωση και Απόλλων). Η τελευταία φορά ήταν στο 5-1 με τον Απόλλωνα στον πρώτο γύρο! Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο πρωτάθλημα και ούτε αποτελεί σύμπτωση. Με τους ευρωπαϊκούς και τους αγώνες του κυπέλλου μέσα  το σύνολο στο πρώτο 15λεπτο είναι 4!

Η ερώτηση είναι αν σπαταλάμε το πρώτο και βάλε ημίχρονο ή χρειαζόμαστε ώρα για να προσαρμόσουμε το πλάνο μας. Βλέποντας το ποτήρι μισογεμάτο μπορεί κάποιος να πει “ας τα βάλουμε τζαι όποτε μπουν”